میناکاری اصفهان چیست؟

میناکاری اصفهان چیست؟ و چرا تا این اندازه محبوب است. میناکاری روی مس از هنرهای اصیل ایرانی می باشد که بیشتر در اصفهان , توسط هنرمندان با ذوق نصف جهان تولید می گردد. تاریخچه ی هنر مینا کاری بصورت دقیق مشخص نیست و زمانهایی که از عمر این هنر تخمین زده می شود مربوط به ظروف کشف شده از ایران باستان می باشد. امروزه آموزش میناکاری در اصفهان و شهرهای دیگر کشورمان توسط اساتید مجرب انجام می شود تا هر شخصی قادر به تولید ظروف هنری و دست ساز میناکاری اصفهان شود. با اطلاع از روند تولید محصولات میناکاری شما می توانید بهترین میناکاری اصفهان را در زمان خرید انتخاب کنید. اگر می خواهید بدانید هنر مینا‌‌کاری چیست , باید ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

میناکاری اصفهان چیست و چرا تا این اندازه مورد توجه بازارهای داخلی و بازارهای بین المللی قرار گرفته است؟ آیا تاکنون به این فکر کرده اید که چه چیزی در این هنر نهفته است که چشم همگان را به سمت خود خیره می سازد؟ شاید اگر نقش ها و طرح های هنر میناکاری isfahan minakari را به دقت نگاه کنید، به ظرافت‌ های خاص این هنر و مهارت استاد کار مینا‌کاری پی ببرید. تمام تلاش هنرمند، ایجاد یک هارمونی جذاب از دنیای رنگ ها و نقش ها بر روی بستر فلزی است؛ چیزی که در نگاه اول، گردشگران را به سمت خود جذب می کند.

میناکاری اصفهان چیست و چرا تا این اندازه محبوب است؟

هنر مینا‌‌کاری چیست؟

اگر بخواهیم به سوال میناکاری اصفهان چیست با دقت بیشتری پاسخ بدهیم، شاید لازم باشد نگاهی بر پیشینه تاریخی این هنر بیندازیم. البته بارها در منابع مختلف در مقالات قبلی به این اشاره کرده ایم که پیشینه تاریخی و قدمت اثر هنر میناکاری تا چه میزان ارزشمند است؛ به اندازه ‌ای که به حدود چهار هزار سال پیش باز می گردد. آثار هنری میناکاری که در حدود 4 قرن قبل تر اجرا می شده اند، بدون شک، جذابیت های امروزی را نداشته است. هنر میناکاری روی فلز مس مخصوص شهر اصفهان بوده و البته این هنر با شکل های متفاوت در مناطق مختلفی از ایران دنبال می شود. میناکاری روی سفال در شهر لالجین همدان تولید می گردد و کارگاه های زیاد میناکاری سفالی در همدان مشغول به فعالیت می باشند.

اپلیکیشن صنایع دستی

میناکاری روی مس

هنرمندانی که در دهه معاصر بر روی آثار هنر میناکاری کار می کرده اند، نقش ها و طرح ها را بسیار متحول کرده اند؛ آنچه امروزه با نام هنر میناکاری اصفهان می‌شناسیم، حاصل نتایج استاد کار میناکار در یک قرن گذشته است. اکنون به سادگی به اهمیت و هویت این صنایع دستی میبرید و به سوال میناکاری اصفهان چیست نیز پاسخ مناسبی خواهید داد. هنر میناکاری روی مس برای علاقه مندان به صنایع دستی ایرانی کاملا شناخته شده است. بدلیل پیشینه هنری , کیفیت تولید ظروف میناکاری شهر اصفهان بسیار بالاست و هنرمندان سرشناسی در این شهر مشغول به فعالیت هستند.

مواد اولیه آثار هنر میناکاری اصفهان چیست؟

اثر هنری میناکاری اصفهان بر روی سطوح مختلف اجرا می‌شود، بنابراین آثار متنوعی را در بازار می توانید جستجو کنید. مواد اولیه هنر میناکاری، ریشه در تاریخ این هنر دارد. میناکاری بر روی سطوح فلزی لعاب شده و بر روی سطوح سفالی اجرا می شود. از طرف دیگر، انواع رنگ مخصوص میناکاری باید به صورت خام یا ترکیب شده تهیه شود و سپس برای اجرای نقش و نگارهای جذاب و به کار رود. رنگ و طرح صنایع دستی و هنری اصفهان برای هنردوستان ایرانی جذابیت ویژه ایی دارد. از این رو محصولات هنری اصفهان در موزه های داخل و خارج کشور برای مردم به نمایش گذاشته شده است.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

