انواع صنایع دستی

صنایع دستی مشهد چیست؟ 10+ نمونه از صنایع دستی شهر مشهد

صنایع دستی مشهد چیست؟

صنایع دستی در مشهد

این سوان ممکن است برای برخی از علاقه مندان دست سازهای کشورمان پیش آمده باشد که صنایع دستی مشهد چیست؟ و یا بازار صنایع دستی مشهد کجاست؟ ما در این مقاله شما را با دست سازهای خراسان شمالی آشنا خواهیم کرد.

برخی از هنرها مانند،خاتم کاری،فیروزه کوبی و میناکاری در مشهد بصورت غیر تجاری دنبال می شود.ولی برخی از هنرهای ایرانی بصورت حرفه ایی و تجاری در شهر مشهد و دیگر شهرهای کشورمان انجام می گردد.

فروشگاه صنایع دستی مشهد به مشتریان سراسر استان خراسان رضوی امکان خرید بهترین دست سازهای کشورمان را در کمترین زمان می دهد. خرید صنایع دستی در مشهد از اهمیت ویژه ایی در بین مردم و سازمان ها بر خوردار است.

تماس با واحد فروش: 09019277512

 

صنایع دستی مشهد چیست؟

صنایع دستی مشهد چیست؟

خرید از فروشگاه اینترنتی صنایع دستی در مشهد

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی در مشهد عرضه کننده بهترین دست سازهای کشورمان است. خرید اینترنتی صنایع دستی در مشهد نه تنها برای مشتریان خانگی بلکه برای تهیه هدایای تبلیغاتی در مشهد با تیراژ بالا نیز امکان پذیر است.

شما می توانید بهترین صنایع دستی در خراسان رضوی را از طریق سایت و یا اپلیکیشن فروشگاه سفارش دهید. در صورتی که می خواهید بدانید صنایع دستی شهر مشهد چیست؟ با ما همراه باشید. قیمت صنایع دستی مشهد با توجه به کیفیت آن مناسب در نظر گرفته شده است.

اپلیکیشن صنایع دستی

صنایع دستی مشهد چیست؟

همیشه در سفر به شهرهای مختلف کشور مخصوصا مشهد مقدس خرید سوغاتی اهمیت زیادی دارد تا به عزیزان خود بگوییم در طول سفر و خوشگذرانی ها به یاد آنها نیز بوده ایم.

صنایع دستی در جای جای استان خراسان ارزش داشته و می تواند به محرکی برای رونق کسب و کارهای خرد جامعه باشد. صنایع دستی بجنورد هم از این قاعده مستثنی نیست.

فروشگاه صنایع دستی می تواند بصورت اینترنتی و یا فیزیکی انواع محصولات دست ساز کشورمان را به مشتریان عرضه کند. بعضی از هدایا ویژگی خاصی دارند و آن هم متفاوت بودن آنها نه فقط از لحاظ فرم و ظاهر بلکه از نظر قصد و نیت خرید است.

صنایع دستی مشهد از آن دسته هدایا و کادوهایی است که بسیار خاص و ویژه هستند. صنایع دستی مشهد هم به عنوان سوغاتی زائران و هم کادوی سفر گردشگران داخلی و خارجی در انواع مختلف تولید و به فروش می رسند که می خواهیم انواع صنایع دستی شهر مشهد را معرفی کنیم. خرید هدیه و کادو از بهترین فروشگاه های صنایع دستی بصورت آنلاین امکان پذیر است.

صنایع دستی مشهد چیست؟

صنایع دستی مشهد چیست؟

صنایع دستی محصولاتی هستند که در طی صدها و بلکه هزاران سال برگرفته از فرهنگ و هنر و تمدن آن منطقه بوده اند به نحوی که با نگاه کردن و بررسی آنها می توان آنها را مشاهده کرد و لذت برد.

