واتساپ
هدایای تبلیغاتی

صنایع دستی شیراز چیست؟

صنایع دستی شیراز چیست؟ و چگونه می توان بهترین دست سازهای استان فارس را سفارش داد. این سوال بسیاری از مشتریان فروشگاه صنایع دستی اصفهان است. تنوع سوغات و صنایع دستی شیراز بالاست و توریست های ایرانی و خارجی می توانند بهترین محصولات هنری را از شهر گل و بلبل تهیه نمایند. مشاهده تصاویر محصولات صنایع دستی شیراز با عکس به مشتریان حق انتخاب مطمئن تری را خواهد داد.صنایع دستی شیراز قیمت گرانی ندارد و از این رو بسیاری از مشتریان، قادر به سفارش آنها هستند. از هر کسی آدرس صنایع دستی شیراز را سوال، حتما به شما بازار وکیل پیشنهاد می گردد.

تماس با واحد فروش: 09019277512

خرید صنایع دستی و سوغات شیراز

با گشت و گذاری در سایت و اپلیکیشن فروشگاه می توانید بهترین صنایع دستی و سوغات شیراز را مشاهده کرده و با توجه به سلیقه خود، انتخاب مطمئنی داشته باشید.خرید صنایع دستی شیراز و بهترین سوغات استان فارس نه تنها برای مردم عزیز شهر بهارنارنج، بلکه برای مشتریان سراسر کشور امکان پذیر است. معمولا قیمت صنایع دستی شیراز گران نیست و خرید صنایع دستی بازار وکیل شیراز براحتی برای عموم مردم امکان پذیر است. بمنظور معرفی و مشاده لیست کامل صنایع دستی شیراز می توانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

خرید صنایع دستی شیراز و بهترین سوغات استان فارس

صنایع دستی شیراز چیست؟ به مجموعه ظروف، وسایل و لوازمی که تماما به کمک دست و بدون دستگاه و ماشین های امروزی ساخته می شوند و هنرمندان و اساتید شیرازی در آنها نقش داشته اند صنایع دستی شیراز می گویند. شما می توانید ساده ترین و خاص ترین محصولات دست ساز ایرانی را در شیراز پیدا کنید. هنر لوکس صنایع دستی ایرانی در هر کجای کشور پهناورمان ساخته و به بازارهای مختلف داخلی و جارجی عرضه می گردد. به عبارتی سوغات و صنایع دستی شیراز برگرفته از آداب و رسوم، فرهنگ و هنر بومی مردمان این خطه است که هر کدام تاریخچه و فلسفه خاص خودشان را دارند و در کشور و حتی دنیا زبانزد هستند. در ادامه به بررسی معروف ترین صنایع دستی شیراز می پردازیم.

اپلیکیشن صنایع دستی

انواع صنایع دستی شیراز

لیست صنایع دستی شیراز که برخی از آنها به ثبت جهانی هم رسیده اند را به طور مختصر توضیح خواهیم داد. با توجه به اینکه صنایع دستی بومی هر شهر و ناحیه، بهترین نماینده برای نشان دادن فرهنگ، تمدن، آداب و رسوم و دیدگاه هنرمندان به محیط و طبیعت آن منطقه است، آشنایی با این صنایع دستی به ما کمک می کند سوغاتی های مخصوص این شهر را خریداری کنیم، با ویژگی های هر کدام آشنا شویم و بتوانیم از کار و هنر علاقه مندان به این شاخه حمایت های لازم را به عمل بیاوریم.

