انواع صنایع دستی

صنایع دستی ساری و سوغات استان مازندران

صنایع دستی ساری

سوغات ساری

صنایع دستی ساری و سوغات ساری جلوه تمام عیار ذوق و سلیقه مردمانی است که در بهشت سرسبز ایران زندگی می‌کنند. شادابی و طراوت طبیعت شمال ایران در هنرهای سنتی استان مازندران نمایان است.

بازار صنایع دستی ساری مملو از اجناس متنوع و رنگارنگی است که رنگ و بویی از درختان جنگل‌های سرسبز را دارند. در حقیقت برخی از این محصول ابتکار مردمانی است که زمانی در دل جنگل زندگی می‌کردند.

برخی از هنرهای ایرانی در سراسر کشور بصورت غیر تجاری دنبال می گردد. میناکاری در ساری از جمله این هنرهاست که بر روی فلز مس و یا ظروف سفالی انجام می گردد.

برخی دیگر نیز محصولاتی است که در اغلب روستاهای ایران تولید می‌شود. فروش صنایع دستی ساری در اماکن مختلفی صورت می‌گیرد. فروشگاه صنایع دستی ساری در اغلب بازارهای معروف شهر ساری وجود دارد.

علاوه بر آن، در نقاط مختلف این شهرستان بازارچه صنایع دستی ساری نیز وجود دارد. ما در این مطلب ضمن معرفی صنایع دستی در مورد خرید صنایع دستی در ساری نیز نکاتی را بیان می‌کنیم.

از صنایع دستی چوبی شمال ایران مانند تحته های نرد و شطرنج یا ظروف کاربردی آشپزخانه برای تهیه انواع هدایای تبلیغاتی در ساری استفاده می گردد.

صنایع دستی ساری

صنایع دستی ساری

بافته‌های داری

در فهرست صنایع دستی ساری نیز مانند بسیاری از شهرهای ایران گلیم بافی و جاجیم بافی دیده می‌شود. زنان روستایی در شمال ایران محصولات متنوعی در قالب گلیم و جاجیم به بازار عرضه می‌کنند.

گلیم مازندران معمولاً با نقوش هندسی و با رنگهای شاد بافته می‌شود. گلیم بافته ساده و مقاومی است که زیرانداز اصلی مردم روستا محسوب می‌شود.

البته در بازار صنایع دستی گلیم در ابعاد مختلف و با کاربردهای مختلف وجود دارد. جاجیم بافی نیز به خاطر کاربرد فراوان جاجیم در اغلب روستاهای شمال ایران انجام می‌شود.

بافت جاجیم به صورتی است که انعطاف‌پذیری زیادی دارد و مردم روستا به تناسب نیاز خود از آن استفاده می‌کنند. زنان روستایی از این محصول به عنوان زیرانداز، رختخواب پیچ، سجاده، پتو، مفرش و رویه کرسی استفاده می‌کنند.

منسوجات سنتی

در میان صنایع دستی ساری منسوجات سنتی نیز وجود دارد. در مناطق مختلف شمال ایران نساجی سنتی یا بافت پارچه‌های مختلف به شیوه سنتی رایج است. ابزارها و الیاف متنوع برای تولید این پارچه‌ها استفاده می‌شود.

پارچه‌هایی که با الیاف نخی تولید می‌شدند به عنوان شمد یا روانداز تابستانی استفاده می‌شدند. پارچه‌هایی که با الیاف ابریشمی تولید می‌شدند الیجه نامیده می‌شدند و برای دوخت لباس زنانه استفاده می‌شدند.

پارچه‌هایی که با الیاف پشمی تولید می‌شدند چوقا و باشلق نامیده می‌شدند و برای دوخت پالتو و پتو کاربرد داشتند. چادر شب بافی یا موج بافی از دیگر شاخه‌های نساجی سنتی است که در این منطقه رواج دارد.

این پارچه پشمی در عین نرم و سبک بودن بسیار مستحکم است. در گذشته این محصول به عنوان رختخواب‌پیچ استفاده می‌شد اما امروزه به عنوان زیرانداز، روانداز و رومبلی نیز استفاده می‌شود.

صنایع دستی ساری

صنایع دستی ساری

مصنوعات چوبی

وجود جنگل‌های انبوه در شمال ایران موجب شده یکی از مهمترین صنایع دستی ساری مصنوعات چوبی باشد. از دیرباز هنرمندان این خطه محصولات چوبی متنوعی تولید کرده و با هنرهای مختلف به تزئین آنها می‌پرداختند.

