هدایای تبلیغاتی

کاشی معرق از هنرهای صنایع دستی ایران

کاشی معرق ایرانی در بناهای تاریخی و ابنیه قدیمی کشورمان استفاده شده است. صنایع دستی معرق کاری در حوزه های مختلف مورد استقاده است.هنر معرق کاشی آثار اسلامی همراه با مضامین مذهبی استفاده می شود.کاشی کاری معرق نه تنها در ایران بلکه در کشورهای اروپایی هم شناخته شده و آثار زیبایی از دوران قرون وسطی و حتی رنسانس در قاره سبز می توان یافت.کاشی معرق سنتی یکی از نمادهای تمدن هر منطقه بشمار می رود، چرا که می توان صنعت و هنر را در کنار یکدیگر مشاهده نمود.امروزه خرید معرق کاشی های تزئینی بسادگی برای علاقه مندان امکان پذیر است.

تماس با واحد فروش: 09019277512

هنر کاشی شکسته و زیبایی های آن

کاشی معرق از هنرهای صنایع دستی ایران زمین است که در کشورهای دیگر نیز به گونه های مشابه انجام می گردد.هنر کاشی معرق زیبایی ویژه ایی دارد. معرق شیشه ، معرق سنگ و … نمونه های مشابه این هنر می باشند. سبک کاشی معرق اصفهان و شهرهای دیگر با تفاوت های جزئی برای هنرمندان ایرانی شناخته شده است.شما می توانید کاشی معرق صفوی را در نصف جهان مشاهده و با مناطق دیگر مقایسه نمائید.

کاشی معرق

هنر کاشی معرق یکی از زیباترین هنرهای تجسمی به شمار می ‌رود که در کنار کاشی کاری مشبک بسیار شناخته شده است. قدمت هنر کاشیکاری به هزاران سال پیش باز می گردد، اما کاشی کاری معرق در ایران باستان از زمان سلجوقیان رواج داشته است. این هنر زیبا و رنگارنگ همانند سایر هنرها و زیر شاخه های هنر کاشی کاری برای مصارف تزئینی و معماری بسیار استفاده می شود.قیمت کاشی معرق با توجه به کار انجام شده متفاوت است.

اپلیکیشن صنایع دستی

هنر کاشی معرق یکی از زیباترین هنرهای تجسمی به شمار می ‌رود که در کنار کاشی کاری مشبک بسیار شناخته شده است. قدمت هنر کاشیکاری به هزاران سال پیش باز می گردد، اما کاشی کاری معرق در ایران باستان از زمان سلجوقیان رواج داشته است. این هنر زیبا و رنگارنگ همانند سایر هنرها و زیر شاخه های هنر کاشی کاری برای مصارف تزئینی و معماری بسیار استفاده می شود. اگر نگاهی به تاریخچه کاشیکاری داشته باشید، به ارزش و جایگاه کاشیکاری معرق پی خواهید برد.

کاشی معرق

کاشی معرق در ایران

زیبایی معماری مکان های تاریخی با هنر کاشی کاری دو چندان شده است. کاشی کاری مشبک و کاشی معرق این چنین نمایی را خلق می کنند. اگر بخواهیم این هنر را تعریف کنیم، به طور کلی کاشیکاری معرق به هنری گفته می ‌شود که در آن، تکه های کوچک و شکسته شده کاشی های رنگارنگ در کنار هم قرار داده می‌شوند تا سطح جدیدی را با شکل و نمای ظاهری جدید ایجاد کنند. کاشیکاری معرق نه تنها برای معماری های بزرگ کاربرد دارد بلکه امروزه به عنوان یک هنر درآمدزا برای راه اندازی کسب و کارهای خانگی مورد توجه قرار گرفته است.

شاید تاکنون بارها و بارها با هنر کاشیکاری برای ساخت تابلوهای تزئینی یا تزئین شیشه و آینه برخورد داشته‌اید. کار کردن با ابزارها و لوازم هنری می تواند برای تقویت روحیه در منزل به ویژه برای خانم های خانه دار بسیار مثبت واقع شود. افرادی که به کسب درآمد از آثار هنری علاقه مند هستند می توانند از کاشی معرق به این منظور استفاده کنند. از آن جایی که زیبایی هنر کاشی معرق، خیره کننده و جذاب است، تصمیم داریم ادامه این مطلب را درباره همین هنر زیبا صحبت کنیم و در پایان به روش ها و نکات مهم جهت کسب درآمد از کاشیکاری معرق اشاره ای کوتاه خواهیم داشت.