خرید صنایع دستی شیراز و بهترین سوغات استان فارس

خاتم کاری شیراز

خاتم کاری شیراز از صنایع دستی های شیراز است که نه تنها در کشور بلکه شهرت جهانی دارد. از نمونه های باقیمانده از هنر هنرمندان شیرازی در زمینه خاتم کاری می توان به منبر مسجد جامع عتیق اشاره کرد که بیش از ده قرن قدمت دارند. اوج هنر خاتم کاری شیراز از دوران صفویه شروع شد و از آن زمان مرکز و پایتخت خاتم کاری ایران بوده و هست. صنایع دستی خاتم شیراز  به دلیل استفاده از بهترین چوب، طراحی و مواد اولیه مرغوب، چسب با کیفیت و الگوهای بی نظیر شهرت بسیار زیادی دارد. از طرفی ورقه های نازک چوبی که در پشت خاتم به عنوان آستر استفاده می شوند ویژگی شاخص صنایع دستی شیراز، خاتم کاری است. قرینگی، لطافت و ترمیم های حرفه ای را در هیچ نمونه دیگری نمی توان پیدا کرد. در طی چند سال اخیر، هنر مس و خاتم نیز پدید آمده که از صنایع دستی شیراز و فرم جدید خاتم کاری است که به جای زمینه چوبی از زیر ساخت مس استفاده کرده اند.

جاجیم

از دیگر صنایع دستی و گردشگری شیراز می توان به جاجیم اشاره کرد. جاجیم های شیراز در انواع مختلف، از کیف و کفش گرفته تا روانداز تولید می شوند و بسته به سفارش مشتریان یا نیاز گردشگران به شکل یک رو یا دو رو هستند. عشایر بومی شیراز از جاجیم به عنوان روکش تختخواب و اثاثیه استفاده می کنند.

معرق کاری

معرق کاری اصالتا جزو صنایع دستی ایران، شهر شیراز نیست چرا که این هنر ابتدا در هند شروع شده و سپس توسط هنرمندان و اساتید ایرانی به شکل بومی در ایران رواج پیدا کرد. ورود این هنر را مدیون هنرمندان شیرازی هستیم که نه تنها هنر معرق کاری را پایه گذاری کردند بلکه برخلاف نمونه هندی، چوب های مختلف را به صنایع دستی معرق کاری اضافه کردند. از سال 1334 به بعد نیز تنوع رنگ های بکار رفته در معرق کاری افزایش پیدا کرد تا بتوان طرح و الگوهای مختلف را با رنگ های متنوع پیاده سازی کرد. با توجه به توضیحات گفته شده متوجه شدید که چرا معرق کاری را جزو صنایع دستی استان شیراز به حساب آورده ایم.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

نقره کاری

نقره کاری یکی از صنایع دستی شیراز است که از نقره با عیار بالای 90% استفاده می کنند که در کمتر نمونه ای قابل مشاهده است. از طرفی نوع طرح و نقوش و میزان پیچیدگی و زیبایی آنها نیز روی ارزش محصولات نقره کاری شده هم تأثیرگذار است. صنایع دستی نقره کاری شیراز با نقوشی مثل زنبق و پنج بر و گل سرخ و طرح و الگوهای مثل لیلی و مجنون و اساطیر شاهنامه بی بدیل است. نقره کاری شیراز از شاخص ترین نمونه های صنایع دستی فلزکاری در ایران به شمار می رود. تا به حال محصولاتی مثل سرویس چای خوری، زیورآلات، لوازم تزیینی و غیره نیز ساخته شده اند.

قلمزنی شیراز

قلمزنی از جمله صنایع دستی معروف شیراز از نوع فلزی است که به کمک قلم و چکش انجام می گیرد. این نوع هنر فلزکاری با نقش و نگارهای مختلف روی زمینه مسی و نقره ای شناخته شده و تقریبا می توان گفت که زمینه های طلا و برنج منسوخ شده اند. یکی از بهترین صنایع دستی و سوغات شهر شیراز، همین هنر قلمزنی شیراز است که با نقش و نگارهای برگرفته از آثار تاریخی مثل تخت جمشید یا گل و مرغ از شاهنامه به شهرت جهانی دست پیدا کرده است. سبک قلمزنی شیراز ادامه سبک هخامنشیان و ساسانیان است. فروش اینترنتی صنایع دستی قلمزنی شیراز بسیار پر رونق است. از طرفی بد نیست بدانید که علاوه بر ظروف قلمزنی، پلاک های قلمزنی هم در شیراز تولید می شوند.

