واتساپ
هدایای تبلیغاتی

صنایع دستی آمل

صنایع دستی آمل هم از محصولات بومی شمال کشور و هم از دست سازهای شهرهای دیگر است. خرید صنایع دستی آمل می تواند برای مسافران و توریست های این شهر بسیار مفید باشد. اگر بدنبال فروشگاه صنایع دستی در محدوده شهر آمل هستید می توانید بهترین دست سازهای ایرانی را از طریق سایت و اپلیکیشن فروشگاه مشاهده کرده و سفارش دهید. قیمت سوغات آمل نیز مانند دیگر محصولات به کیفیت و سایز آنها بستگی دارد. بسیاری از مردم از سوغات و صنایع دستی به عنوان هدیه برای دوستان و اقوام خود بهره می برند. بازار صنایع دستی آمل نیز مانند دیگر مراکز خرید این شهر توریستی از رونق خوبی برخوردار است.

تماس با واحد فروش: 09019277512

خرید اینترنتی صنایع دستی آمل

خرید اینترنتی صنایع دستی آمل براحتی برای شهرهای دیگر استان مازندران نیز امکان پذیر است. صنایع دستی آمل قیمت گرانی تدارد و می تواند در آب و هوای شرجی شمال بخوبی مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از سازمانها می توانند از تولیدات بومی در ایران به عنوان هدایای تبلیغاتی مفید صنایع دستی بهره ببرند.صنایع دستی شمال ایران با توجه به جذابیت های طبیعی منطقه ارزش هنری داشته و بصورت کاربردی تولید می گردند. برای سفارش صنایع دستی در آمل می توانید از طریق سایت و اپلیکیشن فروشگاه اقدام فرمائید.

صنایع دستی آمل

صنایع دستی در آمل

خرید اینترنتی صنایع دستی آمل بدون حضور فیزیکی برای مشتریان امکان پذیر است. صنایع دستی در شهرستان آمل ارزش بالایی دارد و توسط بهترین هنرمندان کشورمان تولید می گردد. فروشگاه صنایع دستی آمل عرضه کننده انواع ظروف میناکاری ، فیروزه کوبی،خاتم کاری،قلمزنی،مس و پرداز،تشعیر،ملیله کاری،ترمه،الماس تراش اصفهان و … است.  صنایع دستی آمل شهری که در تاریخ کشورمان به خاطر وجود فرهیختگان، هنرمندان و اساتید مشهور حوزه های مختلف، تاریخ غنی را به دوش می کشد همواره مورد توجه بوده است. شهر آملی یکی از قدیمی ترین و اصیل ایران شهرهای ایران از لحاظ فرهنگ، تمدن و صنایع دستی است و از زمان تمدن باستان، محل برگزاری مراسم های باستانی و گردهمایی اساتید حوزه های مختلف بوده است.

اپلیکیشن صنایع دستی

اگر به شهر آمل سفر کرده باشد قطعا می دانید که علاوه بر جاذبه های گردشگری و تفریحی مختلف مثل پارک جنگلی میرزا کوچک خان و هلومسر، دهکده المستان، بلیران و غیره، صنایع دستی مختلفی هم دارد. بد نیست بدانید که شهر آمل در کنار صنایع چرم سازی، چوب، نساجی و غذایی و همچنین صنایع غیر فلزی معدنی و مشابه آن، صنایع دستی هم صادر می کند.قیمت صنایع دستی آمل گران نیست و شما می توانید بسیاری از محصولات هنری و دست ساز اصفهان را نیز در آنجا مشاهده کرده و سفارش دهید. خرید فیروزه کوبی اصفهان و میناکاری روی مس در بین مردم با ذوق شمال کشور ارزش خاصی دارد. از این رو شما می توانید بهترین دست سازهای کشورمان را در کمترین زمان سفارش داده و در محدوده شهر آمل تحویل بگیرد.

