انواع صنایع دستی

صنایع دستی بوشهر و سوغات لوکس و صنایع دستی

صنایع دستی بوشهر

صنایع دستی در بوشهر

صنایع دستی بوشهر معمولا توسط افراد محلی در استان بوشهر تولید می گردد. اگر به استان بوشهر سفر کرده باشید با این مردم خونگرم و مهمان نواز آشنا شده اید. سوغات بوشهر با توجه به موقعیت جغرافیایی خود محصولات متفاوتی با مناطق دیگر ایران است.صنایع دستی برازجان،گناوه،جم و دیگر شهرهای این استان معمولا نشان از خطه خونگرم جنوب دارند.

بسیاری از محصولات دست ساز اصفهان به منظور هدایای تبلیغاتی در بوشهر معرفی شده و شما می توانید در فروشگاه صنایع دستی بوشهر بصورت اینترنتی سفارش دهید. خرید صنایع دستی بوشهر را می توان بصورت آنلاین از هر کجای کشور براحتی تجربه کرد.

تماس با واحد فروش: 09019277512

صنایع دستی بوشهر

صنایع دستی بوشهر

سوغات صنایع دستی استان بوشهر

صنایع دستی بوشهر و سوغات لوکس و صنایع دستی مورد توجه بسیاری از هنر دوستان کشورمان قرار دارد.آشنایی با صنایع دستی بوشهر به شما در انتخاب بهتر محصولات کمک خواهد نمود. هنر میناکاری در بوشهر وام گرفته از هنر نصف جهان است که برخی از علاقه مندان در بوشهر آن را دنبال می کنند.

تنوع صنایع دستی استان بوشهر زیاد است و با توجه به اقلیم آن منطقه خاص و برای زندگی روزمره مفید می باشد.محصولات صنایع دستی استان بوشهر را می توان از هر کجای کشور بدون حضور فیزیکی به سادگی سفارش داد.فروشگاه اینترنتی صنایع دستی بوشهر در هر ساعت پذیرای علاقه مندان به دست سازهای ایرانی می باشد.

اپلیکیشن صنایع دستی

صنایع دستی بوشهر چیست؟

صنایع دستی بوشهر چیست؟ با تحقیق در مورد صنایع دستی بوشهر به خاص بودن دست سازه ها و محصولاتی که از صدها سال پیش تاکنون با دست ساخته می شده اند پی خواهید برد. وجه تمایز و ویژگی شاخص درباره صنایع دستی بوشهر این است که این استان زمین مخصوص کشاورزی ندارد بنابراین صنایع دستی یکی از روش های اصلی کسب درآمد و امرار معاش بوده و هست.

از طرفی به دلیل نزدیکی به دریا، بخشی از صنایع دستی این خطه ماهیت دریایی دارند که نه تنها از لحاظ صنعت گردشگری بلکه از جنبه کاربردی و ضرورت برای زندگی هم مهم هستند. توجه داشته باشید که برخی از این صنایع دستی بومی بوشهر نیستند اما به دلیل ماهیت و ذات صنایع دستی که از محیط، فرهنگ و آداب و رسوم یک منطقه تأثیر می گیرند، ویژگی های متمایز کننده ای دارند.

سوغات بوشهر

در این مطلب به شهر مردمان خونگرم و مهربان بوشهر رفته ایم تا مهمان تولیدات صنایع دستی آن باشیم که در رونق و اعتلای آنها زنان نقش اصلی را ایفا کرده اند.در مورد صنایع دستی بوشهر و اهمیت آن برای صنایع دستی ایران می توان کتاب نوشت تا به اهمیت و جایگاه واقعی ارزشمند آن پی ببرید. بنابراین به دلیل اقتضای وقت و حوصله شما عزیزان برای آشنایی با این صنایع دستی، به شکل موردی همراه توضیح و معرفی، فهرستی از صنایع دستی بوشهر را آماده کرده ایم:

صنایع دستی بوشهر

صنایع دستی بوشهر

 • گبه بافی : گبه بافی اشاره به محصولاتی دارد که طرح و نقش آنها عموما به صورت ذهنی است و به شکل قالی بافته می شوند. در قدیم که برای گبه بافی از رنگ طبیعی پشم و نخ استفاده می کردند، به محصولات گبه، گبه خود رنگ می گفتند اما امروزه رنگ های شیمیایی تا حد زیادی جای رنگ های گیاهی و طبیعی را گرفته است.

