سوزن دوزی در ایران

سوزن دوزی در ایران از هنرهای بومی و شناخته شده است.در بین انواع سوزن دوزی هنر سوزن دوزی بلوچی بیشتر از همه شهرت دارد.زنان با ذوق جنوب کشور با دست بر روی پارچه های مورد نظرشان طرح هایی بسیار زیبا را سوزن دوزی می کنند که با رنگ های شاد و زیبای خود چشم هر بیننده را خیره خواهد کرد. امروزه سوزن دوزی مدرن با دستگاه انجام می گردد ولی هنوز هم ارزش کار دستان هنرمند را نداشته و نمی تواند جایگاه هنر دست و صنایع دستی بومی را آن خود کند. سوزن دوزی روی مانتو نیز در بین هنردوستان از استقبال خوبی برخوردار بوده و می تواند منبع درآمد قابل توجهی بشمار آید.سوزن دوزی ایرانی محدود به سوزن دوزی بلوچی نمی شود و شهرهای دیگر مانند اصفهان,بندرعباس و هنرمندان ترکمن نیز آن را دنبال می کنند.

تماس با واحد فروش: 09019277512

هنر اصیل و بومی سوزن دوزی در ایران

هنر سوزن دوزی در ایران جایگاه ویژه ایی داشته و می تواند برای تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از پوشیدنی ها مانند مانتو , شال و روسری می تواند مزین به این هنر باشد و هنرمندان سوزن دوز آنها را در فروشگاه صنایع دستی برای فروش به نمایش بگذارند.سوزن دوزی بلوچ و سوزن دوزی اصفهان از جایگاه خوبی در بین هنرهای صنایع دستی ایرانی برخوردار می باشد. سوزن دوزی با دست سال هاست که نسل به نسل در این مناطق از کشور به آموزش گذاشته شده است.

سوزن دوزی در ایران

سوزن دوزی چیست؟

سوزن دوزی در ایران یک هنر اصیل ظریف و بی انتها است. این هنر بر روی پارچه های ظریف و با کیفیت اجرا می‌شود. هر پارچه ای را نمی توان برای سوزن دوزی به کار برد. این هنر جزوه هنرهای دستی قرار می گیرد و محصولات تزیینی، کاربردهای مختلفی دارند. از پارچه های مبلی گرفته تا لباس، رومیزی، روتختی و انواع لباس محلی در اقوام مختلف، همگی با هنر سوزن دوزی تزیین می شوند. این محصولات از نظر رنگ و طرح بسیار متنوع هستند. می‌توان از آنها برای دکوراسیون داخلی آپارتمان هم استفاده کرد. پارچه های سوزن دوزی در کنار پارچه های ترمه، زیبایی منحصر به فردی دارند.

اپلیکیشن صنایع دستی

اگر به طرح و نقش های هنر سوزن دوزی در ایران نگاه کنید شبیه به هنر گلدوزی دیده می شوند اما بسیار با آن متفاوت هستند. ظرافت های خاصی را در این هنر مشاهده می کنید. پارچه های مخصوص سوزن دوزی، نقش و طرح های گسترده ای دارند که هنرمند می تواند روی این طرح ها را با کمک سوزن و نخ مخصوص بدوزد. کیفیت پارچه ها تعیین کننده کیفیت نهایی محصول است.برای راه اندازی یک کسب و کار، همانند راه اندازی کارگاه خیاطی و گلدوزی می توان یک کارگاه سوزن دوزی در ایران را هم راه اندازی کرد که محصولات خاصی را ارائه می دهد. در ادامه این مطلب درباره تاریخچه سوزن دوزی، انواع طرح ها و مدل ها کاربردهای خاص این هنر صحبت می‌کنیم.

سوزن دوزی در ایران

تاریخچه سوزن دوزی

تاریخچه سوزن دوزی در ایران و تاریخچه این هنر در برخی از کشورهای اروپایی، قدمتی دیرینه دارد. قدیمی ترین اثری که از این هنر ثبت شده به قرن ۱۸ و ۱۹ باز می‌گردد. در آن دوران، تیموریان بر ایران حکومت می کردند. از آن زمان، پارچه های سوزن دوزی بسیار مورد توجه قرار گرفتند و به مرور زمان، این هنر در اقوام عشایر، چادر نشین ها و برخی از اقوام در شهرهای مختلف، به خصوص اقوام ترکمن و بلوچ رواج پیدا کرد. اهمیت این هنر به اندازه‌ ای افزایش پیدا کرد که مردمان عشایر در کنار گلدوزی، جاجیم بافی، گلیم بافی و سایر صنایع دستی به هنر سوزن دوزی در ایران هم گرایش پیدا کردند.

