انواع صنایع دستی

صنایع دستی کرمانشاه و معروف ترین سوغاتی ها

صنایع دستی کرمانشاه

صنایع دستی در کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه نیز مانند دیگر محصولات هنری ایرانی منحصر بفرد و مخصوص منطقه کرد نشین ایران است. تنوع و زیبایی سوغاتی و صنایع دستی کرمانشاه به علاقه مندان هنری امکان می دهد تا بهترین ها را انتخاب نمایند.

سفارش آنلاین کالا از فروشگاه اینترنتی صنایع دستی در زمان و وقت شما صرفه جویی خواهد نمود. محصولات هنری زیبایی مانند میناکاری در کرمانشاه توانسته نظر مشتریان را به خود جلب نماید.

تماس با واحد فروش: 09019277512

 

صنایع دستی کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه

معرفی صنایع دستی استان کرمانشاه

به منظور معرفی صنایع دستی استان کرمانشاه باید با فرهنگ، هنر و آداب و رسوم این استان مهم آشنا شویم. بسیاری از سازمان ها به منظور تهیه هدایای تبلیغاتی در کرمانشاه می توانند از دست سازهای بومی این شهر و یا حتی هنرهای ایرانی دیگر بهرمند شوند. بازارچه صنایع دستی کرمانشاه مانند دیگر مراکز خرید و پخش دست سازهای هنری مرکزی برای گردآمدن هنرمندان این استان کشورمان است.

استان کرمانشاه که در بخش غربی کشورمان قرار گرفته در بین استان های کردنشین جمعیت بیشتری دارد و از دوره هخامنشیان تا ساسانیان و صفویان همیشه مورد توجه بوده است. تاریخ غنی این استان که از زمان پادشاه پیشدادیان منشأ می گیرد

پر از فعالیت در زمینه صنایع دستی بوده به نحوی که در این دوران مردمان کرمانشاه در زمینه بافندگی، ریسندگی و صنایع مشابه مشغول بوده اند.نکته جالب توجه در مورد صنایع دستی کرمانشاه این است

که دامپروری از شغل های بسیار قدیمی و رایج بین مردم این استان است به همین دلیل مواد اولیه بسیار از صنایع دستی بافتنی و نساجی این منطقه به شکل بومی تهیه می شود که هم سبب کیفیت و مرغوبیت بالا و هم کاهش قیمت شده است. ارزش صنایع دستی ایران با دست سازهای بومی هر استان برآورد می گردد.

بد نیست بدانید که صنایع دستی کرمانشاه از حیث کیفیت و صادرات در سال 1399 رتبه سوم را داشته است. در ادامه قصد داریم به طور مفصل درباره صنایع دستی استان کرمانشاه صحبت کنیم تا بیشتر با فعالیت هنرمندان و اساتید این خطه آشنا شوید.

اپلیکیشن صنایع دستی

معروف ترین صنایع دستی کرمانشاه

سوغاتی و صنایع دستی کرمانشاه تنوع زیادی دارد و شما می توانید از صنایع دستی نساجی و بافتنی تا چوبی و فلزی را ببینید و به عنوان سوغاتی یا یادگاری برای تزیین منزل و دکوری خریداری کنید. خرید هدیه و کادو از دست سازهای هنری ارزش ویژه ایی برای برند شما به ارمغان خواهد آورد. صنایع دستی استان کرمانشاه عبارتند از:

