هنرهای چوبی

هنرهای چوبی دست ساز در همه جای دنیا از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار می باشند. ظروف صنایع دستی چوبی از مهمترین و پر کاربرد ترین محصولات تولید شده در هر منطقه بشمار می روند.شما می توانید دست سازهای چوبی را از فروشگاه های صنایع دستی تهیه کنید. خرید بهترین و مفید ترین محصولات سازگار با محیط زیست , کمک شایانی به زندگی بهتر افراد جامعه خواهد داشت. هنرهای چوبی ایرانی هم از جایگاه ویژه ایی در بین صنایع دستی کشورمان برخوردار است. انواع ظروف چوبی آشپزخانه , مبل و تختخواب , محصولات دکوری و زیوآلات چوبی نمونه هایی از این محصولات پر کاربرد می باشند.هنرهای چوبی تهران, اصفهان و شهرهای دیگر ایران با توجه به آداب و رسوم و نوع مصرف مردم طراحی و تولید می شوند.هنرهای چوب و صنایع دستی ایرانی معمولا قیمت مناسب تری داشته و برای صادرات به کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

تماس با واحد فروش: 09019277512

انواع صنایع دستی چوبی و هنرهای ماندگار ایرانی

هنرهای مرتبط با چوب را می توان از محبوب ترین صنایع دستی ایرانی برشمرد. هنر دستی روی چوب از ماندگار ترین هنرهای ایرانیست.خرید محصولات چوبی از طریق فروشگاه صنایع دستی براحتی برای مشتریان امکان پذیر است.امروزه آموزش انواع هنرهای چوبی از طریق اینترنت و بصورت آنلاین برای علاقه مندان وجود دارد. تولید صنایع دستی با چوب در شهرهای مختلف کشورمان انجام می شود.

هنرهای چوب

هنرهای چوب، یکی از انواع هنرهای تجسمی هستند که با تکیه بر آنها می توان مجموعه آثار هنری جذاب و منحصر به فرد را خلق کرد. آثار هنری چوبی را همه ما می شناسیم. دنیای هنرهای تجسمی و زیبایی های چوب به طور خاص نظر علاقه مندان به هنر را به خود جلب می کنند. تندیس های چوبی و مجسمه هایی که همه ما کم و بیش در محل زندگی به عنوان ابزار دکوراسیون استفاده می کنیم، نمونه‌ای از این هنرهای زیبا هستند. با استفاده از چوب های مختلف می توان آثار هنری متنوعی تولید کرد. خلاقیت و مهارت، دو رکن اساسی و جدایی ناپذیر از هنر روی چوب هستند.

اپلیکیشن صنایع دستی

هنرهای چوب به دسته های مختلف تقسیم می‌شوند و در هر گروه میتوان زیر شاخه هایی را معرفی کرد. به طور مثال، هنر منبت کاری یک شاهکار بی نظیر از کنده کاری روی چوب است که در ایران بسیار رواج دارد. ساخت مجسمه های چوبی در شکل ها و اندازه های مختلف در تمام جهان امروزه متداول شده است و تقریباً به عنوان یک منبع کسب درآمد از هنر چوب هم می توان به آن نگاه کرد. برای کارآفرینی و درآمدزایی، راه اندازی کارگاهی که به طور اختصاصی یکی از هنرهای چوب را ارائه می دهد ایده مناسبی است. این هنرها معمولاً به سرمایه زیادی نیاز ندارند و می توان با حداقل هزینه کسب و کار هنری راه اندازی کرد.

هنرهای چوب

هنرهای چوبی ایرانی

دنیای هنرهای چوب به قدری متنوع و جذاب است که نمی‌توان تمام آنها را با جزئیات کامل در یک مبحث توضیح داد! هنر زیبای چوب و خلق آثار هنری را عموماً به ۷ دسته مجزا تقسیم بندی می کنند و گاهی در منابع به آن، “هفت هنر چوب” هم گفته می‌شود. یعنی هنرمند می‌تواند از طریق روش مختلف با اشیای چوبی و تکه های ریز و درشت یا نازک و ضخیم چوب های مختلف، آثار هنری بسازد. در این قسمت به ۷ دسته اصلی که معرف زیباترین هنرهای چوب است اشاره می کنیم.

پیکر تراشی با چوب

اولین و اصلی ترین شاخه از هنرهای چوب، ساخت مجسمه های چوبی است. “پیکر تراشی” معمولاً برای مجسمه سازی با سنگ به کار می رود اما از آنجایی که چوب هم یک جسم سخت و بادوام است، برای ساخت مجسمه از ابزارهای مختلفی استفاده می شود، بنابراین واژه پیکر تراشی برای مجسمه های چوبی هم قابل استفاده است. ساخت انواع مجسمه های چوبی به منظور تولید اشیای دکوری و تزئینی، متداول ترین کاربرد این هنر زیبا می باشد. از طرف دیگر، مجسمه سازی با چوب در جایگاه زیباترین هنرهای چوب می‌تواند  به این منظور انجام شود که مجسمه‌ هایی از افراد سرشناس و مشهور جهان به صورت تندیس یا سَردیس ساخته شود و در موزه ها یا کلکسیون ها نگهداری گردد. این روش به مرور زمان می تواند یک ابزار درآمدزا باشد؛ به این مفهوم که کلکسیون دار ها با راه ‌اندازی نمایشگاه‌های هنری در سراسر جهان می توانند از نمایش آثار چوبی، درآمد قابل توجهی کسب کنند.

هنر منبت کاری

از مجسمه های سه بعدی چوبی که بگذریم؛ یکی دیگر از زیباترین هنرهای چوب به منبت‌کاری اختصاص پیدا می‌کند. همه ما تابلو های چوبی را دیده‌ایم که کنده کاری های متنوعی روی آن انجام شده و باعث زیباتر شدن دکوراسیون یک مکان می شود. منبت کاری در حقیقت، هنری است که با ابزارهای مختلف روی چوب های مرغوب و بادوام، نقش و طرح های متنوعی را خلق می‌کند. به واسطه منبت کاری روی چوب می توان زیباترین تابلوها را خلق کرد. طرح ها و نقش هایی که ارزش هنری داشته باشند قابل ایجاد و تولید با هنر منبت کاری هستند؛ از طبیعت گرفته تا گل ها و برگ ها، نقش صحنه شکار، تصاویر اسطوره ها در شاهنامه و حتی آیه ها و عبارت های قرآنی را می‌توان در هنر منبت کاری جزو برترین هنرهای چوب معرفی کرد. هنر منبت کاری امروزه، هم یکی از صنایع دستی معروف است و هم برای کسب درآمد و صادرات بسیار پیشنهاد می شود.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

 هنر معرق کاری

معرق کاری یکی از هنرهای چوب با ظرافت و زیبایی متفاوت است. معرق کاری با منبت کاری بسیار فرق دارد. در هنر معرق کاری، تکه های مختلف چوب به شکل های متنوع برش داده می شود. تکه های چوب باید ضخامت بسیار کم در حد میلیمتر داشته باشند تا به راحتی برش داده شده و در محل مورد نظر بتوان آنها را چسباند. هنر معرق کاری به تولید آثار هنری تابلوهای چوبی با طرح و نقش های رنگارنگ منجر می شود. از چوب های رنگی برای این هنر بسیار استفاده می شود. اگر اندکی خلاقیت در معرق کاری به کار گرفته شود می توان هنرهای چوب را با زیبایی هرچه تمام تر خلق کرد. این محصولات قطعاً قابل فروش در بازار داخلی و بازارهای بین المللی هستند.

صنایع دستی چوبی

دسته چهارم از هنرهای چوب، هنر نقش برجسته نام دارد. نقش برجسته یعنی طرح و نقش هایی متفاوت از یک مجسمه چوبی روی یک سطح وسیع چوب با ضخامت زیاد کنده کاری می شود. نقشه برجسته شبیه به منبت کاری است اما با این تفاوت که در هنر نقش برجسته، ابعاد و اندازه های چوب و ضخامت آن بیشتر است و معمولاً نقش و طرح هایی روی قطعه چوبی به کار می روند که نمایانگر موضوعات مختلف هستند. به طور مثال، نقش پادشاهان هخامنشی، نقش قهرمانان شاهنامه یا صحنه شکار از دوران باستان در این هنر خلق می شود.

هنر نازک کاری با چوب

یکی دیگر از انواع هنرهای چوب با نام هنر نازک کاری شناخته می شود. نازک ‌کاری شاید با این عبارت در میان عموم مردم کمتر شناخته شده باشد اما همه ما جعبه های چوبی تزیینی، جعبه چوبی جواهرات یا سایر جعبه های چوبی برای کاربردهای مختلف را دیده ایم. به ساخت جعبه ها و باکس چوبی، هنر نازک کاری گفته می شود. این هنر می تواند با آیینه کاری هم ادغام شود که یک هنر جذاب و بی نظیر خواهد شد. آثار هنرهای چوب از دسته هنر نازک کاری به عنوان صنایع دستی یا کسب و کارهای خانگی بسیار مناسب هستند؛ یعنی اگر بتوانید کارگاه ساخت جعبه های چوبی را راه اندازی کنید، به خوبی به درآمد مناسبی دست پیدا خواهید کرد.

هنرهای چوب

هنر گره چینی

هنر گره چینی یکی دیگر از انواع هنرهای چوب است. در این هنر که برگرفته از چین باستان می باشد، شکل هایی از چند ضلعی های منتظم در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد که از چوب ساخته شده اما حد فاصل این چند ضلعی ها با آینه ها یا شیشه های رنگی پر می شود. این هنر بسیار قدیمی اما جذاب است. در خانه های قدیمی ایران در قسمت معماری داخلی می توانید هنر گره چینی را با زیبایی هر چه تمام تر تماشا کنید.

هنرهای چوب

هنرهای چوبی دست ساز

هفتمین و آخرین دسته از هنرهای چوب، ساخت سازهای چوبی است. اگرچه ساخت انواع آلات موسیقی و بررسی آنها به مطلب جداگانه ای نیاز دارد اما مرغوب ترین وسایل نواختن موسیقی از بهترین چوب ساخته می شوند. ساخت ساز چوبی به مهارت دانش و تجربه نیاز دارند. افرادی که در این هنرهای چوب فعالیت می کنند جزو گروه خاصی از هنرمندان قرار می گیرند.

اکنون که با ۷ دسته اصلی از هنرهای چوب آشنا شدید شاید به این فکر افتاده اید که بتوانید یک کارگاه هنری راه اندازی کنید و با تولید محصولات خلاقانه و جذاب از آن به درآمدزایی برسید. این ایده کارآفرینی، بسیار مناسب است و امکان عملی کردن آن وجود دارد. اگر یک جستجوی ساده در ابزارها و لوازم چوبی یا اشیای تزیینی و دکوری چوبی داشته باشید، صدها و هزارها نمونه مشاهده می کنید که ارزش خرید و فروش دارند. شما هم با ذوق هنری و خلاقیت می توانید این چنین محصولاتی تولید کنید و به درآمدزایی برسید. برای راه اندازی کارگاه هنرهای چوب باید آثار هنری چوبی را بشناسید. به طور مثال انتخاب کنید که می خواهید محصولات منبت کاری، معرق کاری، مجسمه سازی چوبی، گره چینی یا سایر موارد را تولید کنید. پس از انتخاب هر دسته باید ابزارهای مورد نیاز برای این هنرها را آماده کنید.

ابزار های هنرهای چوب برای تراش چوب، برش چوب یا چسباندن چوب متفاوتند. مرغوب ترین چوب ها برای آثار هنری شامل چوب گردو، چوب نارنج و عناب، چوب شمشاد، توت و راش می باشد. اگر محصولات چوبی با سایر اشیای تزئینی رنگی صدف، استخوان یا آج ترکیب شوند، آثار تولید شده بسیار زیباتر خواهد بود و جلب توجه می کند. راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی که هنرهای چوب را به فروش می رساند در کنار کارگاه تولیدی باعث رشد و رونق کسب و کار خواهد شد. روش بازاریابی صحیح برای فروش آثار هنری به برنامه ریزی دقیق نیاز دارد. با استراتژی مناسب می توانید محصولات هنری خود را به هزاران مخاطب معرفی کنید. اگر حتی نیمی از این تعداد از شما خرید کنند سودآوری خوبی خواهید داشت. علاوه بر ۷ دسته اصلی از هنرهای چوب که در قسمت بالا به عنوان کردیم زیر شاخه های متعدد دیگری هم وجود دارد که می‌توان از آنها کسب درآمد کرد. نقاشی روی چوب، حصیر بافی، خاتم کاری یا آثار هنر سوخته کاری روی چوب، نمونه های دیگری هستند که منجر به تولید صنایع دستی زیبا و جذاب خواهند شد.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 4 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
هنرهای چوب و صنایع دستی ایرانی
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)