زمانی که اثر هنر میناکاری، آماده شد، ظرف در حرارت حدود ۷۰۰ درجه سانتی گراد، حرارت داده می شود تا رنگ ها و لعاب ها بر روی بستر ثابت شوند. لعاب کاری و حرارت دادن معمولاً در چهار مرحله مختلف انجام می گیرد تا استاد میناکار مطمئن شود رنگ به خوبی بر روی ظروف میناکاری شده تثبیت شده است. انواع ظروف میناکاری اصفهان را  می توان از طریق این تکنیک تولید کرد. رنگ هایی که برای میناکاری به کار می روند شامل رنگ آبی تیره و روشن و قهوه ای، زرد، قرمز، سفید و مشکی هستند. ذوق و سلیقه استادکار میناکار، این رنگ ها را در کنار یکدیگر چنان به کار می گیرد تا اثری هنری شامل نقش و نگارهای بی نظیر و خیره کننده خلق شود.

انواع آثار هنر میناکاری اصفهان چیست؟

اگر به بازار صنایع دستی اصفهان یا فروشگاه های صنایع دستی میناکاری مراجعه کنید، انواع و اقسام محصولات میناکاری اصفهان را مشاهده می کنید. هر یک دارای ابعاد و اندازه های مشخصی هستند، قیمت متفاوتی دارند و نقش و نگارهای هر یک با مدل دیگر متفاوت است. اگر به فروشگاه عمده فروشی میناکاری وارد شوید، در میان انبوه محصولات میناکاری سر در گم خواهید شد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد خرید این صنایع دستی ارزشمند و زیبا را دارید، حتماً از قبل مشخص کنید که چه محصولی را  بیشتر می پسندید. همه آنچه درباره میناکاری، هنری با قدمت 5 هزارساله نمی‌دانید, گوشه ایی از هنر این سرزمین است.

اگر علاقه مند هستید که بدانید انواع ظروف میناکاری اصفهان چیست، موارد زیر را برای شما معرفی می کنیم:

 • بشقاب میناکاری شده
 • گلدان میناکاری شده
 • انواع تابلوهای میناکاری
 • تابلوهای میناکاری به صورت ترکیب با خاتم کاری یا مینیاتور
 • شکلات خوری میناکاری
 • سرویس چای خوری و شربت خوری میناکاری شده
 • آینه و شمعدان میناکاری
 • گلاب پاش میناکاری شده
 • زیورآلات میناکاری شده
 • هدایای تبلیغاتی و استند میناکاری

مهمترین مزیت های خرید میناکاری اصفهان چیست؟

آیا می دانید مزایای مهم خرید میناکاری اصفهان چیست و با این محصولات، شما به چه نقاط مثبتی دست پیدا می کنید؟! به طور قطع اگر این آثار هنری را به خوبی بشناسید به مزایای خرید آن پی می برید. اگر یک اثر هنر میناکاری را به عنوان هدیه خریداری کنید، علاوه بر اینکه احترام و ارزش طرف مقابل را حفظ کرده اید، جایگاه و پرستیژ شخصیتی خود را نزد او نیز بالا خواهید برد. اثر هنر میناکاری اصفهان، قدمتی طولانی دارد، بنابراین شما با خرید یک هنر میناکاری، گویی یک پیشینه تاریخی را یه مخاطب خود هدیه می‌دهید، محصولی که در تمام جهان شهرت دارد.

یکی دیگر از مزایای خرید میناکاری اصفهان به ویژه برای شرکت هایی که به دنبال هدایای تبلیغاتی هستند، حفظ جایگاه و ارزش در میان رقبا است. فرض کنید مدیر یک شرکت، استندهای تبلیغاتی را برای کارمندان خود یا شرکای تجاری خریداری می‌کند؛ هم از لحاظ قیمت مقرون به صرفه است و هم یک هدیه شکیل و ارزشمند محسوب می شود.

مراحل خلق اثر هنری میناکاری اصفهان چیست؟

برای خلق یک اثر هنر میناکاری، زحمت زیادی کشیده می شود. تمام افرادی که در کارگاه هنر میناکاری کار می کنند به همراه استادکار میناکار، در طول شبانه روز فعالیت های زیادی را برای هر یک از مراحل هنر میناکاری انجام می‌دهند تا در نهایت، یک محصول ناب حاصل گردد. اگر علاقه مند هستید که بدانید مراحل تولید اثر هنر میناکاری اصفهان چیست قسمت زیر را مطالعه کنید:

 •  آماده سازی زیرساخت میناکاری:

اولین مرحله خلق یک اثر هنری میناکاری، بسترسازی یا آماده‌سازی است. ظرف فلزی که برای میناکاری انتخاب می شود بر روی یک قالب تثبیت می گردد و سپس با ضربه های چکش، سطح آن یکنواخت  می شود. همزمان با چکش کاری، ظرف فلزی تحت حرارت قرار می گیرد تا به خوبی به شکل مورد نظر تبدیل شود. سطح ظروف میناکاری باید کاملاً یکدست و یکنواخت شود.