در گذشته ساخت وسایل کاربردی از جمله ظروف چوبی بیشتر رایج بود. ساخت نوعی پنجره چوبی سنتی به نام ارسی نیز در خانه‌های شمال ایران رواج داشت. اما امروزه ساخت وسایل دکوری رونق بیشتری دارد.

صندوق و صندوقچه چوبی، شطرنج چوبی و قلیان چوبی از جمله محصولاتی هستند که همواره محبوبیت زیادی داشتند. منبت کاری، برجسته کاری، مشبک کاری و گره چینی روی چوب از هنرهای سنتی است که برای ساخت مصنوعات چوبی به کار می‌رود.

لاک تراشی یکی از هنرهای سنتی خاص شمال ایران است. در هنر لاک تراشی مصنوعات چوبی با تراش دادن و کنده کاری تنه درختان تولید می‌شود. در حقیقت در گذشته مردمی که در روستاهای جنگلی زندگی می‌کردند وسایل و ابزار مورد نیاز خود را با استفاده از چوب درختان جنگل می‌ساختند.

آنها به تجربه چوب‌ها مختلف را می‌شناختند و برای هر وسیله به تناسب کارکرد آن چوب مناسبی انتخاب می‌کردند. وسایل سنتی خاصی که در سبک زندگی مردم این منطقه رایج بوده مانند جوله (پارچ)، قند چوله (قند شکن)، لاک دانه پاش (شبیه سینی)، تنباکو چوله (ظرف تنباکو)، ملاقه، سیر کوب و کترا (کفگیر) از جمله آثار لاک تراشی است. هنوز هم برخی از این اقلام کاربردی در بازار موجود است و فروش خوبی دارد.

صنایع دستی ساری

صنایع دستی ساری

سفالگری

سفالگری از جمله صنایع دستی ایران است که در بسیاری از مناطق از جمله شمال ایران وجود دارد. در هر فروشگاه صنایع دستی ساری نیز محصولات سفالی متنوعی وجود دارد.

هنر سفالگری یکی از هنرهای غیر بومی این شهر محسوب می‌شود. هنرمندان این منطقه بر حسب ذوق و سلیقه خود محصولات سفالی متنوعی تولید می‌کنند.

نمد مالی

نمد مالی از جمله صنایع دستی ساری است که در بسیاری از نقاط ایران وجود دارد. در گذشته محصولات نمدی تنها به رنگ‌های طبیعی پشم گوسفند بود. اما امروزه بخشی از محصولات نمدی با پشم رنگ شده با رنگهای شیمیایی متنوع تولید می‌شوند.

جالب است بدانید این محصولات تنها با کوبیدن پشم تولید می‌شوند و هیچگونه بافتی وجود ندارد. اما الیاف پشم طوری در هم تنیده می‌شوند که بافتی منسجم و محکم ایجاد می‌شود.

لباس محلی

لباس محلی مازنی از زیباترین لباس‌های سنتی ایرانی است. به خصوص لباس محلی زنانه مازندرانی که در عین زیبایی پوشش مناسبی نیز محسوب می‌شود. تمام اقلام لباس محلی از رنگهای شاد دوخته شده و از تزئینات زیبایی برخوردارند.

در نتیجه لباس محلی یکی از صنایع دستی پرفروش استان مازندران محسوب می‌شود. به همین دلیل در بازارهای صنایع دستی استان مازندران از جمله در شهر ساری فروشگاه لباس محلی مازندرانی نیز وجود دارد.

حصیر بافی

حصیر بافی یکی از محبوب‌ترین صنایع دستی شمال ایران است. ماده اولیه این حرفه گیاهان خودرو در باتلاق یا آب‌بندان است که در شمال ایران فراوان است. مردم شمال ایران در فصل بهار این گیاهان را جدا کرده و خشک می‌کنند.

پس از خشک شدن بافت محصولات مختلف آغاز می‌شود. تنوع محصولات حصیری بسیار زیاد است. زیرانداز، سبد و کلاه پرفروش‌ترین محصولات حصیری شمال ایران هستند.

نوع خاصی از حصیر بافی به نام کوپ بافی نیز در مناطق خاصی از شمال انجام می‌شود. در بازارهای شهر ساری نیز محصولات حصیر متنوعی عرضه می‌شود.

جوراب بافی

یکی از صنایع دستی ساری بافت انواع جوراب دست‌باف است. در هر فروشگاه و بازارچه صنایع دستی ساری جوراب‌های رنگارنگ پشمی به فروش می‌رسد.

