انواع صنایع دستی

صنایع دستی تهران را می‌شناسید؟

صنایع دستی تهران

صنایع دستی در تهران

صنایع دستی تهران عنوان نامأنوسی است که با تصور رایج از تهران مدرن و امروزی تناقض دارد. صنایع دستی ایران برای اغلب افراد معادل صنایع دستی اصفهان، صنایع دستی یزد یا صنایع دستی شیراز است. کمتر کسی می‌داند صنایع دستی تهران چیست؟

در حالی که در تهران قدیم نیز مانند سایر شهرهای ایران هنرها و فنون سنتی مختلفی رواج داشته است. ضمن اینکه از دوران قاجار که این شهر به عنوان پایتخت انتخاب شد افراد زیادی از سایر مناطق ایران به این شهر مهاجرت کرده و طبیعتاً هنرهای بومی خود را نیز به این شهر منتقل کردند.

در نتیجه در حال حاضر بازار صنایع دستی تهران یکی از بازارهای پررونق پایتخت است. زیرا بسیاری از توریست‌ها و مهمانان خارجی صنایع دستی ایران را به عنوان سوغات تهران انتخاب می‌کنند.

اگر جزو کسانی هستید که نمی‌دانید صنایع دستی تهران چیست؟، بورس صنایع دستی تهران کجاست؟ یا بهترین بازار صنایع دستی تهران کدام است؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. میناکاری تهران از هنرهای شناخته شده در این شهر بشمار می رود.

صنایع دستی تهران

صنایع دستی تهران چیست؟

صنایع دستی تهران دو مجموعه از هنر و فنون سنتی ایرانی را شامل می‌شود. بخشی از این رشته‌ها اصالتاً در این منطقه رواج داشته و بخشی دیگر با مهاجرت افراد از سایر شهرها به این منطقه رسیده است. در ادامه مهمترین صنایع دستی پایتخت را معرفی می‌کنیم.

شیشه‌گری
شیشه گری یکی از قدیمی ترین صنایع دستی تهران است که از گذشته‌های دور در این منطقه و به خصوص در شهر ری رواج داشته است. در کارگاه‌های شیشه‌گری ظروف متنوعی با هنر و خلاقیت هنرمندان این رشته تولید می‌شود.

این محصولات با هنرهایی مانند تراش روی شیشه و نقاشی روی شیشه آراسته می‌شوند. تنوع طرح و رنگ محصولات هنر شیشه‌گری بسیار زیاد است و هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌سازد.

قالی بافی
قالی بافی از جمله صنایع دستی ایران است که تقریباً در تمام مناطق ایران انجام می‌شود. این هنر در میان صنایع دستی تهران نیز وجود دارد. اما محصولات تهران هیچ‌گاه به اندازه قالی کرمان، کاشان یا اصفهان مرغوب و مشهور نبودند.

البته در بازار تهران بهترین فرش‌های دستبافت ایرانی متعلق به شهرهای مختلف به فروش می‌رسد. امروزه بافت تابلو فرش در تهران بسیار رونق یافته و آثار مرغوبی در این حوزه تولید می‌شوند.

جاجیم بافی

جاجیم بافی یکی از صنایع دستی تهران است که توسط عشایر به بازار تهران وارد شده است. در گذشته عشایر فراوانی در تهران و اطراف آن تردد داشتند.

لذا جاجیم یکی از پرفروش ترین منسوجات دست‌بافت تهران بود. هنوز هم این محصول فروش خوبی در بازار تهران دارد و جاجیم بافی در روستاهای اطراف تهران رایج است.

حصیربافی

یکی از صنایع دستی تهران مهارتی است که بر حسب نیاز مردم در این شهر رواج یافته بود. در گذشته استفاده از حصیر به عنوان پوشش برای پنجره و بالکن رواج داشت.

زیرا بافت حصیر در جلوگیری از نفوذ گرما و حشرات بسیار مؤثر بود. لذا کارگاه‌های حصیربافی در تهران از رونق خوبی برخوردار بودند. در این کارگاه‌ها حصیر به ابعاد موردنظر مشتریان بافته می‌شد. هنوز هم کارگاه‌های معدودی در تهران با مشتریان محدود فعال هستند.

صنایع دستی تهران

صنایع دستی تهران

هنر چرم دوزی
چرم دوزی نیز از جمله مهارت‌هایی است که در فهرست صنایع دستی تهران قرار دارد. از دیرباز چرم دوزی سنتی و هنر نقاشی روی چرم در تهران رواج داشت.

