قلم زنی شیراز

قلم زنی شیراز از بهترین صنایع دستی کشورمان بوده که توسط هنرمندان مجرب شهر شعر و ادب طراحی و تولید می گردد. سبک قلمزنی شیراز کمی متفاوت با دیگر سبک های انجام شده در شهرهای مختلف است و طرح های منحصر به فرد خود را دارد. قلم زنی در شیراز نیز مانند قلم زنی اصفهان و تبریز , بین علاقه مندان به هنرهای دستی از جایگاه ویژه ایی برخوردار است. قیمت قلم زنی شیراز هم با توجه به میزان کار و زمان صرف شده برای هر اثر در نظر گرفته می شود. اساتید قلم زنی شیرازی , هر کدام با توجه به تجربه و پیشینه هنری خود آثار متفاوتی تولید کرده و با توجه به این موضوع قیمت قلم زنی شیراز برای کارهای یک شکل می تواند متفاوت باشد. همچنین شما می توانید بهترین محصولات قلم زنی اصفهان را از فروشگاه و اپلیکیشن صنایع دستی مشاهده کنید.

تماس با واحد فروش: 09019277512

هنر بی نظیر قلمزنی شیراز

هنر قلم زنی در شیراز با توجه به طرح های سنتی و باستانی کشورمان انجام می گردد.آثار تاریخی که هویت ایرانی ما را شکل می دهد در طرح های قلمزنی در شیراز جایگاه خاصی دارند.با توجه به این موضوع قلمزنی سبک شیراز شکل منحصر بفردی به خود گرفته و البته زیبایی صنایع دستی قلمزنی شیراز نیز مرهون این آثار زیبای تاریخیست. قیمت قلمزنی شیراز نسبت به محصولات وارداتی خارجی مناسب تر می باشد.

هنر قلم زنی در شیراز

قلمزنی شیراز سبکی منحصربفرد و یونیک است که این تفاوت چشمگیر نه فقط به خاطر داشتن طرح های مخصوص که به طرح های شیرازی معروف هستند و نه فقط به خاطر داشتن سبک و شیوه خاص در پیاده سازی طرح بلکه بخاطر شباهت بسیار زیاد آن به نمونه سبک های باستانی و تنها یادگار سبک اصیل و قدیمی قلم زنی ایران نیز هست که به عقیده بسیاری از اساتید، قدیمی ترین سبک قلمزنی می باشد. قلمزنی روی مس , برنج و سایر فلزات دیگر قابل انجام می باشد.

اپلیکیشن صنایع دستی

قلم زنی شیراز هنری است که با تفاوت هایی نسبت به دو سبک بسیار معروف و بی نظیر ایران یعنی سبک اصفهانی و تبریزی به قوت خود باقیست و به گفته بسیاری از اساتید قلم زنی ایران، قدیمی ترین سبک ایرانی به جای مانده از دوران سَکاها و هخامنشیان است و به همین دلیل محصولات قلم زنی شیراز بسیار خاص و یونیک هستند و در کنار خاتم سازی و مس و پرداز، صادرات آنها نیز بسیار فعال است.اگر بخواهیم به تعریف قلم زنی به عنوان صنایع دستی بسیار قدیمی و اصیل ایرانی اشاره کنیم که قدمت و سابقه بسیار طولانی مشابه با صنایع دستی میناکاری دارد باید بگوییم هنری است که در طی آن بسته به نوع سبک به کمک قلم مخصوص و ضربات چکش (سبک های اصفهانی و شیرازی) یا قلم مخصوص و فشار دست (سبک تبریزی) همت به پیاده سازی طرح و نقوش مختلف با دقت و حوصله زیاد و ذوق هنری سرشار می کنند که نتیجه آن خلق آثار هنری بسیار زیباست.

هنر قلم زنی در شیراز

قلمزنی شیراز

هنر قلمزنی از ابتدای بشریت به شکل حجاری بر بدنه کوه و غارها یا سنگ های کاخ پادشاهان و ساخت مجسمه های مختلف در دوران غارنشینی و پس از آن شروع شد که حتی در اوایل به عنوان یک نوع وسیله ارتباطی و صحبت استفاده می شد اما پس از اختراع خط هنر حجاری جای خود را به هنر بسیار زیبا و صنایع دستی حکاکی داد و در نهایت نیز تبدیل به هنر قلم زنی شد که امروزه شاهد تولید انواع ظروف حجمی و کاربردی، تابلوها، تندیس های مختلف و غیره هستیم.