صنایع دستی آمل

معرفی صنایع دستی آمل

صنایع دستی شهر آمل در زمینه ها و یا دسته های مختلف است. آشنایی با این صنایع دستی زمینه کافی برای سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی جهت حمایت های بیشتر را فراهم خواهد کرد. از طرفی گردشگران و مسافران داخلی و خارجی می توانند بهترین صنایع دستی خاص آمل را از این شهر خریداری کنند.در ادامه قصد داریم به معرفی صنایع دستی در آمل بپردازیم. قطعا شهر آمل به عنوان قطب صنعتی و فرهنگی استان مازندران و از شهرهای مهم گردشگری و صنعتی ایران باید حرف های زیادی در زمینه صنایع دستی داشته باشد.

سفالگری : سفالگری از جمله هنرهای صنایع دستی است که تاریخ پیدایش آن به بیش از 8 هزار سال پیش می رسد که سابقه آن در شهر آمل 3 هزار ساله است. شهر آمل در کنار شهرهای لرستان، گیلان، آذربایجان و بخش هایی از جنوب شرق ایران و همچنین شهر لالجین همدان توانسته به خوبی در این زمینه بدرخشد.

یکی از قدیمی ترین نمونه های سفالگری و سفالینه به نام سفال کنده زیر لعاب در محوطه های باستانی آمل پیدا شده که شهرت جهانی هم پیدا کرده است. در سفر به آمل اگر قصد خرید صنایع دستی در این شهر داشتید، محصولات سفالی را فراموش نکنید.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

معرق کاری: صنایع دستی معرق کاری اصطلاحا به هر نوع هنر و صنایع دستی رگه داری، معرق می گویند. در هنر معرق کاری تکه های کوچک چوب، فلز، پارچه، کاشی و غیره به شکل های مختلف طبق طرح های از پیش تعیین شده کنار هم قرار می دهند. این هنر که در دوره سلجوقیان شهرت بسیار زیادی پیدا کرد در قرن هشتم به اوج شکوه خود رسید. تا قبل از دخالت ایرانیان در ساخت محصولات معرق کاری شده، این هنر بر روی کاشی ها انجام می شد اما ایرانیان توسط بر روی زمینه های کوچک و بسیار ظریف هم پیاده سازی کنند.هنر معرق کاری از صنایع دستی آمل محسوب می شود که در کنار سایر شهرهایی نظیر اصفهان، یزد، تبریز و کاشان توانسته به خوبی خود را مطرح کند.

صنایع دستی شهر آمل

منبت کاری : یکی دیگر از صنایع دستی در شهرستان آمل منبت کاری است که در واقع به کنده کاری و حکاکی روی چوب اطلاق می گردد. طرح های منبت کاری تنوع بالایی دارند و منبت کاری برجسته روی چوب از تخصص های اساتید و هنرمندان آملی است. هنر منبت کاری پایه و اساس تولید وسایل چوبی حجمی، تزیینی و دکوراتیو با اهداف و کاربردهای مختلف است.

یکی از شاخصه های بسیار مهم منبت کاری آمل، استفاده از چوب های مرغوب و درجه یک از نوع فشرده و محکم است. همچنین این نوع چوب ها هیچ گره ای در ساختار خود ندارند و بافت آنها بسیار ریز و محکم است. تنوع در طرح، رنگ و رگه های طبیعی چوب نشان دهنده هنر و سلیقه منبت کاران است که سبب شهرت این دسته از صنایع دستی آمل شده است. شهر آمل در کنار شهرهای گلپایگان و آباده از مراکز اصلی منبت کاری کشور هستند.

صنایع دستی آمل

گلیم بافی : گلیم یا پلاس یکی از معروف ترین صنایع دستی کشورمان است که از ابریشم، پشم گوسفند یا موی بز بافته شده و از آن به عنوان زیرانداز یا پوشش استفاده می کنند. رنگ هایی که برای گلیم ها به شکل دستی در آمل تولید می شوند از رنگ های گیاهی هستند. گلیم بافی به عنوان یکی از صنایع دستی آمل با طرح و رنگ مخصوص خصوصیات این منطقه انجام می گیرد و به همین دلیل قابل تمایز از سایر محصولات گلیمی شهرهای کشور است.