شهر و روستاهای رود فاریاب، ده کنه، سرمک، گناوه، بمهنیری، ذکریایی، سرخره، بامنیر، مالمحمود، عطیبه، خلیفه ای دشتستان و شول مهمترین مناطق گبه بافی استان بوشهر هستند. نقوشی که در گبه بافی بوشهر بیشترین کاربرد را دارند شامل وسط چنگ، حسین خانی، بغل خوسی، حیوانات، نقش چنار، اشکال هندسی، گل، کنگره ای و چنگ هستند. گبه بافی بوشهر به داشتن نقوش غیر قرینه و بدون حاشیه و با رنگ های آبی، سبز، پرتقالی و زرد معروف هستند. نمونه های صادراتی گبه بوشهر دارای نقوش حیوانی و عروسکی هستند.

 • عبابافی : یکی از صنایع دستی قدیمی بوشهر، عبابافی است که سابقه آن به بیش از 500 سال می رسد و وجه تمایز آن با سایر شهرهای کشور که عبابافی در آنها رایج است، استفاده از پشم خالص شتر برای تولید عباست. عباهای بافته شده بوشهر به حدی مرغوب و با کیفیت هستند و از رنگ های طبیعی و بافت لطیفی برخوردار می باشند که به کشورهای حوزه خلیج فارس هم صادر می گردند.

مهمترین شهرهای بوشهر که در آنها عبابافی رایج است می توان به سعدآباد، تنگ ارم، بردخون، کردوان سفلی و علیا، زیارت و بندر آزادگان اشاره کرد. عباها برخلاف تصور عموم مردم بسته به نوع رنگ پشم ریسیده شده می توانند تنوع زیادی داشته باشند که عموما به رنگ های قهوه ای، حنایی، مشکی و سفید بافته می شوند. اگر به دنبال خرید عبا به عنوان سوغاتی هستید، حتما سری به فروشگاه صنایع دستی بوشهر در بازارهای سنتی و مراکز فروش صنایع دستی بزنید و نمونه های مرغوب را خریداری کنید.

 • گلیم بافی : از صنایع دستی استان بوشهر که از لحاظ درجه اهمیت بعد از گبه بافی قرار می گیرد، گلیم بافی است. گلیم بافی در اکثر نقاط کشور انجام می شود و شاید بومی منطقه بوشهر نباشد اما چون صنایع دستی برگرفته و تأثیر پذیرفته از فرهنگ و قومیت و محیط هر منطقه است قطعا نقاط تمایز و ویژگی های شاخص پیدا می کنند و گلیم بافی بوشهر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ویژگی متمایز گلیم بافی بوشهر استفاده از رنگ های شاد، طبیعی و مواد اولیه ارگانیک و گیاهی است. ضمنا عمده تولیدات گبه بافی بوشهر توسط زنان روستاهایی مثل سرمک، اژدرخواب، شنبه، سنا، طسوج، دره بان، تشان، اسلام آباد، قلعه باغ، خیرک، شکرک، چاهگاه، طسوج، حناشور، درویشی و ممریز انجام می شوند.

نقوش اصلی گبه های بوشهر نیز شامل تهرانی، خراسانی، چنگ، حوض، آیینه گل و دانه بیگی است. جنس گبه ها نیز از ابریشم، و در اکثر مواقع از پشم گوسفند، موی بز یا دیگر چهارپایان اهلی است. کاربرد گلیم برای پوشاندن دیوار، زمین یا روانداز حیوانات است اما در زندگی مدرن شهری به شکل پوشش مدرن هم به کار می روند. گلیم مخصوص بوشهر، تگین نام دارد که کاربرد اصلی آن در پخت نان است.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

آشنایی با صنایع دستی بوشهر

 • صنعت لنج سازی :لنج سازی را می توان شاخص ترین محصول صنایع دستی بوشهر و از جمله صنایع دستی دریایی بوشهر در نظر گرفت که از دوره افشاریه تاکنون رواج دارد. در زمان افشاریان به دلیل علاقه هند و آفریقا با بوشهر ایران، لزوم ساختن چنین وسایلی بیش از پیش احساس گردید و هنرمندان ایرانی توانستند کشتی های اصولی بسازند. لنج سازی از جمله صنایع دستی دریایی بوشهر است که در نقش یک کشتی کوچک مسافرتی یا قایق بزرگ باری کاربرد دارد.