در بین سبک های بسیار معروف قلمزنی، قلمزنی سبک شیراز شباهت بسیاری به تاریخ و اصالت این هنر صنایع دستی دارد و به همین دلیل توانسته در بخش صادرات و فروش در نمایشگاه های بین المللی و بازارهای خارجی بسیار موفق ظاهر شود.

در ادامه نگاه دقیقتری به هنر قلمزنی شیراز خواهیم داشت که به همت اساتید این شاخه هنری مخصوصا استاد گرانقدر شیرازی، استاد صدری با بیش از 60 سال سابقه، هنوز در رگ های صنایع دستی جاریست و شاهد برگزاری کلاس های آموزشی قلم زنی در شیراز به طور گسترده هستیم که در هر دوره نیز افراد برگزیده وارد بازار کار در کارگاه های اختصاصی می شوند که به پشتوانه حمایت سازمان میراث فرهنگی و استانداری گرانقدر فارس تأسیس شده اند.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

قلمزنی مکتب شیراز

در این قسمت برای اینکه بیشتر با قلمزنی شیراز آشنا شوید به ویژگی های متمایز کننده آن از سایر سبک های معروف و مشهور ایران یعنی سبک اصفهانی و تبریزی می پردازیم و لازم است بدانید که صنایع دستی قلمزنی شیراز در کنار صنایع دستی خاتم کاری، مس و پرداز از شاخه میناکاری و سبک بسیار مرغوب و با کیفیت شاهین شیرازی، سفالگری، معرق کاری، نقره کاری، منبت کاری،  شیشه گری و مینیاتور از جمله صنایع دستی بسیار مهم و معروف این شهر محسوب می شود که شهرت جهانی نیز دارد و به همت استاد صدری و هنرمندانی که تحت نظر ایشان آموزش دیده اند صادرات نیز می شوند.

قلم زنی در شیراز

 • یکی از ویژگی های متمایز کننده قلمزنی شیراز این است که این سبک به سبک اولیه قوم سکاها، هخامنشیان و ساسانیان شباهت بسیار زیادی دارد و جالب است بدانید با اینکه اکثر آثار هنری قلمزنی این دوران از بین رفته اند و تنها چند نمونه از عصر ساسانی برجای مانده است – مثل ظروف و بشقاب های نقره ای و طلایی قلمزنی شده با طرح پادشاهان در بزم یا رزم و هم اکنون در موزه ارمیتاژ (آرمیتاژ یا هِرمیتاژ) شهر سن پترزبورگ در استان لِنینگراد روسیه نگهداری می شوند – اما می بینیم که به خوبی با سبک و روش قلمزنی این دوره شباهت دارد.

به عنوان مثال دواتگری یا شیوه سنتی قلم زنی که به کمک سندان و چکش انجام می شود، قدیمی ترین شیوه قلم زنی است که در قلمزنی شیراز در برخی مواقع برای ساخت ظروف حجمی استفاده می گردد. امروزه سبک های خَم کاری و پرس (پرس کیفیت کمتری دارد و با دستگاه انجام می شود) تا حد زیادی جایگزین شیوه دواتگری شده است که در کل این شیوه قلم زنی شیراز در سایر سبک ها دیده نمی شود یا به ندرت در برخی موارد خاص است.

هنر قلم زنی در شیراز
 • تفاوت دیگری که بین هنر قلم زنی شیراز با هنر قلمزنی در اصفهان و تبریز وجود دارد، طرح و نقوشی است که اساتید عزیز و گرانقدر آن بر روی فلزات با زیرساخت مختلف (نقره، طلا، مس، برنج، مِفرَق یا برنز و ورشو) پیاده سازی می شود که به طرح های شیرازی معروف هستند.در واقع برخلاف سبک های تبریزی و اصفهانی که بیشتر از طرح و نقوشی مثل اسلیمی، ختایی، نیمه ختایی و غیره استفاده می گردد در قلمزنی سبک شیراز از طرح و نقوشی مثل تخت جمشید، تصاویری از شاهنامه و گل و مرغ کمک گرفته شده که ویژگی متمایز کننده این سبک است.