امروزه از یک سو بهترین برندهای چرم ایران در تهران حضور دارند و از سوی دیگر فروش محصولات چرمی دست‌دوز نیز از رونق خوبی برخوردار است.

میناکاری خانه بندی
میناکاری خانه بندی یا مینای سیمی نیز یکی از صنایع دستی تهران است. در این رشته نقوش با استفاده از سیم‌های نازک فلزی بر روی ظروف مسی ایجاد می‌شوند. این شیوه به مهارت و صبر بسیار زیاد نیاز دارد. ظروف میناکاری به روش مینای خانه بندی ارزش بسیار زیادی دارند.

سفالگری
سفالگری نیز از جمله صنایع دستی تهران است که قدمت بسیار زیادی دارد. هنر سفالگری و نقاشی روی سفال سالهاست در نقاط مختلف ایران رواج دارد.

در شهر تهران نیز محصولات سفالی متنوعی در کارگاه‌های خانگی و صنعتی تولید می‌شوند. تزئینات روی سفال نیز با سبک‌های مختلف از جمله میناکاری روی سفال انجام می‌شود.

هنر کار با چوب

هنر کار با چوب از دیگر صنایع دستی تهران است. صنایع دستی چوبی در تهران حوزه گسترده‌ای از هنرهای مختلف از قبیل معرق کاری، منبت کاری و ساخت وسایل و ظروف چوبی را در بر می‌گیرد.

این مهارت هم به شیوه سنتی و هم به سبک مدرن در تهران انجام می‌شود. انجام تزئینات چوبی در ساختمان، ساخت وسایل دکوری چوبی و ساخت ظروف چوبی از جمله آثار هنرمندان این حوزه است.

صنایع دستی تهران

صنایع دستی تهران

هنر ملیله کاری
هنر ملیله کاری در تهران از جمله صنایع دستی ایران است که از شهرهایی مانند زنجان و اصفهان به تهران رسیده است. این هنر با استفاده از مفتول‌های نازک مس و نقره انجام می‌شود.

ملیله کاری اصفهان و زنجان بیشتر برای ساخت ظروف به کار می‌رود. اما ملیله کاری در تهران بیشتر برای ساخت زیورآلات کارایی دارد.

هنر قلمزنی
هنر قلمزنی در تهران نیز مانند قلمزنی در اصفهان قدمت زیادی دارد. هنر قلمزنی، هنر حکاکی و نقش‌زنی بر روی سطوح فلزی مانند نقره و مس است.

در این هنر با استفاده از قلم‌های فولادی نقوشی بر روی نقره و مس ایجاد می‌شود. نقوش در این هنر به صورت برجسته، نیمه برجسته و حکاکی ایجاد می‌شود.

ساخت زیورآلات
از گذشته ساخت زیورآلات نیز در میان صنایع دستی ایران جایگاه خاصی داشت. در تهران نیز هنرمندان فراوانی در زمینه ساخت زیورآلات طلا و نقره و نیز تراش سنگ‌های قیمتی فعالیت می‌کردند. امروزه به جز روش‌های سنتی از ابزارآلات و هنرهای مدرن نیز برای ساخت زیورآلات استفاده می‌شود.

صنایع دستی مدرن تهران
بخشی از صنایع دستی تهران به رشته‌هایی اختصاص دارد که توسط فنون جدید به روزرسانی شده‌اند. امروزه محصولات دست‌ساز فراوانی در بازارهای تهران وجود دارد که حاصل خلاقیت هنرمندان جوان این عرصه است.

هنر ویترای، هنر کار با چوب، هنر رزین کاری، هنر نقاشی روی پارچه و تولید زیورآلات مدرن از جمله فنونی است که قدمت دیرینه دارد اما امروزه به سبک نو توسط هنرمندان جوان انجام می‌شود و مشتریان فراوانی دارد.

مرکز صنایع دستی تهران

بورس صنایع دستی تهران خیابان ویلا یا در واقع خیابان نجات اللهی است. البته در بازار بزرگ تهران صنایع دستی نیز به فروش می‌رسد. نمایشگاه ملی صنایع دستی تهران نیز هر ساله در اسفند ماه برگزار می‌شود.