زنان این منطقه به صورت دستی یا با دستگاه جوراب بافی محصولات متنوع و رنگارنگی تولید می‌کنند. مانند تمام محصولات دستباف مردم روستا استفاده از نقش و نگارهای متنوع و رنگهای شاد مهمترین ویژگی این جوراب‌ها است. به همین خاطر به عنوان یک سوغات خاص و دوست داشتنی فروش خوبی دارند.

صنایع دستی ساری

صنایع دستی ساری

موزه صنایع دستی ساری

موزه صنایع دستی یکی از بخش‌های موزه تاریخ ساری است. موزه تاریخ ساری مجموعه‌ای از سه موزه مختلف است که در سه بنای تاریخی هم‌جوار یعنی عمارت کلبادی، خانه نظری و حمام وزیری برپا شده است.

صنایع دستی ساری در قالب چندین گالری از جمله گالری سفالگری، گالری صنایع چوبی و گالری نساجی به نمایش گذاشته شده است. نمونه‌های اصیل از صنایع دستی این منطقه از قبیل مصنوعات چوبی، ظروف چوبی، ظروف سفالی،‌ گلیم،‌جاجیم و لباس‌های محلی در این موزه وجود دارد.

بازار صنایع دستی ساری

ایده ایجاد یک بازار دائمی صنایع دستی در ساری سالهاست که مطرح می‌شود. دست اندرکاران این حوزه به دنبال تبدیل اماکن تاریخی به بازار دائمی صنایع دستی هستند.

بازار شهید رجایی ساری و بازار امام رضا ساری از جمله اماکنی است که برای این منظور کاندید شد. ظاهراً بازار دائمی صنایع دستی در بازار امام رضا افتتاح شده است. این بازار در خیابان ۲۱ امام رضا در بلوار امام رضای ساری واقع شده است.

بازارچه صنایع دستی ساری

بازارچه صنایع دستی در ساری در مناسبت‌های خاص برگزار می‌شود. در طول سال جشنواره‌های مختلفی در این شهر برگزار می‌شود. هم‌زمان با برگزاری این جشنواره‌ها غرفه‌هایی نیز برای فروش صنایع دستی برپا می‌شود.

جشنواره‌های نوروزی در تعطیلات نوروز، جشنواره بهار نارنج در فصل بهار و جشنواره روستا در فصل تابستان مهمترین جشنواره‌های ساری هستند. این جشنواره‌ها در بوستان‌های شهری برگزار شده و در کنار معرفی آیین‌های سنتی فروش صنایع دستی نیز انجام می‌شود.

فروش صنایع دستی ساری

فروش صنایع دستی ساری به طرق مختلف صورت می‌گیرد. در بسیاری از روستاهای دیدنی ساری اهالی روستا آثار هنری و دست‌ساز خود را برای فروش به گردشگران عرضه می‌کنند.

برخی افراد نیز تلاش می‌کنند محصولات خود را در کنار جاده به فروش برسانند. در اماکن گردشگری ساری نیز معمولاً غرفه‌های فروش صنایع دستی برپا می‌شود.

به جز آن در مراکز خرید،‌ بازارها و خیابان های ساری نیز فروشگاه صنایع دستی فراوان است. در واقع هر کجا که گردشگران حضور داشته باشند فروش صنایع دستی نیز انجام می‌شود.

خرید صنایع دستی ساری

خرید صنایع دستی ساری معمولاً ‌به صورت حضوری از فروشگاه های صنایع دستی ساری انجام می‌شود. زیرا سفر به شمال محبوب‌ترین سفر داخلی برای اغلب ایرانیان است. گشت و گذار در بازارهای محلی و فروشگاه‌های صنایع دستی هم جزو جاذبه‌های سفر به شمال محسوب می‌شود.

اما گاهی ممکن است خرید صنایع دستی به عنوان هدیه برای مناسبتی خاص مدنظر باشد و فرصت سفر وجود نداشته باشد. در چنین شرایطی خرید از فروشگاه های اینترنتی صنایع دستی ایران بهترین گزینه است.

بسیاری از صنایع دستی شمال از جمله مصنوعات چوبی، محصولات حصیری، ‌گلیم و جاجیم را به راحتی می‌توان به صورت اینترنتی خریداری نمود.

مؤسسات فراوانی در حوزه فروش اینترنتی بهترین صنایع دستی ایران فعالیت می‌کنند. کافی است با بررسی اعتبار فروشگاه و تنوع محصولات، فروشگاه موردنظر خود را انتخاب کرده و محصول مورد نظر خود را به آسانی درب منزل تحویل بگیرید.

 

منبع : بازار مینا  BazareMina.ir

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − چهار =