 • آماده سازی و تمیز کردن سطح میناکاری:

زمانی که استاد میناکاری مطمئن شد که ظروف میناکاری یکدست و یکنواخت است، نوبت به مرحله تمیز کردن می رسد. تمیز کردن ظرف میناکاری قبل از آغاز لعابکاری و رنگ آمیزی ضرورت دارد، چرا که باعث می شود تمام آلودگی های سطح از میان برود؛ آثار چربی پاک شود و سپس رنگ لعاب مینا به خوبی بر روی سطح می چسبد. از مواد شیمیایی نظیر اسید سولفوریک و لوازمی نظیر سمباده برای تمیز کردن سطح ظروف میناکاری استفاده می شود.

 • لعابکاری ظروف میناکاری:

لعاب کاری برای ظروف میناکاری اصفهان عبارتند از یک محلول سفید رنگ که حجم قابل توجهی دارد؛ ظرف میناکاری شده به داخل لعاب فرو می رود و یا لعاب با ابزار اسپری یا پیستوله بر روی ظرف میناکاری پاشیده می شود. برای اینکه رنگ لعاب روی ظروف میناکاری تثبیا شود، حتماً باید آن را در کوره تا حداکثر ۹۰۰ درجه سانتیگراد حرارت دهند. اکنون بستر ظرف برای نقاشی و رنگ آمیزی آماده است.

 • انتقال طرح بر روی ظروف میناکاری و رنگ آمیزی:

این قسمت از هنر میناکاری اصفهان به ظرافت و حوصله زیادی نیاز دارد. طرح مورد نظر که ترکیبی از نقش های اسلیمی هستند بر روی بستر فلزی منتقل می شود و سپس از طریق ابزارهایی نظیر سوزن و قلم مو مخصوص میناکاری عملیات رنگ آمیزی آغاز می گردد. آماده کردن رنگ های میناکاری، خود، یک مرحله مجزا است که به مهارت نیاز دارد. تمام طرح ها و نقش هایی که در انواع ظروف میناکاری مشاهده می کنید ظریف و دقیق هستند.

 • پخت نهایی محصول:

زمانی که کار رنگ آمیزی به پایان رسید، اثر هنر میناکاری اصفهان داخل کوره حرارت داده می‌شود تا تثبیت رنگ اتفاق بیفتد. پس از آن، زمانی که ظرف از کوره خارج شد، اجازه داده می شود تا خنک شود. اکنون اثر هنر میناکاری آماده است.

روش های خرید هنر میناکاری اصفهان چیست؟

هنر میناکاری اصفهان را از فروشگاه های هنر صنایع دستی می توانید تهیه کنید. بسته به اینکه سلیقه و تمایل شما به عنوان مشتری میناکاری چگونه است می توانید از طریق مراجعه حضوری به فروشگاه صنایع دستی یک اثر میناکاری بخرید؛ در غیر این صورت می توانید از فروشگاه های اینترنتی خریداری کنید. هر یک از این دو روش، مزایا و معایب خاص خود را دارند.

به طور مثال اگر قصد خرید هنر میناکاری اصفهان به صورت اینترنتی را دارید باید مطمئن شوید که فعالیت فروشگاه اینترنتی معتبر است و آثار هنر میناکاری اصل برای شما ارسال می شود. همچنین خدمات پشتیبانی مشتری و محصول باید ارائه شود. بهترین راهکار این است که شما ابتدا قیمت های محصولات را مقایسه کنید و سپس محصولی را که مورد نظر شماست خریداری کنید. برای این کار، فروشگاه اینترنتی صنایع دستی اصفهان به شما پیشنهاد می دهیم.

در یک فروشگاه صنایع دستی میناکاری اصفهان، سایر محصولات هنری را نیز می توانید انتخاب کنید؛ محصولاتی که نشان دهنده هنر بومی اصفهان هستند. محصولات هنری شامل خاتم کاری، فیروزه کوبی و ملیله کاری هنوز هم در کنار هنر میناکاری جلوه خاص خود را دارند. اگر برای خرید، بودجه مالی مشخص در نظر دارید بهتر است با کارشناس فروش صحبت کنید تا محصولات مناسب را به شما معرفی کند.

زمانی که برای خرید آثار هنر میناکاری اصفهان به بازار مراجعه می‌کنید، قیمت روز محصولات را جستجو کنید. این مسئله به ویژه برای فروشگاه ‌های اینترنتی اهمیت بیشتری دارد. ممکن است نوسانات قیمت بازار موجب تغییر قیمت آثار هنر میناکاری نیز شده باشد. هدف خود را از خرید این محصولات هنری مشخص کنید و سپس برای خرید اقدام نمایید. قیمت فروش میناکاری به صورت عمده بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 2 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
میناکاری اصفهان چیست و چرا تا این اندازه محبوب است؟
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)