برخی از آثار سوزن دوزی را در لباس های محلی ازبکستان، تاجیکستان و آذربایجان هم می ‌توان مشاهده کرد. بسیاری از موزه‌ های مردم ‌شناسی در این کشورها که لباس های محلی از اقوام گذشته را به نمایش گذاشته اند نمونه های از آثار سوزن دوزی در ایران را نیز  ارائه می دهند. در حال حاضر، این هنر به عنوان یک هنر تزیینی مورد توجه قرار دارد و میتوان از آن کسب درآمد کرد.

انواع مدل های سوزن دوزی در ایران در طرح ها و نقش های مختلف قابل اجرا هستند. زیباترین گل ها و برگ ها را می توان با این هنر روی پارچه اجرا کرد. در دنیای جذاب و ظریف سوزن دوزی، هنر سوزن دوزی ترکمن و بلوچ بسیار معروف است که در ادامه بیشتر در این باره صحبت می کنیم. برای هنر سوزن دوزی در ایران به پارچه های مختلف شامل پارچه کتان، ابریشمی، پشمی یا پنبه ای نیاز دارید. سوزن مخصوص این هنر، یک سوزن باریک و بلند است که از طریق ابزاری شبیه به میله شما می توانید نقش ها و طرح ها را روی پارچه ایجاد کنید. یکی از زیباترین مدل های سوزن دوزی این است که دوختن نخ های رنگارنگ را در کنار منجوق و پولک های رنگی به کار ببرید. این هنر برای دوخت انواع لباس مجلسی و مانتو بسیار پرطرفدار است.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از مدل های سوزن دوزی در ایران شامل استفاده از طرح و نقش هایی است که از شکل های هندسی در آن استفاده شده است. اگر اندکی هنر و خلاقیت را چاشنی سوزن دوزی کنید، می توانید نقش هایی از طبیعت یا منظره را با زیبایی هرچه تمام تر روی پارچه ها اجرا کنید.

هنر سوزن دوزی

یکی از مهمترین کاربردهای هنر سوزن دوزی در ایران، سوزن دوزی روی مانتو است. از آنجایی که مانتو یک لباس ویژه خانم ها می باشد، طرح و نقش های منحصر به فرد باعث افزایش فروش می شود. تولیدی مانتو زنانه و مانتو دخترانه می تواند از طرح و نقش های سوزن دوزی روی محصولات خود استفاده کند و به این ترتیب نظر مشتریان را جلب خواهد کرد. نقش های سوزن دوزی روی مانتو در قسمت آستین، یقه مانتو، پایین مانتو و قسمت بالا تنه جلوه بیشتری پیدا می کند. اجرای هنر سوزن دوزی در ایران روی مانتو می‌تواند روی انواع پارچه ‌ها انجام شود و در غیر این صورت، سوزن دوزی روی پارچه مجزا اجرا می شود و می‌توان به صورت یک تکه دوزی، جداگانه روی مانتو آن را اضافه کرد. تنوع طرح و نقش ها باعث می شود زیباترین مانتوها به بازار عرضه گردد.

طرح سوزن دوزی

طرح خام سوزن دوزی در ایران شامل طرح و نقش هایی است که روی کاغذ الگو کشیده شده است. طرح های خام یعنی همان طرح هایی که هنوز دوخته نشده اند و هیچ رنگ خاصی ندارند. اگر عبارت “طرح خام سوزن دوزی” را جستجو کنید به طرح هایی می‌رسید که شبیه طرح های گلدوزی هستند. برای این که سوزن دوزی را مطابق با الگوی مورد نظر با کیفیت و زیبایی بالا اجرا کنید، طرح ها را از طریق ابزار مناسب روی پارچه منتقل کرده و سپس شروع به دوختن می کنید.طرح خام سوزن دوزی در ایران شبیه به طرح خام هنر گلدوزی است اما ظرافت ‌های آن بیشتر است. مثلاً سوزن دوزی که از طرح ها و نقش های برگرفته از شکل های هندسی ریز و ظریف تشکیل شده، بسیار خاص و پرطرفدار هستند. طرح بته جقه، قدیمی ترین طرح در هنر نگارگری، نقاشی و تذهیب است که برای سوزن دوزی هم می توان از آن استفاده کرد.