از طرفی خرید صنایع دستی هزینه زیادی ندارد و ماندگاری آنها نیز بیشتر است و اگر به چشم عنصر تزیینی نگاه کنیم زیبایی و شکوهی که به دکوراسیون خانه می دهند با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست.

در ادامه با تحقیق درباره صنایع دستی مشهد، به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم که هنرمندان در تولید آنها سابقه طولانی دارند. بعضی از صنایع دستی های شهر مشهد با دیگر شهرهای کشورمان مشابهت دارد اما یک یا چند ویژگی سبب تمایز آنها شده و به همین دلیل به این موارد هم پرداخته ایم.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

صنایع دستی شهر مشهد چیست؟

با توجه به اینکه شهر مشهد یکی از مقاصد پرطرفدار و معروف کشورمان است و سالانه میلیون ها نفر به قصد زیارت، گردشگری و تفریح به این شهر مسافرت می کنند، خرید صنایع دستی مشهد نیز رونق بالایی پیدا کرده و جزو بهترین سوغاتی ها محسوب می شوند. در ادامه به این دسته از سوغاتی و صنایع دستی مشهد اشاره می کنیم و هر یک را به اختصار توصیح می دهیم:

 • خلعت بافی یا کفن بافی : کفن که به خلعت آخرت هم معروف است از سوغاتی های مهم مذهبی شهر مشهد به حساب می آید. کفن بافی برای مردان و زنان در مشهد انجام شده و بنابر روایات وارد شده بر روی آنها دعاهای چهارقل، جوشن کبیر، دعای 12 امام، زیارت عاشورا، چهل مومن و دعای نور با آب زعفران نوشته می شود. این نوع از صنایع دستی در مشهد را می توانید از فروشگاه هایی تهیه کنید که عبای روحانیون، چادر نماز و چادر مشکی و یا پرچم های مذهبی می فروشند.
صنایع دستی مشهد چیست؟

صنایع دستی مشهد چیست؟

 • جام 40 بسم الله : یکی از قدیمی ترین صنایع دستی استان مشهد خراسان رضوی، جام 40 کلید یا 40 بسم الله که از جنس برنج می سازند و بر روی 40 آیه قرآن که با قل شروع می شوند را حکاکی می کنند. در برخی نمونه های نفیس، علاوه بر 40 آیه شروع شونده با قل، آثار مینیاتوری هم حکاکی می شود. جام 40 بسم الله مشهد در شکل و سایزهای مختلف می سازند و اکثرا به فرم دکوری هستند. دلیل نامگذاری این ظروف به 40 کلید این است که 40 کلید با زنجیر به این جام متصل هستند که بنابر اعتقادات مذهبی است و سطح بیرونی جام با خط ثلث نام 14 معصوم حکاکی می شود.

 • صنایع دستی چرم مشهد : شاید باور نکنید ولی یقینا از بهترین صنایع دستی مشهد، محصولات چرمی است که اگر از فروشگاه های معتبر خریداری کنید می توانید محصول چرمی خریداری شده تا ده ها سال بدون هیچ گونه آسیب و ایراد استفاده کنید. هنرمندان مشهد همیشه برای ساخت صنایع دستی چرمی از نمونه های مرغوب استفاده می کنند به همین دلیل قیمت بالایی هم دارند.

چرم مشهد در بین تولیدات این شهر از محبوبیت بسیار خوبی برخوردار است. شما می توانید محصولاتی مانند کمربند چرم ، کیف چرم و لباس های چرمی را از بهترین برندهای این شهر تهیه فرمائید.

نمونه های لاکچری صنایع دستی چرم مشهد مزین به نقاشی و هنر سوخت روی چرم هستند. محصولات چرمی مشهد دست دوز بوده و از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. اگر به دنبال خرید صنایع دستی لوکس در مشهد هستید، محصولات چرمی را پیشنهاد می کنیم.