یکی از معروف‌ترین بازارهای صنایع دستی پایتخت نیز جمعه بازار تهران است. در جمعه بازار تهران صنایع دستی مدرن در کنار صنایع دستی اصیل و اشیاء عتیقه عرضه می‌شود. البته این روزها جمعه بازار پارکینگ پروانه در باغ هنر اراضی عباس آباد برپا می‌شود. به جز آن، در مناسبت‌های مختلف نمایشگاه صنایع دستی در بوستان‌های تهران نیز برپا می‌شود.

صنایع دستی تهران

صنایع دستی تهران

بازار صنایع دستی تهران

بازار صنایع دستی تهران بازار بزرگ تهران در خیابان پانزده خرداد محسوب می‌شود. در بازار بزرگ تهران فروشگاه‌های معتبر فراوانی انواع آثار صنایع دستی ایران را عرضه می‌کنند.

به جز آن بهترین روش برای خرید عمده صنایع دستی در تهران خرید از یک سایت صنایع دستی است. امروزه به لطف رواج معاملات اینترنتی خرید صنایع دستی از هر کجای دنیا به راحتی امکان‌پذير است.

انواع سایت صنایع دستی ایران به تفکیک شهرهای مختلف و برندهای معتبر در فضای اینترنت وجود دارد. هرکس می‌تواند به تناسب نیاز خود سایت صنایع دستی تهران، سایت صنایع دستی اصفهان یا سایت برند معروفی چون سایت صنایع دستی آقاجانی را جستجو کرده و محصول مورد نظر خود را با تضمین سلامت کالا و بازگشت وجه خریداری نماید.

در نظر داشته باشید در خرید اینترنتی صنایع دستی مانند هر خرید اینترنتی دیگر، بررسی اعتبار فروشنده و مجوزهای فروشگاه اینترنتی مهمترین نکته است.

خرید صنایع دستی تهران

برای خرید صنایع دستی در تهران می‌توانید خرید از یک فروشگاه معتبر یا خرید مستقیم از هنرمندان را انتخاب کنید. به جز بورس صنایع دستی میناکاری تهران خیابان نجات اللهی و بازار بزرگ تهران فروشگاه‌های معتبر فراوانی در نقاط مختلف شهر تهران انواع صنایع دستی ایران را عرضه می‌کنند.

اما هنرمندان نیز در نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های هنری مختلف و نیز در صفحات شخصی آثار خود را عرضه می‌کنند. هریک از این آثار ارزش و جلوه خاص خود را دارند.

در خرید از فروشگاه‌های معتبر امکان خرید محصولات مرغوب از صنایع دستی شهرهای مختلف ایران وجود دارد. اما در خرید مستقیم از هنرمندان احتمال یافتن آثار خاص و خلاقانه بیشتر است.

به هر صورت محصولات دست‌ساز و هنری در تهران آن‌قدر متنوع و جذاب است که بدون تردید بهترین گزینه برای سوغات تهران محسوب می‌شود.

سؤالات متداول

صنایع دستی در تهران چیست؟

رشته‌های هنری و فنون متنوع صنایع دستی در تهران رواج دارد. شیشه‌گری، سفالگری، قالی بافی، جاجیم بافی، قلمزنی، ساخت زیورآلات، حصیر بافی، کار با چرم، کار با چوب و میناکاری از مهمترین صنایع دستی در تهران هستند.

مرکز فروش صنایع دستی در تهران کجاست؟

مهمترین مرکز فروش صنایع دستی در تهران خیابان نجات اللهی و بازار بزرگ تهران در خیابان پانزده خرداد است. به جز آن جمعه بازار تهران هم میان علاقمندان به آثار هنری و محصولات صنایع دستی شهرت بسیار زیادی دارد.

جمعه بازار که قبلاً در پارکینگ پاساژ پروانه برپا می‌شد این روزها در باغ هنر اراضی عباس آباد برگزار می‌شود. صنایع دستی ایرانی از بهترین گزینه ها به منظور تهیه هدیه و کادو بشمار می رود.

بهترین فروشگاه صنایع دستی در تهران کجاست؟

بهترین فروشگاه صنایع دستی را می‌توانید در یکی از مراکز زیر پیدا کنید:

  • خیابان نجات اللهی (خیابان ویلا)
  • بازار بزرگ تهران
  • خیابان طالقانی
  • بازار تجریش

 

منبع : بازار مینا  BazareMina.ir

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شش =