 • چرم سازی:چرم بافی یکی از صنایع دستی معروف و مرغوب استان کرمانشاه است که صفر تا صد آن توسط هنرمندان این شهر انجام می شود. چرم کرمانشاه در کل کشور معروف است بنابراین بهترین گزینه برای خرید صنایع دستی و سوغات کرمانشاه محصولات چرمی مثل کیف و کفش است. مهمترین محصولات چرمی قدیمی و جدید کرمانشاه شامل کفش، زین اسب، شلاق یا قمچی، مشک، خیک، کمچان، مچ
 • گیوه بافی :از جمله معروف ترین صنایع دستی کرمانشاه گیوه است مخصوصا در شهر نودشه که 160 کیلومتر با کرمانشاه فاصله دارد و شهر گیوه ایران نام دارد. گیوه بافی یا گیوه کشی این شهر به ثبت ملی رسیده به همین دلیل در بین سایر شهرهایی که در کشور به گیوه بافی معروف هستند سرآمد است. با این حال شهرهای پاوه و هرسین هم جزو معروف ترین شهرهای کرمانشاه در زمینه صنایع دستی گیوه بافی هستند.
صنایع دستی کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه گیوه بافی های مختلفی را شامل می شود که عبارتند از گیوه زیر پارچه ای، گیوه تخت آجیده، گیوه رویه ابریشمی، گیوه تخت لاستیکی و تخت چرمی است. قدمت صنایع دستی گیوه بافی در کرمانشاه بسیار زیاد است به نحوی تا قبل از شروع صنعت لاستیک سازی در ایران هم رواج داشته و زیر گیوه ها را از پوست گاومیش و رویه آن را از نخ یا ابریشم می بافته اند.

صنایع دستی و سوغات هنری کرمانشاه
بد نیست بدانید که در زمان های قدیم فقط افراد ثروتمند می توانستند گیوه های مرغوب به پا کنند. در امروزه کفی برخی گیوه ها را از لاستیک هم تهیه می کنند چرا که فرایند قبلی بسیار زمانبر است و پاسخگوی نیاز مردم و تقاضای گردشگران برای خرید نیست.

گیوه های صنایع دستی کرمانشاه در انواع مختلف عاج دار، دمپایی، پست بسته، حوله ای، ملکی، توری، قیصری، پاشنه بلند، جاوی و کفشی است. البته کلاش اورامی یا دوم هم از دیگر انواع گیوه کرمانشاه است که از پارچه کهنه برای زیر گیوه استفاده می کنند و آن را به روده خشک حیوانات یا تیره وصله می کنند.

 • قالی بافی: از جمله صنایع دستی در استان کرمانشاه قالی بافی است که توسط زنان روستایی آن تولید می شود. قالی هایی که زنان روستایی کرمانشاه می بافند اصطلاحا پرگوشت هستند چون پرزهای بلندی دارند و از نخ پشم های رنگرزی شده با رنگ طبیعی استفاده می کنند. از جمله نقوش اصلی قالی های کرمانشاه، بازوبندی است که نقطه تمایز آن با سایر قالی های نقاط مختلف کشور به شمار می رود.

قالی بافی در کشورهای دیگر نیز به فرم های مختلف انجام می گردد. شما می توانید هنر قالی بافی را در صنایع دستی ایلام نیز مشاهده کنید.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

مهمترین روستاهایی که قالی بافی را به عنوان صنایع دستی کرمانشاه حفظ کرده اند روستاهای سنقر، صحنه، کنگاور، دینور و بیستون هستند. ثلاث باباجانی هم در کنار قالی بافی به گلیم بافی مشغول هستند. بد نیست بدانید که در کرمانشاه به نقوش قالی، گل می گویند بنابراین گل اکبر آباد، گل ترنجی، دارگل، معینی، سماوری، عبداللهی، کیونانی و حسین آبادی همگی اشاره به نقشه های قالی بافی کرمانشاه دارند.

فروشگاه صنایع دستی کرمانشاه

فروشگاه صنایع دستی کرمانشاه عرضه کننده انواع دست سازهای هنری ایرانی در قالب طرح های کردی و غیر کردی می باشد. خرید صنایع دستی در استان کرمانشاه محدود به این حوزه نبوده و می توان صنایع دستی دیگر شهرهای کشورمان مانند اصفهان و همدان را نیز تهیه نمود.