صنعت لنج سازی بوشهر به دلیل استفاده از چوب درختان کنار، سای، توت، کهور، چنار و ساج هستند تا ماندگاری و دوام بالایی داشته باشند. اما امروزه به دلیل تقاضای زیاد و خارج شدن از فرم سنتی، با فایبرگلاس لنج ها را می سازند. لنج سازی در صنایع دستی شهر بوشهر به اوشار یا وشار معروف بوده و به سازنده لنج، گلاف گفته می شود.

علاوه بر اینکه لنج سازی از صنایع دستی بومی بوشهر محسوب می گردد، ساخت ماکت های لنج و فروش آن هم به عنوان صنایع دستی سوغات بوشهر بسیار محبوب است و از طرفی نشان می دهد که مردم بوشهر تا این میزان به صنعت لنج سازی علاقه مند هستند. شهرستان های بوشهر، دین و تنگستان مهمترین مراکز ساخت لنج در استان بوشهر هستند. برای خرید محصولات ماکت لنج سازی توصیه می کنیم حتما به بازار صنایع دستی بوشهر سر بزنید.

صنایع دستی بوشهر

صنایع دستی بوشهر

 • صنایع دستی صدفی : یکی دیگر از صنایع بومی بوشهر و شاید بتوان گفت که بهترین صنایع دستی بوشهر، محصولاتی هستند که با صدف و مواد دریایی ساخته می شوند. به عنوان مثال جعبه جواهرات شیک و لوکس، عروسک های مختلف و حتی زیورآلات ساخته شده از صدف را می توان جزو صنایع دستی لوکس بوشهر به حساب آورد. حتی موجودات دریایی و ماهی های خشک شده هم به عنوان صنایع دستی دریایی بوشهر به فروش می رسند.

 

 • حصیربافی : یکی از مهمترین صنایع دستی بوشهر، هنر حصیربافی است که به لطف وجود ساقه های خرما و کمک گرفتن از خواص آن هنوز هم در بین مردمان و عشایر رواج دارد. حصیربافی هنوز هم در روستاهایی که درخت نخل دارند انجام می شود. معروف ترین محصول صنایع دستی زنجان، تک یا نوعی فرش حصیری است.

در کنار گزارشات به دست رسیده، از مهمترین محصولات صنایع دستی بوشهر همین حصیربافی است که در قالب محصولاتی مثل سبد، بادبزن، کلاه، زنبیل، کیف، تِلی و مغرف به شکل زنبیل و ظرف نگهداری غلات و گندم، سپک ظرف مخصوص پاک کردن گندم، کنده برای نگهداری میوه، چاکان ظرف مخصوص برای جمع آوری و ذخیره گندم و غیره در بازار رواج دارد. مهمترین شهرهای بوشهر برای تولید حصیربافی شامل گناوه، کنگان، دشتی، دشتستان و غیره هستند.

 

 • گرگور سازی : یکی دیگر از صنایع دریایی بوشهر، گرگورسازی است و گرگور اصطلاحا به قفس ماهیگیری و ابزارهای صید تله ای اشاره دارد. گرگورها از سه بخش کف، دریچه ورودی و بدنه ساخته می شوند و نیم دایره ای شکل هستند و عموما با سیم گالوانیزه درست می کنند. گرگوربافی را می توان شاخص ترین محصول صنایع دستی بوشهر هم در نظر گرفت که در شهر و روستاهایی مثل کنگان، دیلم، گناوه، دیر و بوشهر بسیار رایج است. معمولا زمانی که قصد داشته باشند جانورانی مثل ماهی ها، سخت پوستان و نرم تنان را صید کنند از گرگور کمک می گیرند.