صنایع دستی مشهد چیست؟

صنایع دستی مشهد چیست؟

فروشگاه صنایع دستی مشهد

 • فرت بافی : فرت بافی یکی دیگر از صنایع دستی شهر مشهد در دسته هنرهای نساجی است که به معنای تار و پود است. اما در جای دیگر آمده که نی ها و شانه هایی که در دستگاه فرت بافی به یکدیگر برخورد می کنند صدایی شبیه به قیچی کردن پارچه و فرت دارد. به همین دلیل به آن فرت بافی می گویند. در فرت بافی که از هنرهای صنایع دستی خاص مشهد به حساب می آید محصولات مختلف نظیر بقچه، چادر شب، حوله و لباس، نخ های تابیده شده با ابریشم، شال گردن بافته می شود.

صنایع دستی فرت بافی در دهه 80 به ثبت ملی رسید. علاوه بر مشهد در سبزوار هنر صنایع دستی مشهد با رونق هر چه بیشتر رواج دارد و شغل خانگی و با درآمد خوب بین زنان خانوار است. صنایع دستی بیرجند ،بجنورد و مشهد وجوه مشترک فراوانی دارند.

گاهی اوقات محصولات فرت بافی صرفا جنبه تزیینی دارند بنابراین می توانید به عنوان سوغات و صنایع دستی مشهد نیز استفاده کنید. از دیگر ویژگی های منسوجات فرت بافی مشهد می توان به دو رو بودن آنها اشاره کرد. عرض آنها بین 50 تا 70 سانتیمتر و طول آنها به 70 متر می رسد.

 • مهرسازی، تسبیح بافی و سجاده دوزی : مهرسازی، تسبیح بافی و سجاده دوزی یقینا از صنایع دستی پر رونق مشهد هستند و حتما در سفر به مشهد وقتی برای خرید سوغاتی به بازارهای اطراف حرم سر می زنید، یکی از سوغاتی های همیشگی، مهر و تسبیح و سجاده هستند. تسبیح بافی در مشهد با سنگ عقیق، فیروزه نیشابور و کهربا انجام می گیرد که نقطه تمایز آن با سایر محصولات مشابه در کشور است.

دلیل اینکه به آن تسبیح بافی می گویند این است که دانه های تسبیح را به نخ می کشند. نام دیگر صنایع دستی تسبیح بافی، تسبیح بندی نیز هست. جنس نخ ها از ابریشم یا نخ تسبیح است و نمونه های زینتی و فاحر دارای شیخک و منگوله هستند. جانماز و سجاده مشهد نیز عمدتا مخمل و ترمه همراه با گل دوزی هستند.

 

 • کاشی کاری : شاید بپرسید که چرا کاشی کاری جزو صنایع دستی مشهد خراسان رضوی است؟ کاشی کاری یکی از هنرهای اصیل ایرانی با آرایه، نقوش و طرح های مختلف است که قدمت بسیار دیرینه ای دارد. صنعتگران و هنرمندان از دوره هخامنشی تاکنون مخصوصا از دوره تیموریان سعی کرده اند تا کاشی کاری را با هنر و نقوش ایرانی ترکیب کنند. نمونه اعلی آن را می توان در دوره صفویه پیدا کرد.

طرح های معروف و محبوب کاشی کاری سنتی ایرانیان شامل زیر رنگی، نره و غاز مغاری، کاشی معرق و هفت رنگی است. امروزه به دلیل اینکه تابلوهای هنری و تزیینی بسیار زیادی در طرح و سایز و شکل های مختلف با کاشی کاری و هنر اصیل ایرانی ساخته شده اند و عرضه می گردند، جزو صنایع دستی مشهد به حساب می آید. تابلوهای کاشی کاری شده به عنوان بهترین سوغات و هدیه از مشهد با کاربرد تزییناتی است.