منبت کاری

از جمله صنایع دستی اصیل شیراز منبت کاری است و بد نیست بدانید که منبت کاری آباده استان فارس بسیار شهرت دارد. یکی از صنایع دستی شیراز که ثبت جهانی شده، منبت کاری است که به لطف علاقه و همت اساتید شیراز و آباده توانسته به شهرت جهانی دست پیدا کند. منبت کاری هم از صنایع دستی چوبی شیراز به شمار می رود که نوعی کنده کاری حجمی روی چوب است. این هنر صنایع دستی شیراز هم در صفویه به اوج رسید و نمونه هایی که در مساجد، میز، دسته چاقو و قاب ها می بینیم بر جای مانده از همان دوران است. منبت کاری شیراز با خطوط کوفی، نقوش مختلف ختایی و گل و مرغ و طرح های اسلیمی قابل تشخیص است.

خرید صنایع دستی شیراز و بهترین سوغات استان فارس

فرش دست بافت

با اینکه فرش بافی و فرش دست بافت کاشان شهرت بسیار زیادی دارند، نمونه هایی که از عشایر استان فارس و بخش های مختلف آن، فرش های دست بافت زیادی ندارند. اما ویژگی شاخص و متمایز کننده فرش های دست بافت صنایع دستی شیراز، وجود نقش بلبل و پرندگان، گره های زیاد و تنوع رنگ بسیار بالاست. از صنایع دستی شهرستان شیراز همین دست بافی فرش است. فرش های شیراز، نازک هستند و گره ها به شکل متقارن و نامتقارن  به چشم می خورند.

خرید صنایع دستی شیراز و بهترین سوغات استان فارس

گلیم بافی

از صنایع دستی و گردشگری شیراز، گلیم بافی است که ادامه سبک های قدیمی همراه با کمی بومی سازی است. نقش هایی که برای بافتن گلیم استفاده می کنند، تماما انتزاعی و ذهنی است. با توجه به اینکه این هنر توسط زنان و دختران قشقایی شیراز انجام می گیرد و به مرور زمان ارتقاء پیدا کرده، به صنایع دستی قشقایی شیراز هم معروف شده است. این محصولات کاملا پشمی هستند و در حال حاضر کفپوش، پادری، خورجین، روانداز و غیره آن تولید می شوند.

گبه

از جمله صنایع دستی و گردشگری شیراز، گبه ها هستند. برای کسانی که آشنایی با گبه ها ندارند، بد نیست بدانید که به فرش های بافته شده با پشم یا الیاف پنبه گبه می گویند که سایز کوچکی هم دارند. طرح های هندسی گبه و نقش خیالی و ذهنی آن حاکی از این است که تمامی طرح و الگوهای به کار رفته در گبه به کمک طبیعت و دهن قدرتمند خالق آن شکل گرفته اند. از صنایع دستی بومی شیراز که با طرح و نگارهای های بسیار زیاد و توسط عشایر راه اندازی شده، گبه است.

کاشی هفت رنگ

یکی از بهترین صنایع دستی شیراز کاشی هفت رنگ است که شروع آن به دوران اسلامی باز می گردد. این کاشی ها به دلیل نقوش بسیار زیبا و تنوع رنگ بکار رفته بسیار زیبا و دلنشین هستند. کاشی هفت رنگ از طریق رنگ آمیزی کاشی های لعاب دار سفید و سپس پخت در کوره و نصب در مکان مدنظر قابل استفاده است. رنگ هایی که عموما در کاشی هفت رنگ استفاده می شوند شامل لاجوردی، قرمز، حنایی، سیاه و سفید، فیروزه ای و زرد هستیم. شاید کاشی های هفت رنگ در سایر شهرهای کشور هم تولید شوند اما کاشی هفت رنگ شیراز با لعاب بسیار مقاوم و نقوش گل و مرغ از سایر کاشی های هفت رنگی که در سراسر کشور تولید می شوند متمایز می گردد. عمارت نارنجستان و باغ عفیف آباد از نمونه های استفاده از هنر کاشی هفت رنگ است.