 • گلیم بافی : از صنایع دستی شهرستان کرمانشاه که بسیار معروف است گلیم بافی است که همانند قالی بافی توسط زنان روستایی و شهر هرسین باقی مانده و همچنان رونق خود را حفظ کرده است. گلیم بافی در هرسین به حدی مرغوب است که به کشورهای همسایه هم صادر می شود و حتی در موزه های خود نگهداری می کنند. معروف ترین نقوش گلیم کرمانشاه شامل مرغابی، مار، قرقره راه راه، قاچ خربزه، سوزنی، گل ترمه، گل مشرفی، خطوط افقی و عمودی، عروسک، قیچی، درخت و لانه گنجشک، چشمه نظامی و مراتع هستند. از دلایل مهم رواج گلیم بافی به عنوان صنایع دستی مردم کرمانشاه، وجود دامپروری پر رونق است که الیاف اولیه گلیم را تأمین می کند. جوانرود، گیلان غرب و ریجاب از مهمترین شهرهایی هستند که در گلیم بافی در آنها هم رایج است.
 • پرده بافی : از دیگر صنایع دستی منطقه کرمانشاه پرده بافی است که از زمان های بسیار قدیم رواج داشته که متأسفانه امروزه از رونق اولیه آن خیلی کم شده و فقط چند نمونه کارگاه فعال باقی مانده اند که پرده های نخی در اندازه های مختلف با رنگ های گوناگون می بافند. پرده بافی کرمانشاه با همان دستگاه موج بافی است و کاربرد اصلی آن تزیین منزل است.
 • جاجیم بافی : مهمترین و معروف ترین صنایع دستی عشایر کرمانشاه، جاجیم بافی است. جاجیم محصولی است که با پشم بافته می شود و پرز ندارد و کاربرد اصلی آن بالاپوش گرم در مناطق سردسیر است. جاجیم با گلیم شباهت زیادی دارد و بیشتر از همه روستاییان و عشایر از آن استفاده می کنند. مرغوب ترین نمونه های جاجیم در مناطق اورامانات و ثلاث باباجانی است. جاجیم از معدود صنایع دستی کرمانشاه است که در مناطق روستایی به عنوان چشم روشنی یا جهیزیه به عروس ها می دهند. کاربرد اصلی جاجیم، روانداز و زیرانداز است که به شکل دورو استفاده می کنند.
صنایع دستی کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه

 

 • ارغوان بافی : از معروف ترین صنایع شهر کرمانشاه، ارغوان بافی یا سبد بافی است که از زمان های بسیار قدیم رواج داشته و هنوز هم در روستای داریان توابع پاوه، مرغوب ترین آنها بافته می شود. انواع مختلفی از سبد با هنر ارغوان بافی تولید می شوند که مرغوبیت و کیفیت آنها بسته به نوع چوب یا ترکه و ساقه گیاهان و درختان متفاوت است. دلیل نامگذاری این هنر به ارغوان بافی این است که از شاخه های درخت ارغوان سبدها را می بافند، درختی که در نواحی سردسیر رویش بیشتری دارد و ترکه های آن بسیار مقاوم و محکم بوده و حتی چوب آن زیباتر است.

 

 • موج بافی : با تحقیق درباره صنایع دستی کرمانشاه متوجه خواهید شد که موج بافی یکی از رایج ترین آنها در بین روستاییان و عشایر به شمار می رود. موج اشاره به رختخواب پیچ و مفرش دارد و پارچه های پشمی هستند. از موج بافی محصولات مختلفی مثل بقچه، رویه کرسی، جانماز، پتو، سجاده، پشتی، زیرانداز و فرش تولید می کنند. صنایع دستی کرمانشاه موج بافی با پشم گوسفند و دستگاه های مخصوص همراه با طرح هندسی انجام می گیرد. ترکیب رنگ موج بافی کرمانشاه، سیاه و سفید و قهوه ای است و بیشتر رنگ های تیره استفاده می شود.

در حال حاضر فقط کارگاه های موج بافی جوانرود و اورامانات فعال هستند و شما می توانید موج های رنگین کمانی را که بسیار مشهور هستند خریداری کنید. از دیگر طرح های رایج موج بافی از صنایع دستی کرمانشاه می توان به برمالی، کشکولی، شطرنجی، تخت قرمز و سیاه و سفید اشاره کرد.

نقوش چهل طوقی، کردستانی، ایلامی و قصری هم از معروف ترین نقوش موج بافی کرمانشاه است که حاصل دوخته شدن دو تکه پارچه هم اندازه به شکل اریب با طرح جناغی همراه با منگوله در انتهای موج است.