 • پوستین دوزی : پوستین دوزی یکی از صنایع دستی مردم مشهد با سابقه بسیار طولانی است که بیشتر در شهرهای شاندیز و قوچان رواج دارد که بیشتر از پوست گوسفند استفاده می شود. در پوستین دوزی، پوست دباغی شده را رنگ می زنند و جلوی آفتاب می گذارند تا به چرم زرد رنگ و نرم تبدیل شود. پوستین هایی که به این روش آماده می شوند آماده الگوزنی و برش هستند.

حاصل هنر پوستین دوزی مشهد محصولاتی مثل جلیقه، پاپوش، دستکش، کلاه، شال گردن، پادری، سجاده و دستکش های مختلف هستند. برای خرید محصولات پوستین دوزی کافیست سری به بازارهای طرقبه و شاندیز بزنید. نمونه های لوکس محصولات پوستین دوزی شده با سوزن دوزی و رنگ آمیزی تزیین می شوند.

 • صنایع دستی فرش مشهد : فرش بافی از صنایع دستی مشهد است که قدمت آن به قرن 5 و دوره صفویه می رسد و جالب اینجاست بدانید که بخش قابل توجهی از فرش های صادراتی کشور را به خود اختصاص می دهد. فرش های مشهد عمدتا با زمینه لاجوردی و لاکی بافته می شوند که با رنگ زرد به شکل حاشیه باریک کار می شوند.

در کنار مشهد، شهرهای کاشمر، سبزوار و نیشابور هم فعالیت زیادی در زمینه فرش بافی دارند. قالی، قالیچه و فرش های مشهد از مهمترین صنایع دستی این شهر هستند که با پشم، کرک یا ابریشم بافته می شوند و می تواند در بازار سنتی فرش مشهد آنها را خریداری کنید.

صنایع دستی مشهد

صنایع دستی مشهد

 • سنگ و هرکاره تراشی : از صنایع دستی معروف مشهد با سابقه ای در حدود 14 قرن، سنگ تراشی و هرکاره تراشی است. هرکاره یا سنگ دیگ با هنر هرکاره تراشی و سنگ تراشی در اطراف کوه های بینالود رواج بسیار زیادی دارد. هنر سنگ تراشی و هرکاره تراشی مشهد با سنگ هایی از جنس سرپانتین و آذرین سیاه رنگ انجام می شود.یکی از مراکز هرکاره تراشی، کوهسنگی مشهد است. سنگ های هرکاره شکل پذیری خوبی دارند و با ناخن خط بر می دارند.

بر روی سنگ های هرکاره، قلمزنی انجام می شود که به زیبایی هر چه بیشتر و ارزش هنری آنها کمک می کند. اما چرا به آن هرکاره تراشی می گویند؟ با توجه به اینکه از سنگ های هرکاره محصولات مختلف مثل ظروف پذیرایی، سماور، مجسمه و تزیینات سنگی، نعلبکی، لیوان، استکان، بشقاب و غیره می سازند و کاربردهای زیادی دارد به آن هرکاره می گویند و به هنر آن هرکاره تراشی گفته می شود.

ویژگی محصولات هرکاره تراشی مقاوم بودن در برابر شعله آتش است به همین دلیل می توان انواع غذاها را با شعله ملایم آتش پخت. اگر قصد خرید محصولات هرکاره تراشی از صنایع دستی مشهد را دارید، بازار و بازارچه های مختلف مخصوصا بازار توس، کوهسنگی و بازار رضا محل مناسبی هستند.

 • گلیم بافی : یکی دیگر از صنایع دستی مشهد که هنر دست زنان عشایر و روستایی است و به عنوان شغل خانوادگی رواج دارد گلیم بافی است. قدمت این هنر در مشهد به دوران قبل از اسلام بر می گردد که با نخ های پشمی و پنبه ای و با دار مخصوص بافته می شوند. گلیم بافی مشهد فاقد پرز یا خواب است و به دلیل ظرافت بالای گره ها، ارزش مادی بالایی دارند.