 

 

 • دست سازه هایی از جنس شاخ و برگ درخت نخل : همانطور که می دانید استان بوشهر نخلستان زیادی دارد. چند صنایع دستی بوشهر به کمک شاخ و برگ خشک و تر همین درختان نخل تولید شده اند که نشانه ذوق و خلاقیت هنرمندانی بوشهری است. جالب است بدانید که از این شاخ و برگ برای سقف خانه، انواع فرش و زیرانداز، وسایل زندگی و ساخت خانه های کپری و حتی از چوب آن برای هیزم استفاده می کنند.

در برخی شهرهای بوشهر از شاخ و برگ خشک و تر درختان نخل برای تولید انواع بادبزن که در زبان محلی به بازن و دموک معروف هستند، بی دری و پربی برای نگه داشتن خرما، پروند و دوز که نوعی طناب هستند، جامش که نوع خاصی از جارو است و تک که مدلی از فرش محسوب می گردد استفاده می کنند.

 • سوزن دوزی : یکی از پردرآمدترین صنایع دستی بوشهر، سوزن دوزی است که از قدیم الایام زنان بوشهری به این کار مشغول بوده اند و شهرت زیادی دارند. سوزن دوزی که همیشه مورد استقبال توریست های خارجی و گردشگران داخلی است با گل دوزی روی پارچه های ساده و رنگی بافته می شود. از جمله محصولاتی که در بوشهر با سوزن دوزی می بافند می توان به کوسن، رومیزی، زیر بشقابی، لبه پرده، رویه پشتی و در قندان اشاره کرد. با اینکه سوزن دوزی سیستان و بلوچستان بسیار مرغوب است اما سوزن دوزی بوشهر رقیب جدی برای آن محسوب می گردد.
 • قلیان سازی : یکی از صنایع دستی های بوشهر که شاید فکرش را هم نمی کردید، قلیان سازی یا به زنگ هنرمندان این خطه، چلیم سازی است. به طور کلی صنعت قلیان سازی در شهرهای جنوبی مخصوصا بوشهر بسیار رایج است. با این حال با توجه به مضرات قلیان برای سلامتی، تولید آن با چالش های زیادی روبرو شده است. از طرفی هنوز هم خریداران خود را در بین نسل جوان دارد و خوشبختانه یا متأسفانه یکی از پردرآمدترین صنایع دستی بوشهر است.
 • سفالگری : سفالگری را تقریبا می توان جزو صنایع دستی اکثر شهرهای کشور دانست چرا که در هزاران سال پیش تنها ظروف مورد استفاده برای زندگی بشر از جنس خاک رس و یا همان سفال امروزی بودند. با اینکه سفالگری جزو صنایع دستی بومی بوشهر نیست اما ساخت آن در بندر کنگان و برازجان بسیار زیاد است و استقبال بی نظیری از آن می شود. محصولات سفالی رایج بوشهر شامل پیاله، کوزه و مشک به رنگ های سبز، حنایی، قهوه ای و غیره است.

