انواع صنایع دستی

شعر بافی در ایران یکی از صنایع دستی قدیمی

شعر بافی در ایران

هنر شعر بافی

شعر بافی در ایران از هنرهای قدیمی بشمار می رود و هنوز در برخی از مناطق کشور بصورت سنتی انجام می گردد. هر کدام از صنایع دستی ایران زمین ویژگیها و زیبایی خاص خود را دارد. امروزه کارگاه های کوچک شعربافی در یزد ، مشهد، اصفهان و کاشان توسط اساتید این هنر دایر بوده و محصولات زیبایی را به بازار ارائه می کنند.

خرید صنایع دستی از شهرهای مختلف می تواند سوغات و کادوی ماندگار برای دوستان و اقوام بشمار رود.این صنعت در کشورهای دیگر نیز به شکل ها و نام های متفاوت انجام می گردد.

صنعت شعربافی ایران با توجه به اقلیم و آداب و رسوم مردم کشورمان تغییر پیدا کرده است. محصولات شعربافی در قالب البسه های زیبا می تواند معرف بهتری از این هنر باشد. برای دانستن اینکه هنر شعربافی چیست بهتر است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تماس با واحد فروش: 09019277512

شعر بافی در ایران

شعر بافی در ایران

شعر بافی هنری در قلب ایران

شعر بافی در ایران یکی از صنایع دستی قدیمی بوده که هنوز هم از محبوبیت ویژه ایی در بین مردم برخوردار است. شما می توانید محصولات شعر بافی ایران را از طریق فروشگاه صنایع دستی بصورت آنلاین سفارش داده و از آنها استفاده کنید.

 

تولید و سبک شعربافی اصفهان و شعربافی در کاشان با این هنر در شهرهای دیگر کشورمان مشابه بوده و نتیجه نهایی محصولات بسیار زیبایی می باشند.در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که هنر شعربافی چیست.

اپلیکیشن صنایع دستی

شعربافی چیست؟

هنر شعر بافی در ایران به مجموعه هنرهای نساجی گفته می شود. صنعت نساجی در ایران، قدمتی دیرینه دارد و شهرهای تاریخی ایران نظیر یزد، کاشان و اصفهان در این صنعت، شهرت جهانی دارند.

درست از زمانی که جاده ابریشم به عنوان مسیر تجارتی در قرن ها پیش رواج پیدا کرد، داد و ستد پارچه های ابریشمی رونق گرفت و به واسطه آن، صنعت نساجی روز به روز گسترش بیشتری پیدا کرد. به طور کلی هر صنعتی که با پارچه بافی و نساجی مرتبط باشد در گروه شعر بافی قرار می گیرد.

 

صنعت نساجی شامل رنگرزی، ریسیدن نخ، بافت پارچه های ترمه، بافت انواع شال، پارچه و دستمال سنتی در گروه هنر شعر بافی در ایران قرار می‌گیرند. سایر صنایعی که در مقالات مختلف در گروه انواع پارچه و هنر نساجی بررسی کردیم جزو شعر بافی هستند.

صنعت یا هنر زری بافی ،صنعت چادرشب بافی، صنعت شمد بافی، ترمه بافی و صنعت دارایی بافی، نمونه ای از معروف ترین زیر شاخه های شعر بافی هستند.

شعر بافی در ایران

شعر بافی در ایران

هنر شعر بافی
شعر بافی در ایران جایگاه شناخته شده‌ای دارد. این صنعت به شهر یزد نسبت داده شده است. تمام آثار هنری که در شعر بافی تولید می‌ شوند جزو صنایع دستی بومی شهر یزد به شمار می روند. برای بافت انواع پارچه در شعر بافی، از الیاف مختلف و دستگاه‌ های خاصی استفاده می شود.

شهرهای یزد و اصفهان و شهر کاشان به طور اختصاصی از الیاف مختلف برای شعر بافی استفاده می کردند. به طور مثال در شهر یزد از پشم استفاده می‌شد و در شهرکاشان، الیاف ابریشمی به کار می‌رفت.

عوامل مختلفی در طول تاریخ، صنعت شعر بافی در ایران را با تغییراتی همراه کرده اند. قیمت الیاف ابریشم و پشم برای شعر بافی یکی از این عوامل است. صنایع شعر بافی اکنون جزو میراث فرهنگی کشور ایران محسوب می شوند. بسیاری از آثار فاخر که از دوران گذشته به جای مانده در موزه های فرهنگی و تاریخی شهرهای مختلف به نمایش گذاشته شده است.