جوک کاری

جَوَک کاری (Javak) از جمله صنایع دستی چوبی شیراز است که از حیث کنار هم قرار گرفتن تکه های چوبی مثلثی و ساخت طرح های مستطیلی و لوزی شکل شبیه به خاتم کاری است. تنوع طرح های هنر جوک کاری بسیار بالاست و نه تنها در ساخت محصولات کاربردی بلکه برای تزیین سازی مبل، قاب عکس، خاتم و معرق هم استفاده می گردد. مواد اصلی و متریال سازنده پایه ای هنر جوک کاری، چسب، نخ، چوب درختان نارنج و گردو و فوفل و کاج هستند. با توجه به اینکه جوک کاری شباهت زیادی به خاتم کاری در ذهن شما پیدا کرده اما تفاوت های اساسی هم دارند. جوک کاری به شکل جازنی یا وسیله جداگانه هم ساخته می شود در صورتی که خاتم کاری بیشتر روکار بر روی اشیا و یا وسایل دیگر کار می شود. جوک کاری صرفا روی چوب است اما خاتم کاری روی مس و استخوان هم انجام می گیرد. همچنین در جوک کاری قطعات بزرگتر هستند. بنابراین این دو نوع از صنایع دستی شیراز با وجود برخی شباهت ها تفاوت های اساسی دارند.

گیوه

از جمله صنایع دستی و سوغات شیراز می توان به گیوه اشاره کرد. گیوه هایی که در مناطق روستایی و کوهستانی می بینید اصالتا توسط هنرمندان شیرازی تولید می شوند که رویه کاملا نرم و راحتی دارند. گیوه ها از دو بخش رویی بافته شده از نخ و زیری پلاستیکی یا چرمی ساخته شده اند. البته توجه داشته باشید که گیوه بافی در سراسر کشور توسط عشایر و روستانشینان انجام می گیرد اما گیوه های شیراز، گره های بسیار محکم و با کیفیت تری دارند به شکلی با قیچی هم برش نمی خورند. از طرفی گیوه های شیرازی بسیار راحت هستند و پاها تحت فشار قرار نمی گیرند، ضمن اینکه تمیز کردن آنها هم راحت است.

خرید صنایع دستی شیراز و بهترین سوغات استان فارس

بوریا بافی

بوریابافی از هنرهای صنایع دستی شیراز با قدمت 8 هزار ساله است که شباهت زیادی هم به حصیربافی دارد. بوریا اولین زیرانداز دست بافته بشر است. با اینکه محصولات حصیری و یا از جنس الیاف جایگزین محصولات تولیدی بوریا بافی شده اند، اما هنوز هم محصولات آن به شکل سفارشی برای گردشگران داخلی و خارجی تولید می شوند. از جمله شهرهای بسیار معروف استان فارس در این زمینه می توان به کازرون و زرقان اشاره کرد. بوریا بافی شهر زرقان فارس در سازمان یونسکو به عنوان یک میراث فرهنگی و معنوی به ثبت رسیده است.

رنگرزی

رنگرزی یا صباغی یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین هنرهای صنایع دستی شیراز است که به همت بانوان قشقایی زنده نگه داشته شده است. در رنگرزی، کالاهای نساجی در محلول حاوی مواد رنگ زا فرو برده می شود تا پارچه و پوشاک های مختلف به رنگ مدنظر در بیایند.

نمدمالی

یکی دیگر از صنایع دستی مخصوص شیراز، زیراندازهای نمدی است که با پشم تولید می شوند که در مراحل بعدی با فشار، رطوبت و حرارت به شکل یکپارچه در می آیند. دلیل نامگذاری این هنر از صنایع دستی به نمدمالی این است که نمدها پس از تولید روی سطح زمین قرار می گیرند و سپس با مالش و فشار دست و پا، الیاف آن را محکم و در هم تنیده می کنند. نمدهای شیراز نسبت به نمدهایی که در دیگر نقاط کشور تولید می شوند، درز و دوخت ندارند و در انواع شکل های ساده و نقش دار تولید و به فروش می رسند. حتی امروزه برای جلب نظر گردشگران داخلی و خارجی، به کمک رنگ های شیمیایی، نمدهایی در انواع رنگ های مختلف آبی، زرد، نارنجی، قرمز و غیره هم تولید می شوند.