هنر قلم زنی در شیراز

قلمزنی در شیراز

 • همانطور که می دانید و به آن در مورد قبلی اشاره کردیم جنس فلز ظرف زیرساخت متفاوت است و اصولا هم باید فلزاتی انتخاب شوند که خاصیت چکش خواری، طرح پذیری و انعطاف خوبی داشته باشند. در قلمزنی شیراز، تبحر و تخصص هنرمندان این شاخه، پیاده سازی قلمزنی شیراز روی ظروف نقره است چرا که از دیرباز تاکنون و نقره کاری شیراز هم معروف بوده است.

البته اطلاع دارید که قیمت نقره جهش ناگهانی داشته و همین امر باعث شده تا برای استفاده همگان و بهره مندی از هنر بسیار زیبای قلم زنی، هنرمندان و اساتید حرفه ای شیرازی روی به سمت استفاده از ظروف مسی هم رفته اند که هم قیمت کمتری دارد و هم با خاصیت چکش پذیری بالای خود، طرح و نقوش بر روی آن به خوبی نمایان می شوند.در کنار تفاوت هایی که برای قلمزنی شیراز با سایر سبک های معروف ایرانی نام بردیم بد نیست کمی هم با جزئیات، ابزارها و شیوه کاری آن نیز آشنا شوید.

آموزش قلم زنی شیراز

قبل از اینکه به توضیح روند تولید ظروف قلمزنی شده به کمک سبک و شیوه قلم زنی شیراز بپردازیم ابتدا به تعدادی از نکته و موارد مهم اشاره می کنیم:

 • قلمزنی شیراز در راه تولید تابلوهای قلمزنی شده، ظروف کاربردی مثل بشقاب، سرویس چایخوری و شربت خوری، گلدان، قندان و غیره و ظروف حجمی استفاده می شود.
 • هنر قلم زنی شیراز بیشتر روی ظروفی از جنس نقره تمرکز دارد و پس از آن زمینه مسی با ضخامت ورقه های نیم، 1 و 2 میلیمتر در اولویت هستند که بستگی به سبک و طرح دارد.
 • اساتید قلمزنی مکتب شیراز در کنار سبک های اصفهانی و تبریزی از متنوع ترین ابزار ممکن استفاده می کنند به نحوی که در قلم زنی چهره اشخاص که سفارشی تولید می شوند برای هر یک از اجزای صورت مثل موها، چشم و غیره قلم جداگانه ای طراحی شده تا به طبیعی بودن هر چه بیشتر اثر هنری و طرح و نقوش شیرازی کمک کند که طبیعتا ارزش هنری و مادی چنین آثاری بسیار زیاد است.
 • چکش های قلم زنی مورد استفاده در وزن و سایزهای مختلف هستند که سایزهای بزرگ برای کنده کاری نقوش عمقی تر یا برجسته و سایزهای کوچک برای وارد کردن فشار کمتر به قلم برای نقوش سطحی تر و ریزتر می باشند.
 • چکش های چوبی و پلاستیکی نیز بسته به نوع سبک در قلم زنی شیراز استفاده می شوند.
 • قلم های مورد استفاده در سایز و سرهای مختلف توسط اساتید استفاده می گردند و به طور کلی در دو دسته عاج دار و بدون عاج و از جنس فولاد قرار می گیرند.
 • سایر لوازم پرکاربرد در هنر قلم زنی شیراز شامل پرگارهای دو سر صاف یا دو سر کج یا یک سر صاف و یک سر کج، قیچی، خط کش، بُرُس، تخت قیر یا قیر مذاب، اره مشبک کاری، انبر و گونیا هستند.
 • سبک های قلمزنی شیراز شامل زمینه پر، برجسته یا سه بُعدی یا جُنده کاری، عکسی و مشبک هستند.