طرح و نقوش گلیم بافی مشهد برگرفته از سبک زندگی زنان عشایری بافنده آنهاست و همین باعث شده که هم در نقش صنایع دستی و هم در نقش سفیر فرهنگی باشند. در برخی گلیم ها نیز طرح های طبیعت و نقوش حیوانات، سوماک و سوزنی هم دیده می شوند. علاوه بر مشهد، قوچان و شیروان هم مراکز اصلی گلیم بافی هستند.

 • نمدبافی : اگر بخواهیم به چند نمونه صنایع دستی استان خراسان رضوی اشاره کنیم قطعا، نمدبافی یکی از آنهاست که با پشم گوسفند بافته می شوند. در واقع به دلیل اینکه پشم، ویژگی پوسته پوسته ای شدن و جعدیابی دارد از آن برای نمدبافی استفاده می کنند. پس از تمیزسازی، پشم گوسفند تحت رنگرزی و حلاجی قرار می گیرد و سپس با دست و پا و وسایل مخصوص روی زمین نمد را فشار می دهند که به آن نمدمالی گفته می شود.

نمدمالی باید حتما توسط نیروی ماهر و متخصص انجام شود. نمدمالی با اضافه کردن آب و صابون انجام می شود که نتیجه آن تحت فشار قرار گرفتن و فشرده شدن بافت پشمی است. نمدبافی که در مشهد رواج دارد در سال 1390 تحت عنوان میراث ناملموس ثبت شد. محصولات نمدی رایج شامل زیرانداز، لباس و کلاه هستند. برای خرید صنایع دستی مشهد نمدبافی، می توانید به سراغ بازارهای طرقبه و شاندیز بروید.

 • سماورسازی : سماورسازی را نمی توان به عنوان صنایع دستی اصیل مشهد معرفی کرد چون واژه سماور به معنای خودجوش بوده و اختراع روس هاست. سماور در ابتدا توسط نوه نادرشاه به عنوان کالای وارداتی و تولید قهوه در کشور مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن عشایر و روستایی های مناطق مختلف از جمله مشهد شروع به ساخت سماور، لگنچه، پارچ و جام کردند. سماورهای تولیدی مشهد با طرح های سنتی ایرانی و هنر ورشوسازی تولید می شوند که در بازارهای قدیمی و سنتی مشهد می توان تهیه نمود.
 • آینه کاری : آینه کاری یکی دیگر از صنایع دستی مشهد با اصالت بالاست که حتما همه زائران در صحن حرم امام رضا (ع)، هتل ها مسافرخانه های مختلف دیده اند. آینه کاری از هنرهای اصیل ایرانی است که ضمن روشن کردن فضا و درخشندگی زیاد به بزرگتر شدن یک فضا کمک می کند و هنری است که در سبک مدرن امروزی به یکی از ارکان مهم تبدیل شده و بالطبع آینه کاری از صنایع دستی مشهد نیز رونق زیادی گرفته است.

در آینه کاری از طرح های مختلف مثل تمونی، اسلیمی، نیم گره، ترنج، شمسه، گره، قطارسازی و غیره استفاده می کنند. این هنر در دوران صفویان به اوج خود رسید و از آن زمان تاکنون رونق خود را حفظ کرده است.

 • ارغوان بافی : ارغوان بافی یکی دیگر از صنایع دستی مشهد است که به دلیل استفاده از ترکه های چوب درختچه ارغوان و برخی مواقع هم بیدمشک که به هم تنیده می شوند و تار و پود آنها را استفاده می کنند به این اسم معروف است. ارغوان بافی در روستای مایان رونق زیادی دارد و قطب این صنایع دستی است چرا که درختچه ارغوان در مایان طرقبه به وفور رشد می کند.

محصولات ارغوان بافی متنوع هستند که مهمترین آنها وسایل تزییناتی، آبکش برنج و میوه، سبد، سبد خرید و گل و غیره هستند. آلاچیق های روستایی هم با شاخه ارغوان می سازند. شما می توانید محصولات ارغوان بافی را در منطقه شاندیز و فروشگاه های صنایع دستی شمال مشهد خریداری کنید.