صنایع دستی آمل

بازار صنایع دستی آمل

طرح های معروف گلیم شامل طرح راه راه، خشتی، سفره کردی، کف ساده، شیرکی پیچ، شاملو و خطی یا محرمات هستند. بد نیست بدانید که علاوه بر آمل، گلیم بافی در اردبیل، کرمانشاه، کردستان، خراسان، کرمان، فارس و هرمزگان نیز انجام می گیرد. گلیم بافی یکی از دلایل اصلی شهرت خود را مدیون کار و تلاش زنان است چرا که عمدتا هنرمندان و گلیم بافان کشور از جمله شهرستان آمل را زنان تشکیل می دهند.

گره چینی : گره چینی یکی از صنایع دستی بسیار مهم اصیل ایرانی است. گره چینی که بیشتر در ساخت درب و پنجره ها استفاده می شود با مزین شدن به نقش و نگارهای بسیار زیبا، به شکل های مختلف نور و روشنایی را به شکلی زیبا و متفاوت به ما نشان می دهند.در هنر گره چینی که از صنایع دستی آمل نیز به شمار می رود نقوش هندسی سه گوشه، چهار گوشه، ستاره چهار پر، هشت پر و شیشه های رنگین بیشترین کاربرد را دارند. بد نیست بدانید که این هنر صنایع دستی در شهرهای بابل، ساری، قائمشهر و چالوش هم دیده می شود که شهرستان آمل دارای هنرمندان و اساتید معروفی است که این کار را به شیوه ای خاص انجام می دهند.

صنایع دستی چرمی : چرم از جمله محصولات صنایع دستی که از هزاران سال پیش تاکنون مورد استفاده بشر بوده و از آن برای تولید پوشاک، کفش و غیره استفاده می کرده اند. چرم دوزی یا سراجی از بهترین نمونه های صنایع دستی کشور است که در آن انواع کیف های چرم زنانه، مردانه، کمربند و غیره تولید می شوند. صنایع دستی چرم سازی و چرم دوزی یا سراجی انواع مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به جلدسازی چرمی، سوخت چرم، حکاکی روی چرم و نقاشی روی چرم اشاره کرد. چرم سازی از صنایع دستی آمل است که بعد از شهرهای مشهد و همدان کیفیت بسیار بالایی دارد. پس در سفر به این شهر خرید محصولات چرمی را فراموش نکنید.

فروشگاه صنایع دستی آمل

فروشگاه صنایع دستی آمل عرضه کننده انواع ظروف صنایع دستی به مردم بومی و همچنین توریست ها و مسافران است. قیمت ظروف صنایع دستی بومی ارزان و البته برخی از محصولات از شهرهای دیگر تهیه می گردد.خرید از فروشگاه صنایع دستی آمل بصورت آنلاین و از طریق سایت و اپلیکیشن انجام می شود.

نگارگری : نگارگری یکی از صنایع دستی آمل و از قدیمی ترین هنرهای شاخخه نقاشی است. در این هنر سنتی، نگارگران تلاش می کنند تا هر چیزی که قصد به تصویر کشیدن آن را دارند با شکلی بسیار دقیق انجام داده و اندازه و جزئیات ریز، تکنیک طراحی و زبان بیان به شیوه ای خاص انجام گیرد. در نگارگری قوانین رایج نقاشی مثل سایه روشن، دوری و نزدیکی، پرسپکتیو و مقیاس ها انجام نمی گیرد یا به شیوه قبلی نیست. از مشخصه های صنایع دستی نگارگری استفاده از تمامی جزئیات در به تصویر کشیدن درختان، برگ، گل، چیدمان داخلی و غیره است. رنگ های مورد استفاده در نگارگری برای هر یک از بخش های نقاشی لازم نیست با واقعیت تناسب داشته باشند. صنایع دستی نگارگری آمل علاوه بر اینکه برای تزیین منزل قابل استفاده هستند به شکل هدیه تبلیغاتی و یا هدیه به عزیزان هم خریداری می شوند.