از آن جایی که هنر شعر بافی در ایران به صنعت نساجی مربوط می شود، متداول ترین و پرکاربردترین موارد مصرف صنایع دستی شعر بافی، همان پارچه های متنوع و رنگارنگ هستند که برای دوخت مدل های مختلف استفاده می‌شوند. انواع لباس سلطنتی مربوط به هزاران سال قبل بر اساس همین صنعت تهیه می شدند. در ایران باستان هم پارچه های فاخر و زیبا برای دوخت لباس زنان و مردان به کار می رفتند.

یکی از کاربردهای شعر بافی در ایران تهیه انواع روسری، شال، رومیزی و روتختی به عنوان صنایع دستی خاص استان ‌های اصفهان و یزد است. قطعاً این دو شهر تاریخی در تمام جهان شهرت دارند و هر ساله توریست های زیادی به این استان ها سفر می کنند. صنایع دستی شعر بافی می تواند نمادی از فرهنگ غنی ایران باشد.

این صنایع دستی، هم جنبه سوغات دارند و هم جنبه کاربردی و مصرفی برای افراد را فراهم می کنند. استفاده از پارچه های رو تختی زیبا و گران قیمت به نوعی سبک زندگی لاکچری را تداعی می کند. یکی دیگر از کاربردهای شعر بافی در ایران، بافت پارچه های فاخر و ارزشمند است که برای پرده های لاکچری به کار می روند.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

شعربافی ایران

همچنین در ترمه بافی که از الیاف مقاوم برای بافت پارچه استفاده می شود، یکی از معروفترین زیرشاخه‌ های شعر بافی محسوب می شود. در شعر بافی، الیاف ابریشم جایگاه خاصی دارند. پارچه های ترمه از دوران صفویان در ایران بسیار متداول گشتند و امروز هم شاهد آن هستیم

که بسیاری از صنایع دستی اصفهان، شیراز و یزد به نوعی به پارچه های ترمه مربوط می شوند.شعر بافی در ایران به سبک سنتی به بافت پارچه هایی اشاره دارد که هنر اصیل یک منطقه مانند استان یزد یا اصفهان را به نمایش می گذارد.

متأسفانه با صنعتی شدن کسب و کارهای نساجی و ورود ماشین آلات جدید، سبک سنتی شعر بافی به تدریج از بین رفته است؛ اما برخی کارگاه های بومی و محلی در یزد هنوز هم صنایع دستی شعر بافی را به عنوان سوغات به روش سنتی تولید می کنند.

دستگاه های پارچه بافی قدیمی به تدریج از بین رفته اند و کسانی که هم اکنون در شعر بافی در ایران فعالیت می کنند از دستگاه های جدید بهره می گیرند.از تمام زیر شاخه هایی که از هنر شعر بافی به جا مانده، تنها چند نمونه از آن هنوز در جامعه رواج دارند و به عنوان صنایع دستی به فروش می رسند.

شاید اگر با افراد قدیمی و با تجربه در حوزه شعر بافی گفتگو کنید به روند تاریخی این هنر، بهتر پی می برید.در شعر بافی در ایران به سبک سنتی از رنگ های تند و تیز و پر انرژی برای بافت پارچه ها استفاده می شد. هم اکنون هم، این رنگ ها برای بافت پارچه ها به کار می روند.

رنگ هایی نظیر سبز، قرمز، بنفش، زرشکی، مشکی، طلایی، نقره ای و آبی متداول ترین رنگ ها در شعر بافی هستند. در قدیم، شعر بافی سنتی در ایران از مراحل اولیه یعنی تهیه الیاف طبیعی آغاز می‌ شد و تا بافت نهایی پارچه با دستگاه های سنتی ادامه پیدا می کرد.

صنعتگران قدیمی شعر بافی در ایران برای اینکه الیاف ابریشم پشم یا نخ را رنگ آمیزی کنند از روش های رنگرزی سنتی استفاده می کردند. برای رنگرزی ابتدا باید آب در دیگ های بزرگ به جوش می آمد

و سپس با رنگدانه های طبیعی که از گیاهان به دست می آمد، الیاف را رنگ آمیزی می کردند. رنگ آمیزی با استفاده از انواع سبزی ها و گیاهان، گیاه روناس، زاج سفید و سبز و یا پوست برخی از درختان انجام می گرفت.

شعر بافی در ایران

شعر بافی در ایران

در ادامه شعر بافی در ایران به روش سنتی، الیاف آماده شده با دستگاه ها برای بافت پارچه به کار می‌ رفتند. الیاف بر روی چرخ ریسندگی یا دوک ریسندگی نصب می شدند، سپس از طریق حرکت رفت و برگشتی دوک ریسندگی، الیاف در لا به لای یکدیگر قرار می گرفتند و پارچه بافته می‌شد.

