انواع صنایع دستی

چرم ایران و محصولات چرمی در اصفهان

خرید چرم

چرم ایران

خرید چرم ایرانی به منظور استفاده در زندگی روزمره همیشه انجام شده و بین مردم امری عادی بشمار می رود. چرم ایران از محبوب ترین محصولات چرمی در داخل و خارج از کشور شناخته می شود. محصولات تولید شده با چرم اصل هم ظرافت و هم کیفیت بالایی دارند.

محصولات چرم مشهد،چرم تهران،چرم تبریز و چرم اصفهان از بهترین صنایع دستی در ایران می باشند و مورد پسند عموم علاقه مندان به دست سازهای ایرانی هستند.انواع کیف چرم زنانه و مردانه همجنین انواع کفش چرم و کمربند از کاربردی ترین محصولات بوده که همه روزه در فروشگاه های سراسر کشور به مشتریان عرضه می گردد.

هنر چرم دوزی با دست و بصورت صنعتی با ماشین های اتومانیک انجام می گردد. بسیاری از ما کمربند،کفش،کت،کاپیشن و کیف چرمی را تجربه و از مزایای آن استفاده کرده ایم. محصولات چرمی ارزشمند بوده و زیبایی ویژه ایی به ظاهر ما می دهند.

تماس با واحد فروش: 09019277512

چرم

خرید چرم

خرید چرم ایرانی و محصولات با کیفیت چرمی

خرید چرم ایرانی و محصولات با کیفیت چرمی از طریق سایت های معتبر و برندهای شناخته شده انجام می گردد. چرم اصل و با کیفیت از برندهای معروفی در ایران وجود دارد.

 

برخی از آنها عبارتند از: چرم بوفالو،چرم کاکتوس،چرم درسا،چرم پاندورا،چرم مارال،چرم مشهد،چرم تهران،چرم تبریز،چرم کروکو. امروزه کمتر هنر چرم دوزی با دست انجام می شود و صنعتی شدن عملیات دوخت ، باعث شده محصولات چرم بیشتری روانه بازار گردد. البته چرم دوزی با دست جزء صنایع دستی با ارزش بشمار می رود.

اپلیکیشن صنایع دستی

چرم چیست؟

چرم و تولید آن در ایران بیش از 3000 سال قدمت دارد و ایران قدیمی ترین و اولین تمدن جهان در زمینه تولید محصولات چرمی است. امروزه به دلیل گران قیمت بودن چرم طبیعی نوع مصنوعی هم با ویژگی های خاص خود تولید می گردد. علاوه بر انتخاب چرم مناسب از فروشگاهی معتبر باید نگهداری و مراقبت کافی هم از این محصولات انجام داد.

چرم در ایران قدمتی طولانی دارد و اولین و قدیمی ترین تمدن در زمینه تولید چرم در جهان است. آثار بر جای مانده از دوران پیش از اسلام نشان دهنده کاربرد چرم در ایران برای لباس، کفش و وسایل جنگی هستند.

در دوره عباسیان تولید و کاربرد چرم کاملا فراگیر بود و حتی پس از حمله مغولان و در دوران تیموریان برای ساخت جلد کتاب و انجام هنرهای دستی از چرم استفاده می شده است. آثار و نوشته های بر جای مانده نشان می دهند که فرمان های اجرایی داریوش بر روی چرم نگارش می شدند تا دوام بالایی داشته باشد.

ابن یمین در نوشته های خود اشاره کرده که ایرانیان باستان از پوست گاومیش، گوسفند و گاو برای نوشتن استفاده می کرده اند که نمونه آن نگارش فرمان های داریوش بر روی چرم است. برخی روایات قدیمی نشان دهنده این است که اوستا بر روی 12 هزار قطعه پوست گاو نوشتند.

پوست نوشته هایی که در اورامان کردستان پیدا شدند نشان می دهند که در دوره اشکانیان از چرم برای نگارش استفاده می کردند. هم اکنون این اثر تاریخی در موزه بریتانیا نگهداری می شود.

 

کیف چرم

کیف چرم

بهترین چرم ایرانی

براساس نوشته ها و یادداشت هایی که خواجه رشید الدین از خود بر جای گذاشته مشخص می شود که صنایع چرم و پوست در ایران حتی بعد از حمله مغول هم بسیار رایج بوده است. در این دوره شهر تبریز و سپس شیراز در جایگاه برتر تولید چرم بوده اند.

البته در دوره قاجار چرم همدان رواج بسیاری پیدا کرد که از پوست گوسفند تولید می کردند.در دوران امیرکبیر صادرات چرم ایران به کشورهای روسیه، عثمانی و هند بسیار رایج بوده است. شهرهای تبریز، همدان، شیراز و اصفهان در تولید و صادرات چرم ایران در دوران امیرکبیر بسیار فعال بوده اند.

شواهد نشان می دهد که کارخانه چرم سازی برای اولین بار در سال 1308 در تبریز احداث شد و پس از آن با رونق گرفتن این هنر و افزایش محبوبیت در بین مردم، کارخانجاتی هم در تهران، همدان، اصفهان و شیراز تأسیس شد.

چرم چیست؟ این سؤالی است که باید قبل از معرفی انواع چرم در ایران به آن بپردازیم تا با ماهیت این عبارت هم بیشتر آشنا شوید.چرم به پوست حیوانات گفته می شود که در طی پروسه های مختلف زیباسازی و بهبود برای مصارف مختلف آماده می شود

و به شکل کالاهای مختلف به فروش می رسد. معمولا با دباغی پوست گاو چرم به دست می آورند. در طی فرایند دباغی، پوست فاسد شدنی حیوان را طی فرایندهای مختلف به یک ماده پایدار و دائمی تبدیل می کنند.

 

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

 

پوست جانوران مختلف با موادی مثل صنوبر، کاج، بلوط، زاج سفید و چندین ماده شیمیایی دیگر ترکیب می کنند تا ماده محکم و در عین انعطاف پذیری به نام چرم تولید شود. پس چرم از پوست خام حیوانات تشکیل شده است. فرایند چرم سازی یا دباغی فرایندی است که در طی آن کلیه کارهای لازم برای فاسد نشدن پوست حیوانات و ثبات آنها انجام می گیرد.

بعد از آشنایی با چرم و اینکه منظور از چرم چیست نوبت به معرفی انواع آن می پردازیم:

 • چرم سبک : به چرم بسیار ظریف و نازکی می گویند که از پوست حیواناتی مثل گوسفند، بزغاله و بز به دست می آید. از این نوع بیشتر در ساخت محصولاتی مثل لباس، کاپشن و دستکش استفاده می گردد. نوع کیفیت پایینتر چرم سبک هم به شکل آستری کفش و لباس کاربرد دارد.
 • چرم نیمه سنگین : چرمی که از پوست کروکودیل و شترمرغ به دست می آید. این نوع خیلی کمیاب و در نتیجه گران قیمت است. از این مدل بیشتر در تولید محصولات دکوراتیو و لوکس استفاده می گردد.
 • چرم سنگین : این مدل از پوست گاو، گوساله، شتر، گاومیش و غیره تولید می شود و برای استفاده های معمولی بهترین گزینه است. این مدل در مقایسه با سایرین، مقاومت و زیبایی بیشتری دارد.
کفش چرم

کفش چرم

خرید چرم اصل

خرید چرم اصل از طرف مشتریان بسیار ارزشمند بوده و در زندگی روزمره آنها بسیار کارساز می باشد. چرم مصنوعی از یک روکش و یک لایه PVC یا پلی اورتان (PU) تشکیل شده که روی پارچه قرار گرفته اند. به دلیل شباهت ظاهری و تشابه حسی که با چرم اصل پیدا می کند طرفداران زیادی دارد ولی قیمت آن به مراتب پایینتر است. چرم مصنوعی جایگزین بسیار خوبی برای نوع طبیعی است و مقاومت بالایی در برابر ترک برداشتن و پارگی دارد. در ظاهر نمی توان به راحتی تفاوت این دو مدل مصنوعی و طبیعی را تشخیص داد.

کسانی که مایل هستند نوع طبیعی و اصل خریداری کنند باید بتوانند آن را از مدل های مصنوعی که شباهت بسیار زیادی دارد تشخیص دهند. در ادامه چند روش تشخیصی قطعی را بازگو می کنیم.

 

 • چرم طبیعی از بوی آن مشخص است در حالی که نوع مصنوعی بویی شبیه به لاستیک دارد.
 • نوع طبیعی در بافت خود حالت سایه، طرح و یا رگه های مختلف دارند در صورتی که در چرم مصنوعی کاملا یکنواخت است.
 • وقتی به چرم طبیعی دست می کشید به نرمی و انعطاف پذیر بودن آن پی می برید در صورتی که نوع مصنوعی خشک و غیر قابل انعطاف می باشد.
 • برخی از چرم های طبیعی و اصل شناسنامه دار هستند. البته این مورد یک ضرورت نیست و برخی از چرم های غیر شناسنامه دار نیز بسته به اعتبار و شهرت فروشگاه، اصل و اورجینال هستند.
 • پشت مدل های طبیعی حالت پشمی دارد ولی در نوع مصنوعی حالت رشته ای و توری است.
 • اگر شعله یا حرارت به چرم طبیعی برسد نیم سوز می شود و بویی شبیه به سوختن مو دارد ولی نوع مصنوعی کامل می سوزد چون از پلاستیک است.
 • آب جذب ساختار داخلی چرم های طبیعی می شود اما در نوع مصنوعی روی آن باقی می ماند.

چرمی که امروزه تولید می شود در انواع مختلف است که آشنایی با آنها به کمک تشخیص محصول بهتر و خرید هوشمندانه تر کمک می کند:

 • کیف مراکشی : مقاومت بسیار بالا در کنار نرمی و انعطاف پذیری ویژگی خارق العاده آن است. از این مدل برای صحافی برخی کتاب ها و ساخت محصولاتی مثل کیف چرم زنانه، کیف چرم مردانه، کیف دستی و کیف پول استفاده می گردد.
 • چرم اسپانیایی : این مدل از پوست اسب با کیفیت بالا و به روش دباغی گیاهی تولید می شود. رویه داخلی آن پرداخت کاری شده و بسیار محکم و ضد آب است. معمولا کفش چرم مردانه بسیار مرغوب را از این مدل می سازند.
 • چرم روسی : حتما در مغازه ها چنین اسمی به گوشتان خورده است. دباغی این نوع چرم ها به کمک پوست درختان بید و غان انجام می گیرد. از این مدل بیشتر برای تولید کیف های دستی، چمدان و برخی لباس ها و در برخی موارد صحافی کتاب های نفیس استفاده می گردد.
کمربند چرم

کمربند چرم

خرید چرم و بهترین محصولات چرمی

 • چرم دانه دار یک رویه : لایه خارجی پوست کاملا سمباده خورده و پردازش شده است تا ظاهری کاملا صاف و یکدست پیدا کند و علائم ظاهری طبیعی پوست از بین برود. البته این کار از عمر آن کم می کند.
 • چرم دانه دار کامل : در این مدل هم لایه خارجی پوست استفاده شده ولی هیچ نوع سمباده کاری بکار نرفته است.
 • چرم جیر : این نوع از پوست بز و گوساله تهیه شده و سپس با فرایندهایی خاصی سطح گوشتی به فرم مخمل در می آید. بیشترین کاربرد آن، آستر سایر محصولات است.
 • چرم اشبالت : نوع کیفیت پایینتر چرم جیر است. از ورقه کردن چرم ضخیم یا سنگین گاو درست می شود.
 • چرم نوبوک : مثل جیر و اشبالت ظاهر مخملی دارد ولی نرمی آن بسیار لطیف بوده و شکلی بسیار زیبا به آن داده است.
 • چرم ورنی : از پوست گوساله تهیه شده و رویه آن با لاک خاص لعابدار و پوشش، براق می شود.
 • گاوی : مقاومت بسیار بالایی دارد و در ساختار آن از الیاف پیشرفته استفاده شده است. عمده کاربرد آن در ساخت دستکش های ایمنی و پوشش یا لباس موتورسواری است. برحسب نوع کاربرد فرم نرم یا خشک با ضخامت های گوناگون استفاده می گردد. در برخی موارد بعضی برندها از این نوع چرم برای تولید کفش و لباس هم استفاده می کنند.

 • چرم مصنوعی پلی اورتان یا PU و وینیل : از این مدل برای تولید اثاثیه منزل و پوشاک که بیشترین تماس را با پوست انسان دارند استفاده می کنند. فرم پلی اورتان دارای نرمی، لطافت، انعطاف پذیری و گردش هوای بهتری نسبت به نوع وینیل است. از نوع وینیل برای ساخت جلد و شیرازه کتاب و دستگاه های الکترونیکی استفاده می گردد.
 • چرم اکلیلی : این مدل مقاومت بسیار بالا، سطحی براق و با تنوع رنگ بی نظیر است. معمولا رنگ های قرمز، آبی، طلایی و نقره ای آن محبوبیت بسیار زیادی دارد. در حال حاضر یکی از پرفروش ترین و پرکاربردترین چرم های بازار نوع اکلیلی است. در ساخت مبلمان، کیف، کفش و مشابه آن از این مدل استفاده می گردد.
 • چرم مصنوعی طرح دار : در کارخانجات این مدل به شکل لایه ای از طرح پوست جانوران مختلف که چرم طبیعی آنها طرفدار زیادی دارد تولید می گردند مثل پوست مار، کروکودیل، تمساح، سوسمار و طرح های سنگی با رنگ های مختلف. در طی فرایند ساخت از دما و فشار زیادی استفاده می شود.
 • چرم حکاکی : حکاکی روی چرم یا سوخت چرم هنری است که از قدیم برای تزئین کتاب های خاص استفاده می شده است. در این روش از مدل های تیره رنگ چرم و به کمک قالب فلزی داغ که نقوش مختلف و متنوعی دارد استفاده می کنند. گاهی اوقات نیز از قلم های فولادی داغ استفاده می کنند. این مدل بسیار گران قیمت بوده و برای تولید کیف، کمربند، تسمه، زین اسب، غلاف اسلحه سرد و گرم و موارد این چنینی کاربرد دارد.
 • چرم تمساح، کروکودیل و سوسمار : برندهای درجه یک دنیا از پوست این حیوانات برای ساخت چمدان، کیف و کفش استفاده می کنند. پوست سوسمار از دو نوع دیگر مرغوبیت بیشتری دارد با این حال چرم تمساح و کروکودیل مقاومت بیشتری در برابر نفوذ آب دارند.
 • پوست مار و مارمولک : نازکی در برابر مقاومت بسیار بالا، ویژگی خارق العاده ای است و هیچ موقع ترک نمی خورد و آبرفتگی و کشیدگی و بد فرم شدن در ساختار آن ایجاد نمی شود. پوست مارمولک قیمت بالاتری دارد و برخلاف تصور چرم پوست مار ارزانتر است.
 • چرم گوسفند : این مدل دوام بسیار خوبی دارد و سطح صاف آن مشابه با چرم گاو است ولی لطافت و سبکی بیشتری دارد. تراکم الیاف آن کم است و برای لباس و دستکش یا کیف زنانه استفاده می شود.
 • چرم بزی : از لحاظ میزان تراکم بین چرم گاوی و گوسفندی است. مقاومت آن بسیار بالاست و تشخیص آن به راحتی از طریق موهایی که از رویه خارجی آن بیرون زده امکان پذیر است. برحسب نوع کاربرد به دو فرم نرم و خشک و با ضخامت مختلف تولید می گردند. کیف و کفش های زنانه با قیمت مناسب از این نوع چرم هستند.

در خرید با کیفیت ترین و مرغوب ترین نوع چرم نیز باید کاملا مراقب کامل انجام دهید. امروزه مرغوب ترین نوع چرم، چرم تبریز، چرم تهران، اصفهان، مشهد و همدان هستند که با استفاده از مواد اولیه بسیار با کیفیت و دقت زیاد تولید می گردند. استفاده از چرم در ساخت صنایع دستی ایرانی مرسوم بوده و ارزش آنها را دوچندان می کند. دوام و ماندگاری محصولات چرمی علاوه بر جنس و نوع آن به میزان مراقبت و نگهداری شما هم وابسته است. در ادامه روش ها و نکات نگهداری از این محصولات را توضیح داده ایم:

 • گردگیری چرم از آسیب دیدن آن در طی زمان جلوگیری می کند.
 • برای پاک کردن جای چربی و خون از روی این محصولات باید از محلول خاص استفاده کنید.
 • از واکس های مخصوص برای محصولات چرمی استفاده کنید تا به مرور سطح آنها را پوسته پوسته نکند. بهترین موقع هم شب است چون باید به خوبی جذب کفش شود تا گرد و غبار به خود نگیرد.
 • از نگهداری در مکانی مرطوب خودداری کنید. مخصوصا در مناطق شمالی به هیچ وجه کفش چرمی خود را بیرون از منزل نگه ندارید.
 • عطر و ادکلن را مستقیما روی لباس چرمی خود اسپری نکنید.
 • برای شستشو از ماشین لباسشویی استفاده نکنید.
 • اشیای خیلی سنگین داخل جیب های خود قرار ندهید.
 • از محصولاتی مثل روغن زیتون و آب یا روغن کرچک و آب برای حفظ براقی آنها استفاده کنید.

خرید چرم

برای خرید چرم تبریز در اصفهان و سایر مدل های چرم با کیفیت مرغوب در انواع مختلف طبیعی و مصنوعی لازم است فروشگاهی معتبر انتخاب کنید. فروشگاه صنایع دستی اصفهان ضمن همکاری با مراکز تولیدی معتبر کشور امکان فروش کلیه چرم های مرغوب و با ارزش خرید بالا را در قالب محصولات مختلف از جمله کیف، کیف پول و غیره فراهم کرده است. برای اطلاع از شرایط خرید عمده و تخفیف های ویژه با همکاران ما تماس حاصل فرمایید. محصولات چرم زینت بخش شیک پسندان ایرانیست.

منبع : بازار مینا  BazareMina.ir

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + یک =