تاریخچه هنر کاشی معرق

تاریخچه و پیشینه هنر کاشی معرق به قرن چهارم هجری باز می گردد. اوج شکوفایی این هنر زیبا در قرن هفتم و هشتم هجری ثبت شده است. کاشیکاری معرق در آن زمان صرفاً برای معماری و ساخت دربار پادشاهی یا بناهای مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت.  مطالعات و آثاری که به جای مانده است نشان می دهند در دوران سلجوقیان و تیموریان، هنر کاشیکاری معرق بسیار مورد توجه قرار گرفته است. هنرمندان آن دوران با کنار هم قرار دادن کاشی های شکسته و کوچک، نقوش متفاوتی را در ابعاد بزرگ تر خلق می‌ کردند. هر کدام از این آثار هنری در جایگاه خود ارزشمند هستند. هنر کاشی معرق از قرن هفتم هجری به بعد، به تدریج گسترش بیشتری پیدا کرد تا جایی که در قرن های نهم و دهم هجری به سبکی متفاوت، چیزی شبیه سبک معماری شرق آسیا متحول شد.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

برخی از شهرهای توریستی و تاریخی ایران نظیر اصفهان، یزد، سمرقند و شهر هرات به عنوان پایگاه اصلی برای هنر کاشیکاری معرق در طول تاریخ معرفی شدند. در دوران حکومت صفویان در ایران، شهر اردبیل به عنوان مرکز هنر کاشیکاری معرق به شمار می ‌رفت.آثار هنر کاشی معرق را می توانید در مسجد کبود تبریز و همچنین مسجد شیخ لطف الله در اصفهان که یادگاری از قرن یازدهم هجری است مشاهده کنید.به تدریج، هنر کاشی معرق توسعه و رواج بیشتری پیدا کرد. آنچه امروز شاهد آن هستیم، یک هنر جذاب و رنگارنگ است که در هر زمینه ای برای کارهای معماری هنری و تزئینی به کار می رود. در قسمت بعد با برخی از ایده های کاشی معرق آشنا می شوید.

هنر معرق کاشی

اولین و متداول ترین کار هنری که با کاشی معرق انجام می شود همان کاشیکاری نما برای مساجد یا سر درب ساختمان های مسکونی مدرن امروزی است. تکه های بریده شده کاشی های رنگارنگ با هنرمندی هر چه تمام تر در کنار هم قرار می گیرند تا نمای جذاب تری را به وجود بیاورند. کاشیکاری با رنگ های متنوع آبی تیره، آبی روشن، آبی فیروزه‌ای، سبز تیره و روشن، قهوه ای، قرمز، سفید، سبز و نارنجی انجام می شود. طرح و نقش هایی که در هنر کاشی معرق قابل اجرا است کاملاً خلاقانه و متفاوت هستند. بسته به اینکه ذوق هنری هنرمند چه اندازه است و از کدام سبک کاشیکاری پیروی می کند، این طرح ها و نقش ها می توانند بسیار متغیر باشند. خطوط منحنی، خطوط اسلیمی، طرح گل و مرغ، طرح بته جقه و اشکال هندسی منتظم و چند ضلعی ها برای کاشیکاری معرق، متداول هستند.

یکی از کارهای هنری که با کاشی معرق این روزها بسیار متداول شده است کاشی کاری برای ساخت آینه های تزئینی دکوراتیو و تابلوهای تزئینی عکس است. وقتی با هنر کاشیکاری، اطراف یک آینه را تزیین می کنید جلوه آن دو چندان زیباتر می شود. اگر صحبت از کسب درآمد از فروش محصولات هنری به میان بیاید، در این شرایط، خلاقیت و زیباتر بودن محصولات تولید شده باعث می شود که فروش افزایش پیدا کند.از دیگر کارهای هنری و دست سازه هایی که با هنر کاشی معرق می توانید آماده کنید، ساخت تابلوهای تزئینی است. برای این کار می‌ توانید از طبیعت الهام بگیرید. گلدان های رنگارنگ زیبا که بر روی یک سطح صاف با کاشی آماده شده اند، نمونه ای از این آثار هنری می باشند.