سوزن دوزی ترکمن

سوزن دوزی ترکمن یکی از گرایش‌ های خاص و بسیار جذاب از هنر سوزن دوزی در ایران است. به سوزن دوزی ترکمن در اصطلاح، “سیاه دوزی” هم گفته می‌شود. این هنر را می توانید روی لباس های محلی و صنایع دستی مردم ترکمن مشاهده کنید. اقوام ترکمن جزو قدیمی ترین اقوام در ایران هستند که این هنر از دوران حکومت افشاریه و زندیه میان آنها رواج پیدا کرد.استفاده از نخ های ابریشمی و طرح و نقش هایی که با رنگ های قرمز، قهوه ای، سبز، نارنجی، سفید و مشکی تزیین شده‌ اند، جزو اصول سوزن دوزی ترکمن محسوب می‌شوند. زیباترین نقش و نگارها را در لباس های محلی مردم ترکمن می توانید مشاهده کنید. خرید لباس محلی که با سوزن دوزی در ایران تزیین شده یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود. در موزه ‌های مردم‌ شناسی هم می توانید با آداب و رسوم و فرهنگ و لباس های محلی اقوام ترکمن آشنا شوید.

سوزن دوزی بلوچی

سوزن دوزی بلوچی نوع خاص دیگری از هنر سوزن دوزی در ایران است. سوزن دوزی بلوچی تفاوت زیادی با سایر مدل های سوزن دوزی دارد. وقتی نقش های سوزن دوزی بلوچی را نگاه می‌کنید به تفاوت‌های آن پی می برید.  لباس هایی که با سوزن دوزی بلوچی تزیین شده معمولاً در قسمت بالا تنه لباس، بسیار پرکار و پر نقش هستند. هر گونه نقش های روی لباس های بلوچی، ظریف و ریز می باشد. سوزن دوزی بلوچی معمولاً به صورت طرح برجسته مجموعه ‌ای از شکل های هندسی دیده می شود. از نخ، ابریشم و پنبه برای سوزن دوزی در ایران در اقوام بلوچ استفاده می شود. این هنر هم قدمتی دیرینه در این منطقه دارد. نقش های مختلف را می توانید در هنر سوزن دوزی بلوچی مشاهده کنید. این هنر روی انواع پارچه قابل اجرا است و بیشتر به صورت حاشیه دوخته می شود.

درآمد سوزن دوزی

کاربردهای هنر سوزن دوزی در ایران بسیار متنوع است. به هر کاربرد که به صورت مجزا نگاه کنید می تواند یک منبع کسب درآمد باشد. به طور مثال، انواع کیف سوزن دوزی شده، کیف پول سوزن دوزی شده، انواع مانتو، کت مردانه و زنانه، پارچه های رومیزی سوزن دوزی شده، انواع بلوز مجلسی سوزن دوزی شده، سفره های تزیینی و بسیاری موارد دیگر، کاربردهای این هنر هستند. هنرمندانی که در سوزن دوزی مهارت دارند با خلاقیت و اندکی هزینه اولیه می‌توانند کارگاه مخصوص به خود را راه بیندازند. زیبایی های هنر سوزن دوزی در ایران به موارد بالا ختم نمی شود. هر آنچه که بتوان با این هنر تزیین کرد و برای محیط زندگی به کار برد، به عنوان یک محصول قابل ارائه است. طرح های بسیار جذاب از حیوانات، گل ها و درختان را می توان با این هنر اجرا کرد.

سوزن دوزی مدرن

برخی از هنرمندان، هنر سوزن دوزی در ایران را بسیار گسترش دادند تا جایی که پارچه های مبلی خاصی را برای مبلمان لاکچری معرفی نمودند. آنچه در موفقیت کسب درآمد از سوزن دوزی مدرن اهمیت دارد این است که پارچه سوزن دوزی باید مرغوب باشد؛ نخ ابریشمی با کیفیت برای آن به کار رود و قیمت محصولات هم متناسب با بازار هدف تعیین گردد. اگر کارگاه هنر سوزن دوزی بتواند اعتبار و شهرت خوبی به دست آورد، صنایع دستی قابل صادر شدن به کشورهای مختلف هم هستند. زیباترین محصولات با نقش های هندسی، طرح ختایی، طرح اسلیمی، بته جقه و …. قابل اجرا در هنر سوزن دوزی هستند. اصیل ترین نمونه های سوزن دوزی  را می توانید در اقوام ترکمن و بلوچ و عشایر استان خراسان پیدا کنید. برای راه اندازی کارگاه سوزن دوزی در ایران نیاز دارید که افرادی را به کار بگیرید که در این هنر مهارت دارند. بازاریابی صحیح می‌تواند فروش محصولات شما را بیش از پیش افزایش دهد.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 3 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
سوزن دوزی در ایران هنری بیادماندنی
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)