طرح های قلم زنی شیراز

قبل از اینکه کار قلمزنی به سبک های مختلف شیرازی شروع شود لازم است که ظروف مدنظر به کمک دواتگری یا دستگاه یا خم کاری تولید شوند. پس از آن باید درون ظرف مثل گلدان یا پشت آن مثل بشقاب را آغشته به قیر مذاب کرد به نحوی که درون ظرف های حجمی هیچ حبابی نباشد و یا اگر پشت ظرف قرار گرفته مثل بشقاب ها، هیچ شکستگی یا درزی وجود نداشته باشد. هدف از این کار این است که در اثر ضربات چکش، ظرف مورد نظر تاب برندارد و هم اینکه جلوی ایجاد سر و صدای زیاد گرفته شود و ظرف در اثر فشار ضربه سوراخ نشود.

پس از آن طرح مورد نظر را که در قلمزنی شیراز اکثرا توسط اساتید به کمک طرح های شیرازی ولی با خلاقیت و ایده های شخصی خلق می شوند آماده گردیده و آن را به روش گرده کردن که از کاغذ برنج سنبه و قلم سنبه استفاده می شود یا اجرای مستقیم طرح یا کاغذ کُپی و یا چسباندن طرح روی بوم فلزی به ظرف زمینه منتقل می کنند و در نهایت به کمک روش های مختلف، طرح ها را نسبت به زمینه مشخص می کنند که به این مرحله قلم گیری طرح گفته می شود.

در قلمزنی شیراز شیوه های مختلفی برای مشخص کردن طرح نسبت به زمینه وجود دارد که عبارتند از:

 • زمینه پر: همانطور که از نام این شیوه قلم زنی شیراز مشخص است، در داخل طرح های اصلی نیز طرح های ریزتری پیاده سازی می شود که تمامی طرح ها در یک سطح هستند که به علت داشتن نقش های ریز و درشت زیبایی خاص خود را دارد.
 • عکسی: در شیوه عکسی از قلمزنی شیراز، حاشیه طرح اصلی را با خط و سایه در زمینه نسبت به زمینه مشخص می کنند که هیچ برجستگی ندارد.
 • مشبک: در این روش، زمینه های اطراف طرح اصلی را برش می دهند تا طرح اصلی نمود و جلوه بیشتری پیدا کند. برای این کار ابتدا طرح مورد نظر اساتید با قلم نیم بُر تثبیت می شود و در نهایت به کم دریل و مته اطراف طرح اصلی برش داده می شود که مختص قلمزنی شیراز است چرا که در سبک اصفهانی از قلم تیزبُر استفاده می شود.
 • برجسته یا سه بُعدی یا جُنده کاری: همانطور که از نام آن مشخص است با قیر اندود کردن پشت ظرف و نیم بُر کردن طرح و سپس قیر اندود کردن جلوی ظرف و برجسته کردن طرح و نقوش کار را به اتمام می رسانند. در نهایت نیز برای صاف و صیقلی کردن طرح های پیاده شده، قیر را دوباره به پشت ظرف می مالند و از قلم های مخصوص استفاده می کنند.

فروشگاه صنایع دستی اصفهان

فروشگاه صنایع دستی اصفهان در راستای تکریم و ارج گذاری بر ارزش کاری و هنری اساتید گرانقدر شیرازی که با زحمات و تلاش فراوان و دقت زیاد و پیاده سازی طرح های بسیار زیبا و منحصربفرد، اقدام به فروش ظروف و محصولات قلم زنی شیراز کرده است که تمامی ظروف با دارا بودن شناسنامه کالا، مرغوبیت و کیفیت بالای آنها تضمین شده است.

مشتریان عزیز می توانند به صورت تکی و عمده اقدام به خرید ظروف قلم زنی شیراز کنند و آنها را به شکل ظروف حجمی و کاربردی، تابلو و یا هدایای تبلیغاتی که مناسب سازمان ها و ارگان های خصوصی و دولتی کشور است تهیه نمایند و از نعمت وجود این هنر اصیل ایرانی بهره مند گردند.برای اطلاع از قیمت قلم زنی شیراز کافیست به سایت مراجعه کنید و برای دریافت اطلاعات پیرامون قیمت عمده و تخفیف های ویژه یا به طور کلی مشاوره رایگان از طریق شماره تلفن های درج شده در سایت اقدام نمایید.خلق آثار هنری بی بدیل و بی نظیر توسط اساتید برتر و هنرمند قلمزنی شیراز ماندگاری بالایی دارد.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 4 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
هنر قلم زنی در شیراز
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)