کاشی معرق

لوازم مورد نیاز هنر کاشی معرق

هنر کاشی معرق را با نام هنر کاشی شکسته نیز می شناسند. زیباترین تابلوهای معرق کاشی در حال حاضر به عنوان آثار هنری محبوب و پرطرفدار شناخته شده هستند. اگر نامی از کاشی موزاییک یا نقاشی موزاییک شنیدید، به همین هنر زیبا اشاره دارد. برای اینکه هنر کاشی معرق را اجرا کنید به تعدادی لوازم و وسایل ساده نیاز دارید. اولین و مهمترین لوازم برای این هنر، همان کاشی های شکسته یا کاشی های رنگارنگ به شکل ها و اندازه های مختلف هستند. کاشی های رنگی با ابعاد مختلف در بازار به صورت آماده وجود دارند. برای اینکه کاشی ها را به شکل های دلخواه خود در بیاورید به ابزاری به نام انبر کاشی نیاز دارید. این ابزار بسیار ساده است و با اندکی تمرین می توانید کاشی ها را به هر شکلی که متناسب با طرح ها و نقش شما است، تبدیل کنید.یکی دیگر از لوازم و وسایل مورد نیاز برای هنر کاشی معرق، چسب کاشی است. برای اینکه تکه ‌های کوچک کاشی را روی سطوح بچسبانید به چسب کاشی نیاز دارید. این چسب به اندازه کافی قوی است و می تواند تکه های کاشی را روی ظروف سفالی، سطوح چوبی یا سرامیکی بچسباند. برای اینکه بین تکه های کوچک کاشی شکسته را پر کنید، به ملات پرکننده نیاز دارید که از بازار می توانید تهیه کنید.

یکی از پرطرفدارترین و جذاب ترین کاربردهای کاشی معرق، استفاده از آن برای دکوراسیون داخلی یک مکان است. برای لابی هتل، لابی مجتمع های مسکونی لوکس و حتی محوطه سازی یا دکوراسیون داخلی ویلاها می توانید از این هنر زیبا در سطح گسترده تر بهره ببرید. با توجه به اینکه کاشی‌های شکسته از نظر اندازه و رنگ بسیار متنوع هستند، با یک برنامه حساب شده و دقیق می ‌توانید زیباترین دکوراسیون داخلی را به اجرا در آورید. برای طراحی دکوراسیون داخلی عموماً کاشی معرق در دیواره ها یا سقف های کاذب نصب می شود. اگر قرار باشد پارتیشن های تزئینی داخل یک مکان نظیر کافی شاپ یا رستوران نصب کنید باز هم کاشیکاری معرق مفید خواهد بود.هنر کاشی کاری معرق صرفاً به دکوراسیون داخلی محدود نمی شود؛ این طرح و نقش ها را می توانید برای طراحی فضای سبز و محوطه سازی ویلا به راحتی اجرا کنید. زیبایی نمای منحصر به فردی که کاشیکاری معرق در یک مکان به وجود می‌آورد، چیزی فراتر از یک معماری متفاوت است. شما می توانید حس و حال انرژی بخش و هیجان آوری را در فضا القا کنید. از کاشی معرق همچنین برای ساخت و تزئین استخرهای خصوصی داخل ویلا هم استفاده می شود.

در کنار صدها ایده جدید برای کسب و کارهای خانگی، فعالیت های هنری جایگاه شناخته شده‌ای دارند. هنر کاشی معرق یکی از این ایده های پرطرفدار است. لوازم و وسایل کاشیکاری معرق، قیمت مناسبی دارند و بنابراین اگر شما بتوانید رنگ ها و طرح های مناسب را برای خلق آثار هنری جدید انتخاب کنید، می توانید یک کسب و کار پرسود راه اندازی نمایید. وقتی می خواهید یک کار خانگی یا یک کارگاه هنری برای هنر کاشی معرق راه اندازی کنید ابتدا باید بازار هدف خود را معین نمایید. حتماً مشخص کنید که هدف شما از کاشی کاری معرق تهیه چه نوع محصولاتی است. انواع ظروف سفالی سرامیکی یا شیشه ای برای این هنر در دسترس هستند. طرح و ایده های خود را حتماً یادداشت کنید و مطمئن شوید که هزینه های اولیه برای راه اندازی این کارگاه هنری در مقابل سودی که در آینده حاصل می شود متناسب است.

برای تولید محصولات هنر کاشی معرق خلاقیت به خرج دهید. محصولات جدیدتر و جذاب تر طرفداران بیشتری دارد. اگر محصولاتی را تولید کنید که جنبه کاربردی بیشتری داشته باشد، بهتر به فروش می رسد. تابلوهای تزئینی، تابلو برای اتاق کودکان یا وسایل و لوازم دکوری برای داخل ویترین همیشه و هر زمان طرفداران خود را داشته است. انتخاب نقش و رنگ کاشی های معرق، نقش مهمی در جذاب تر بودن محصول نهایی شما خواهد داشت. برای اینکه از هنر کاشی معرق به درآمد برسید سعی کنید قیمت گذاری مناسبی را برای محصولات در نظر بگیرید. رقبای خود را بررسی کنید و سپس دست به کار شوید. کمک گرفتن از افرادی که در این حوزه هنری به شهرت رسیده اند می تواند مشکلات شما را حل کند.

5/5 - (2 امتیاز)
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)