فروشگاه صنایع دستی بوشهر

 • گیوه دوزی و نمد مالی : اگر بخواهیم به چند نمونه از صنایع دستی استان بوشهر اشاره کنیم که کاربرد و استفاده روزمره دارند، گیوه دوزی و نمد مالی است. گیوه ها که به عنوان کفش به کار می روند و نمد هم خاصیت نم گیری داشته و عموما از شتر که در شهرهای جنوبی زیاد است محصولات نمدی درست می کنند. ویژگی بارز گیوه دوزی بوشهر، رنگی بودن آنهاست در حالی که عموما گیوه ها سفید رنگ هستند.
 • منبت سازی و گره چینی : مورد بعدی در لیست صنایع دستی بوشهر، منبت سازی یا ساخت طرح و نقوش برجسته بر روی چوب و گره چینی یا اتصال قطعات چوبی به شکل مشبک کاری شده برای درب و پنجره ها می گویند. در گره چینی علاوه بر قطعات کوچک و بزرگ چوبی، از شیشه های رنگی هم کمک می گیرند. هنر منبت سازی در زمان قاجار به اوج خود رسید و به همین دلیل از آن زمان تاکنون منبت کاری جزو صنایع دستی بوشهر باقی مانده است.
 • خوس دوزی : خوس دوزی یکی از صنایع دستی و سوغات بوشهر و البته یکی از سخت ترین و زمانبرترین آنهاست. این هنر زیبا به مجموعه شبکه مانندی از پارچه های توری می گویند که با نوارهای پلاستیکی طلایی و نقره ای رنگ پر می شوند. اما در قدیم برای خوس دوزی از طلا و نقره اصل استفاده می کردند که امروزه به دلیل قیمت بسیار بالا امکان پذیر نیست. خوس دوزی بوشهر با محصولاتی مثل لباس های مختلف و شال مشهور شده است.
 • رند بافی : یکی دیگر از محصولات و صنایع دستی بوشهر، رندبافی است که نقوش آن انتزاعی و ذهنی است و معمولا با مضمون گیاهان و حیوانات بافته می شوند. رند بافی در نهایت به محصولاتی شبیه به گلیم در می آید که بافت بسیار ریزی دارند و یک رو هستند. رند بافی را به شکل زیرانداز و سفره و مشابه آن استفاده می کنند و جزو سوغاتی و صنایع دستی بوشهر نیز به فروش می رسند.

 

خرید صنایع دستی بوشهر

برای خرید ظروف صنایع دستی بوشهر و یا به طور کلی یکی از صنایع دستی استان بوشهر چندین راه دارید. اگر عازم بوشهر هستید و قصد دارید در کنار بازدید از جاذبه های گردشگری این شهر، صنایع دستی هم تهیه کنید می توانید مجتمع تجاری نادر در خیابان صفوی را انتخاب کنید.همچنین می توانید یک ساعت از شهر فاصله بگیرید و به بندر گناوه بروید. در آنجا علاوه بر بازدید از جاذبه های دیدنی مختلف، فروشگاه صنایع دستی اهواز نیز حضور دارند.

بندر دیلم نیز با فروش صنای دستی دریایی بوشهر که تقریبا 2 ساعت با شهر فاصله دارد، مرکز خرید بعدی است. با این حال بازار قدیم صنایع دستی بوشهر به نام بازار صفا نیز مرکز خرید بعدی برای شماست.اما اگر در شهرهای مختلف کشور هستید و قصد خرید صنایع دستی بوشهر را دارید به شما فروشگاه اینترنتی صنایع دستی بوشهر را پیشنهاد می کنیم که انواع محصولات را با قیمت مناسب برای فروش عرضه کرده اند.

فروش صنایع دستی بوشهر به شکل اینترنتی از مراکز معتبر، نه تنها در وقت و هزینه های شما صرفه جویی می کند بلکه امکان مقایسه راحت بین ده ها برند و صدها محصول را در چند دقیقه امکان پذیر می کند که در خرید حضوری امکان پذیر نیست. هموطنان عزیز می توانند برای تهیه هدیه و کادو صنایع دستی از طریق سایت براحتی در هر زمان و مکان اقدام فرمایند.

قیمت صنایع دستی بوشهر

صنایع دستی بوشهر از نمونه های سنتی و ساده تا لوکس و لاکچری را شامل می شود بنابراین هزینه خرید متفاوت خواهد بود. از طرفی کیفیت و مرغوب ساخت هر کدام از صنایع دستی، تعداد و نوع صنایع دستی به همراه تضمین کیفیت و ماندگاری بر روی قیمت تأثیرگذار خواهد بود. توصیه ما خرید از مراکز فروش صنایع دستی معتبر است و حتی در خرید حضوری حتما به فروشگاه های معتبر و مشهور مراجعه نمایید.

معیارهای کیفیت در صنایع دستی بوشهر کاملا مشخص نیستند بنابراین تنها افراد معتبر می توانند به شما اطمینان خاطر کافی بدهند. صنایع دستی بوشهر با تنوع زیاد خود شامل محصولات لوکس و لاکچری و صنایع دستی دریایی است که قدمت هر کدام به چند صد تا چند هزار سال می رسد.

 

منبع : بازار مینا  BazareMina.ir

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + شش =