صنایع دستی کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه

 • نمدمالی : در لیست مهمترین صنایع دستی کرمانشاه نمدمالی هم باید اشاره کرد که این هنر هم باز در بین عشایر رواج دارد. به همین دلیل است که نمدمالی را جزو صنایع دستی عشایر کرمانشاه می دانند مخصوصا عشایری که دائما کوچ می کردند و با نمد انواع پوشش پشمی، زین اسب و زیرانداز تولید می کردند. امروزه کلاه، جلیقه، فرجی، کف سیاه چادر و پوشش دوش چوپان ها را با نمدمالی تولید می کنند که به عنوان سوغات و صنایع دستی کرمانشاه هم به آنها نگاه می شود.

نقش هایی که کاربرد و محبوبیت زیادی در نمدمالی دارند شامل گل ترنج، کله قوچی، بز کوهی، جقه شاهی، رنگین کمانی، شمشیر و تپانچه، تبرزین، نیلوفر، مرغ و پله است. معمولا نمدمالی برای تولید زیراندازهایی که به دو رنگ سیاه و سفید هستند استفاده می شوند اما در نمونه های امروزی برای نزدیک شدن به سلیقه گردشگران و نسل جدید از رنگ های سبز، قرمز، بنفش و پرتقالی هم استفاده می کنند.

 • چیغ بافی : چیغ بافی یا چیخ بافی از دیگر صنایع دستی معروف کرمانشاه است. چیغ یا چیخ حصیرهایی هستند که عرض آن به 150 سانتیمتر می رسد که رویه آن با نخ های پشمی رنگی تزیین می گردد. صنایع دستی کرمانشاه چیغ بافی متعلق به عشایر است که از آن برای حفاظت از سیاه چادرها و تقسیم بندی داخلی آن استفاده می کنند.
 • مرس بافی : با تحقیق درباره صنایع دستی کرمانشاه متوجه می شوید که مرس بافی جزو صنایع دستی تازه به ثبت ملی رسیده این استان است که اشاره به پارچه های سنتی مورد استفاده برای لباس مردان و زنان دارد. مرس در زبان محلی کرمانشاه، پشم بز است، به عبارت دقیقتر کرک نازک زیر گردن و شکم آن است که ماده اصلی است. مرس بافی در شهرهای مهاباد، سقز، جوانرود، مهاباد و زاخو عراق رونق بسیاری دارد. پشم هایی که برای مرس بافی استفاده می شوند رنگرزی نمی شوند بلکه با ترکیب کردن و حلاجی کردن چندین پشم رنگی به خود رنگ می گیرند.
 • فلزکاری برای ساخت ابزار : از صنایع دستی های شهر کرمانشاه فلز کاری است که برای ساخت قندشکن، ابزار زین و یراق، چاقو، ابزارآلات کشاورزی و زراعت، قفل و کلید، کارد و مشابه آن استفاده می کنند. در حال حاضر فلزکاری شهر کرند و چند شهر و منطقه دیگر بسیار معروف است.
 • قلمزنی یا قلم زنی : در معرفی صنایع دستی کرمانشاه، قلمزنی یا قلم زنی هم بسیار معروف است. باید بدانید که این هنر از زمان هخامنشیان رواج داشته و اکنون هم انجام می گیرد. برترین استاد کرمانشاه در زمینه قلمزنی، استاد علی اکبر عین القضایی است که تمام دانش و مهارت و تجربه خود را به جوانان و علاقه مندان به حوزه قلمزنی آموزش داد. قلمزنی در کرمانشاه با فلز طلا، مفرغ، مس، برنج، ورشو و نقره انجام می گیرد و در ساخت آنها از چکش و قلم های مخصوص استفاده می کنند.
 • ساخت آلات موسیقی : حتما با کمی مطالعه در خصوص کوردهای ایران زمین و منطقه کرمانشاه متوجه خواهید شد که یکی از معروف ترین صنایع دستی کرمانشاه، ساخت آلات موسیقی مخصوصا دف و تنبور است. معمولا تنبور نوازان را از بین افراد عارف و اهل دل برای مراسمات مذهبی و عرفانی انتخاب می کنند. تنبور به زبان محلی کرمانشاهی، تمبره نام دارد و کلیه سازهای هم خانواده آن مثل سه تار، دیوان و چگور هم در کرمانشاه تولید می گردد.
 • صنایع دستی چوبی کرمانشاه : از جمله متنوع ترین صنایع دستی کرمانشاه می توان به صنایع دستی چوبی آن اشاره کرد که هر کدام کاربرد بسیار خاص و متفاوت با سابقه چند صد ساله تا چند هزار ساله دارند. از جمله صنایع دستی چوبی کرمانشاه، چاکل (قفل چوبی) است که از چوب درخت بلوط، آلبالوی وحشی و ارجن می سازند که به دو شکل ساده و نقش دار است. خونه ی از دیگر صنایع دستی چوبی کرمانشاه است که با قطعات چوبی تخت یا پهن درخت های توت یا گردو می سازند که کاربرد اصلی آن به جای وردنه در پهن کردن نان است.