صنایع دستی آمل

لاک تراشی : لاک تراشی که به زبان مردم مازندران و شهر آمل به چوتاشی یا کچه تاشی هم معروف است در گذشته در مناطق جنگلی و روستایی بسیار پرکاربرد بوده و رواج داشته است. در طی سالیان اخیر با سرمایه گذاری های انجام شده از منسوخ گشتن این هنر جلوگیری شد. در لاک تراشی اساتید و هنرمندان هم از چوب و طبیعت شناخت کافی دارند و هم اینکه می دانند چطور سابقه فرهنگی و تاریخی منطقه ای را در آثار مختلف به نمایش بگذارند.در لاک تراشی، چوب های درختان جنگلی را تراش داده و به آن شکل می دهند. طبق عقیده کارشناسان قدمت صنایع دستی لاک تراشی در مازندران و شهرهای مختلف آن از جمله آمل به 8 هزار سال و طبق نظر برخی افراد به 11 هزار سال می رسد. امروزه محصولات هنر صنایع دستی آمل، لاک تراشی، بیشتر جنبه تزیینی پیدا کرده و با حضور وسایل صنعتی، کاربرد مصرفی خود را از دست داده است. طرح و نقوش این هنر کاملا الهام گرفته از طبیعت است.

تذهیب : به مجموعه نقش های بسیار زیبایی که در گذشته برای زیباسازی حاشیه کتب و نسخ خطی، اشعار شاعران و نویسندگان و غیره استفاده می شده تذهیب می گویند. معمولا این نقش ها شامل شاخ و برگ های اسلیمی، برگ و گل های ختایی، ساقه های پر پیچ و خم و غیره هستند و به این کار تذهیب کاری می گویند. رنگ هایی که عموما در تذهیب استفاده می شوند شامل زرد طلایی، لاجوردی و سبز فیروزه ای هستند.تذهیب جزو صنایع دستی آمل بوده و از آن برای تزیین سایر صنایع دستی مثل تخته نرد، میزهای خاتم کاری شده، ظروف مسی و حتی تابلوهای مینیاتوری استفاده می کنند. تذهیب به دو شکل تذهیب شانه ای و تذهیب معرق انجام می پذیرد که به ترتیب ابداع آنها به زمان قاجاریان و صفویان باز می گردد.

صنایع دستی در شهرستان آمل طبق شواهد و بررسی ها تنوع بیشتری داشته اند که متأسفانه به دلیل منسوخ شدن، اطلاعات کاملی از آنها در دسترس نیست. فروشگاه صنایع دستی اصفهان در کنار فروشگاه صنایع دستی آمل در این شهر تلاش می کند تا ضمن آشنایی گردشگران و علاقه مندان، بیشتر با صنایع دستی ویژه این شهر آشنایی پیدا کنند. در حال حاضر در طی چند سال اخیر نمایشگاه صنایع دستی آمل با حضور صنایع دستی، صنایع چوبی و لاک تراشی و محصولات کشاورزی 8 استان در 35 غرفه برگزار شده که در سال گذشته هنرمندان و اساتید شاخه های مختلف صنایع دستی توانستند به خوبی محصولات این شهر را به نمایش بگذارند. همچنین در تمام طول سال می توانید از طریق بازار چهار سوق یا پایین بازار که به عنوان بازار صنایع دستی آمل شناخته می شود، محصولات مدنظر خود را به شکل حضوری تهیه نمایید. صنایع دستی آمل به عنوان یکی از بهترین نمونه های صنایع دستی مازندران محسوب می شود که سابقه برخی از آنها به هزاران سال می رسد.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 5 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
صنایع دستی آمل را بهتر بشناسید
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)