سفالگری

سفالگری در نقاط مختلف کشور انجام می گیرد و هنرمندان شیرازی در زمینه تولید سفال هم هنر و مهارت بالایی دارند. سفالگری شیراز با ابزارهایی مثل چاقوی سفالگری، مشته، سیم و تراش، گل رس، اسفنج و ابزار حلقه انجام می گیرد. گل رس مورد استفاده برای سفالگری شیراز، کائولین، خاک نسوز، خاک رس خشت و بال کلی است.

میناکاری شیراز

هنر میناکاری از جمله صنایع دستی بسیار معروفی است که از زمان صفویه در ایران رواج زیادی پیدا کرد. یکی از چند نمونه صنایع دستی شیراز که به طور مشترک با اصفهان به عنوان مرغوب ترین نمونه های کشور شناخته شده اند، میناکاری شیراز است. میناکاری مرتضی اسماعیلی، میناکاری استاد فیض اللهی و میناکاری صنایع دستی شاهین شیرازی از بهترین نمونه های میناکاری اصفهان هستند. اساتید میناکاری شیراز با کمک فلزات بسیار مرغوب مس، طلا و نقره (میناکاری روی جواهرات و زیورآلات)، بهترین پودر رنگ میناکاری و طرح و نقوش بسیار زیبا و متنوع توانسته در کنار میناکاری اصفهان به خوبی بدرخشد.

شیشه گری

مهمترین صنایع دستی شیشه ای شیراز، شیشه گری است که به هنر شکل دهی شیشه با حرارت زیاد و سپس نرم شدن آن می گویند که با دمیدن در آن، شکل نهایی مدنظر را می سازند. شیشه گری از هنرهای ناب با اساتید زبردست اندک در استان فارس است. امروزه اساتید شیرازی با کمک تکنیک هایی مثل شیشه گری فوتی، دمی – علمی و همجوشی وسایل شیشه ای مثل گلدان، گلاب پاش، انواع میوه ها و حیوانات را می سازند. تزیین ظروفی که از هنر شیشه گری ساخته شده اند با کمک تکنیک هایی مثل تراش، حکاکی، معرق شیشه و نقاشی است. میناکاری روی شیشه هم از معروف ترین روش های تزیین ظروف شیشه ای است.

مینیاتور

پس از بررسی گزینه های مختلف در مورد صنایع دستی شیراز، به هنر زیبا و اصیل مینیاتور می رسیم که خیلی از افراد با نقاشی اشتباه می گیرند. در ایران مینیاتور به معنای نقاشی هایی با سایز کوچک با موضوع گیاهان، طبیعت، صحنه های شکار و حیوانات است. با این حال مینیاتور علاوه بر اینکه به شکل تابلوهای هنری ساخته می شوند، به عنوان تزیین حاشیه کتاب ها، تابلوها، اشعار و نسخ خطی هم به کار می رود. هنرمندان و اساتید شیرازی در زمینه مینیاتور شهرت زیادی دارد و از جمله صنایع دستی نفیس و لوکس شیراز به حساب می آید.

بازار صنایع دستی شیراز

بازار صنایع دستی شیراز یکی از مکان های حضوری برای گردشگران داخلی و خارجی است. این بازارهای تاریخی و قدیمی نه تنها یک جاذبه گردشگری محسوب می شوند بلکه محلی برای خرید صنایع دستی و سوغات مخصوص شیراز هم هستند. در ادامه لیستی از بازار صنایع دستی شیراز را مشاهده می کنید:

بازار وکیل

بازار وکیل شیراز یکی از مهمترین و معروفترین بازارهای سنتی برای خرید انواع صنایع دستی و سوغات شیراز است. برای خرید گبه و فرش دستبافت به بازار چهارسوق بروید. پارچه های مختلف در سرای مشیر و بازار شمشیرگرها موجود است. برای خرید خاتم کاری، قلمزنی و منبت کاری شیراز هم به راسته اصلی بازار وکیل بروید. زیورآلات سنتی میناکاری، ظروف مسی و عتیقه جات هم در بازار وکیل به فروش می رسند که از صنایع دستی شیراز به شمار می روند. در این بازار حدود 100 فروشگاه صنایع دستی فعال حضور دارند. حدود 100 فروشگاه در قسمت بازار فرش و 108 فروشگاه هم برای بازار ظروف مسی فعالیت می کنند.