 

شه قل یا مهر چوبی از دیگر صنایع دستی چوبی استان کرمانشاه است که قطعات چوبی در ابعاد 50 در 30 سانتیمتر با نقوش منبت مثل نام پیامبر و امامان است. هچولک هم با کنده کاری کنگره مانند و نقوش سنتی روی قطعات چوبی چنار، بلوط و توت با چاقو و تیشه ساخته می شود.

برخی عشایر کرمانشاه از آن به عنوان سیاه چادر استفاده می کنند و قدمتی چند هزار ساله دارد. قندان چوبی، شن چوبی، کاسه من، کاسه چوبی و ناو میرگ یا دسته مشک به همراه ساخت قفس های چوبی از دیگر صنایع دستی چوبی کرمانشاه هستند.

خرید صنایع دستی کرمانشاه

برای خرید صنایع دستی کرمانشاه چندین راه پیش روی شما گردشگران و مسافران عزیزی است که قصد دارید از آنها به عنوان سوغاتی و یادگار سفر خود استفاده کنید یا به عزیزان خود کادو دهید. یک روش مراجعه به بازار سنتی کرمانشاه یا تاریکه بازار است که در میدان انقلاب، خیابان مدرس قرار گرفته است.

بازار توپخانه هم که بین دو دروازه چغاسرخ و پل سید جمعه قرار گرفته محل دیگری برای خرید صنایع دستی کرمانشاه است که در آن همه نوع صنایع دستی پیدا می شود. بازار سراجی ها، بازار مسگرها، نمایشگاه های دائمی صنایع دستی و کارگاه های فعال صنایع دستی در شهرهای مختلف کرمانشاه از دیگر روش های خرید سوغاتی و صنایع دستی کرمانشاه هستند.

اما اگر قصد مسافرت ندارید و از روی علاقه زیاد و شناخت کامل قصد خرید اینترنتی صنایع کرمانشاه را دارید می توانید از فروشگاه های آنلاین معتبر مثل فروشگاه صنایع دستی اصفهان اقدام کنید. عرضه به شکل کاملا مستقیم و بی واسطه است و در هر تعدادی قابل خرید هستند.

قیمت صنایع دستی کرمانشاه

قیمت صنایع دستی کرمانشاه بسته به نوع آن، مهارت استاد سازنده، کیفیت و مرغوبیت مواد اولیه متفاوت است. همچنین برخی از صنایع دستی مثل گیوه بافی یا گیوه کشی که در شهر نودشه شهرت جهانی دارد

یا چرم سازی آن که در کل ایران معروف است نسبت به سایر صنایع دستی که در شهرهای دیگر نیز با کیفیت بالا تولید می شوند قیمت بالاتری دارد. حتی بسته به اینکه از چه فروشگاهی تهیه کنید نیز متفاوت خواهد بود. شما می توانید با خرید از فروشگاه صنایع دستی اصفهان خیال خود را از بابت کیفیت بالا و قیمت مناسب راحت کنید.

 

منبع : بازار مینا  BazareMina.ir

4.7/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 3 =