بازار صنایع دستی مشهد

برای خرید صنایع دستی مشهد مراکز مختلفی وجود دارند که برای اطمینان از کیفیت و ماندگاری توصیه می کنیم مراکز فروش معتبر را انتخاب کنید. در مرداد ماه 1401 در سالن عطار نمایشگاه بین المللی مشهد شاهد برگزاری نمایشگاه صنایع دستی مشهد بودیم که محل عرضه و معرفی محصولات صنایع دستی، هنرهای سنتی و بومی و محلی بودیم. در این نمایشگاه شما می توانستید صنایع دستی مختلف نظیر گلیم، قلمزنی، زیورآلات، ظروف سفالی، تذهبی، محصولات چرمی و نساجی، سنگ تراشی و ظروف سنگی و غیره را مشاهده کنید.

از دیگر مراکز خرید صنایع دستی مشهد، بازارچه صنایع دستی چپیره استان خراسان رضوی، مشهد است که همان بازار قدیم مشهد است که در احمدآباد بین خیابان قائم و نشاط قرار گرفته است. علاوه بر نمایشگاه بین المللی صنایع دستی مشهد و بازار قدیم که به عنوان معتبرترین بازارچه صنایع دستی مشهد برای شما عزیزان فعالیت دارد مراکز خرید دیگری هم وجود دارند.

از دیگر مراکز خرید صنایع دستی مشهد می توان به بازار امین واقع در خروجی حرم مطهر به سمت خیابان نواب صفوی، بازار رضا در ضلع شرقی خیابان امام رضا بین میدان بیت المقدس و خیابان 17 شهریور، بازار مولوی مشهد در بلوار مصلی، بازار روس ها در خیابان امام خمینی نرسیده به میدان شهدا، فاز یک و دو بازار مرکزی مشهد در بین حرم و چهارراه شهدا، بازار چهار سوق در پارک کوهسنگی، بازارچه سنتی کاروانسرای بابا قدرت در میدان 17 شهریور بلوار صدر و بازار گوهرشاد در آبکوه بلوار سازمان آب اشاره کرد.

خرید صنایع دستی مشهد

تمامی مسافران اعم از گردشگران و زائرانی که به مشهد سفر می کنند به دنبال هدایا، کادو و سوغاتی های نفیس و زیبا و ماندگاری هستند که براساس بودجه خود بتوانند تهیه کنند. بهترین گزینه خرید صنایع دستی مشهد است که مراکز مهم و معتبر برای خرید حضوری را معرفی کردیم.فروشگاه صنایع دستی اصفهان نیز یکی دیگر از مراکز معتبر خرید اینترنتی صنایع دستی مشهد است که با ارائه محصولات با کیفیت و مرغوب، سعی در ارائه خدمات به تمام نقاط کشور دارد. شما می توانید از طریق این فروشگاه اینترنتی صنایع دستی مشهد محصولات مدنظرتان را خریداری کنید.

قیمت صنایع دستی مشهد

صنایع دستی شهر مشهد تنوع بالایی دارند و همانطور که می دانید به دلیل کیفیت بسیار بالا و استفاده از مواد اولیه درجه یک و تولید زیر نظر هنرمندان و اساتید مجرب کشور ارزش هنری و مادی بالایی هم دارند. فروش صنایع دستی مشهد با قیمتی مناسبتر نسبت به کالاهای خارجی صورت می گیرد که هم انگیزه ای برای خرید و هم عامل کمک کننده برای ترویج فرهنگ و هنر اصیل ایرانی باشد.قیمت صنایع دستی مشهد در مراکز خرید معتبر شامل بازار و بازارچه و مراکز خرید اینترنتی معروف پایینتر بوده و حتی می توانید گارانتی و ضمانتنامه کیفیت نیز دریافت نمایید.

 

منبع : بازار مینا  BazareMina.ir

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 8 =