سرای مشیر

سرای مشیر یا سرای گلشن یکی دیگر از بازارهای صنایع دستی شیراز با قدمت دوران قاجاریه است. بخش شمالی این بازار به بازار وکیل می رسد. برای خرید محصولات خاتم کاری، معرق کاری، قلمزنی، زیورآلات و میناکاری جواهرات و سنگ های قیمتی تراش خورده به سرای مشیر بروید. بازار نقره و زیورآلات بازار نو مشیر حدود 70 فروشگاه و در زمینه صنایع دستی حدود 100 فروشگاه فعالیت می کنند.

بازار حاجی

قدیمی ترین بازار شیراز با قدمت دوران دیلمیان که در بین خیابان لطفعلی خان زند و بقعه سید میر محمد است. با ورود به بازار حاجی شیراز، مات و مبهوت خواهید شد که بخاطر معماری و کاشی کاری بی نهایت زیبای آن است. بنابراین نه تنها امکان خرید صنایع دستی، پارچه های رنگرزی شده و ترمه وجود دارد بلکه بافت تاریخی آن هم دیدنی است. همچنین انواع سوغاتی های شیراز هم می توانید بخرید.

فروش صنایع دستی شیراز

فروشگاه صنایع دستی اصفهان به عنوان بزرگترین و معتبرترین فروشگاه صنایع دستی شیراز با ارائه انواع محصولات میناکاری، قلمزنی، مینیاتور و خاتم کاری شیراز با ضمانت اصالت کالا و کیفیت ساخت تبدیل به گزینه امن مشتریان در کشور شده است.ما با فراهم کردن فروش اینترنتی صنایع دستی شیراز، امکان خرید آنها را برای علاقه مندان در سراسر کشور ایجاد کرده ایم. وجود مرکز خرید معتبر اینترنتی و آنلاین در کشور در زمینه صنایع دستی به شدت احساس می شود. با توجه به اینکه محصولات صنایع دستی جزو کالاهای لوکس ولی با قیمت بسیار مناسب هستند، محصولات فیک و تقلبی زیاد شده اند که فرصت را برای سودجویان فراهم ساخته است، مخصوصا که در خرید اینترنتی باید نسبت به فروشگاه مدنظر اطمینان کامل داشته باشید.ما در فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شیراز با هدف جلب رضایت مشتریان عزیز و همیشگی خود، بهترین محصولات را که ساخته شده از مواد اولیه درجه یک و مرغوب هستند عرضه می کنیم.

با تحقیق درباره صنایع دستی شیراز و مطالعه خصوصیات و ویژگی های هر یک متوجه خواهید شد که نمونه های تقلبی پس از مدتی کیفیت و ماندگاری خود را از دست می دهند. ما به شما تضمین می دهیم در صورت نگهداری طبق شرایط استاندارد و توصیه شده تا سالیان طولانی بتوانید در دکور منزل استفاده کرده یا به شکل کالای لوکس و ماندگار شخصی و سازمانی استفاده نمایید.چنانچه در خصوص خرید صنایع دستی شیراز نیاز به راهنمایی داشته باشید، قصد خرید محصولات به عنوان هدایای تبلیغاتی سازمانی و ارگانی را داشته باشید می توانید از مشاوره رایگان همکاران ما بهره مند شوید. ضمنا بد نیست بدانید که قیمت صنایع دستی شیراز تا حد زیادی متعادل سازی شده و به طور کلی بسته به نوع برند، نوع ظروف، خرید تکی یا ست، خرید تک یا عمده و سایر موارد، قیمت نهایی مشخص خواهد شد. صنایع دستی شیراز در انواع مختلف با قدمت 8 هزار ساله تا 80 ساله در کشور تولید می شوند. فروشگاه صنایع دستی اصفهان مرکز فروش اینترنتی صنایع دستی شیراز است.

به این محصول امتیاز دهید
product image
میانگین امتیازات
5 based on 6 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
صنایع دستی شیراز چیست؟ خرید بهترین سوغات استان فارس
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)