مرحله آخر شعر بافی این بود که پارچه‌ها پس از آهار زنی، آبکشی می‌شدند تا استحکام لازم را به دست بیاورند.پارچه های ترمه، پارچه های زری بافی و مخمل بافی برای شعر بافی در ایران به روش سنتی بسیار مورد توجه قرار داشتند.

مطالعات تاریخی و سفرنامه هایی که در قرن ها پیش ثبت شدند اهمیت این صنعت را نشان می دهند. اگر مقالات تحقیقاتی که بر این باره منتشر شده است را مطالعه کنید قطعاً به قدمت و ارزش تاریخی این صنعت در قرن ها پیش پی خواهید برد.

شعربافی در کاشان

استفاده از الیاف ابریشم که یکی از الیاف طبیعی است در هنر شعر بافی شهر کاشان بسیار متداول بود. صنعت شعر بافی در شهر کاشان قدمتی حدود ۱۵۰ ساله دارد. در آن زمان شغل اکثر مردمان این شهر، شعر بافی و بافت پارچه بود.

آنها با استفاده از دستگاه های سنتی خود، پارچه های فاخر و زیبای ابریشمی می بافتند و از این روش امرار معاش می کردند. رنگ های جذاب الیاف ابریشم در بافت پارچه ها باعث می شد که محصولات برای دوخت لباس های فاخر مورد توجه قرار بگیرند.پادشاهان سلجوقی به شعر بافی در شهر کاشان بسیار علاقه نشان دادند.

برای بافت پارچه ها از نقش و نگارهای مختلفی در شهر کاشان استفاده می شد. نوشته هایی که مربوط به دوران تاریخی آن زمان است نشان می دهد نقش و نگارهای پادشاهان بر روی پارچه های شعر بافی در ایران به کار می رفتند.

 

صنایع دستی شعر بافی در ایران

صنعت پارچه بافی و شعر بافی در شهر کاشان بسیار شناخته شده است. هنوز هم کارگاه های قدیمی وجود دارند که به روش سنتی در شهر کاشان فعالیت می کنند. اهمیت شعر بافی در ایران در شهر کاشان به اندازه‌ای بود که مورخان در این باره نوشته اند اگر در شهر کاشان خانواده‌ای به شعر بافی مشغول بود، تمام اعضای خانواده به نوعی در این حرفه همکاری داشتند.

بسیاری از جهانگردان معروف غربی هم پس از سفر به شهر کاشان در مورد نساجی و کارگاه‌ های شعر بافی این شهر مطالب زیادی را منتشر کردند.به دلیل اینکه کارگاه‌ های شعر بافی شهر کاشان اهمیت فرهنگی و تاریخی دارد،

با همت مسئولین میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهر کاشان، برخی از کارگاه های قدیمی بازسازی شدند تا بتوانند به عنوان جاذبه گردشگری معرفی شوند. اگر به شهر کاشان سفر کنید، خرید سوغاتی شعر بافی در ایران یکی از جاذبه‌های این منطقه است.

در مقابل می توانید از کارگاه های سنتی بازدید کنید. این به نوبه خود، لذت سفر شما به کاشان را دو چندان می کند.شعر بافی در ایران یک هنر منحصر به فرد با پیشینه تاریخی ارزشمند و غنی است. شهر های اصفهان یزد و کاشان در این هنر، در کشور شناخته شده هستند.

قدیمی‌ ترین کارگاه های شعر بافی را می‌توانید در این سه شهر جستجو کنید. کارگاه های شعر بافی شهر کاشان و یزد به عنوان یک جاذبه گردشگری در دنیای مدرن امروزی معرفی شده اند. زیر شاخه های هنر شعر بافی در ایران شامل ترمه بافی، زری بافی و دارایی بافی است

که هر یک در جایگاه خود، یک صنایع دستی پرطرفدار و ارزشمند محسوب می شوند.صنعت نساجی از دوران قدیم تا به امروز بسیار متحول شده است. دستگاه ‌های قدیمی که در کارگاه های شعر بافی به کار می‌ رفتند اکنون وجود ندارند.

امروزه محصولات تهیه شده از صنعت شعر بافی در ایران شامل لباس های سنتی، شال و روسری، سنتی انواع رومیزی، روتختی و انواع پارچه های ترمه هستند. امروزه این صنایع دستی ایرانی بیشتر جنبه سوغات شهرهای تاریخی را دارند و به یک منبع کسب درآمد نیز تبدیل شده‌اند.

 

منبع : بازار مینا  BazareMina.ir

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =