انواع صنایع دستی

انواع سرمه دوزی روی ترمه یزد با طرح های سنتی

سرمه دوزی روی ترمه

انواع رومیزی ترمه سرمه دوزی

سرمه دوزی روی ترمه ارزش مادی و هنری آن را بالاتر برده و همچنین ظاهر زیباتری به محصول نهایی خواهد بخشید. شما می توانید بر روی انواع ترمه سرمه دوزی انجام دهید.انواع پارچه ترمه یزد با رنگ های مختلف برای سلیقه های متفاوت مشتریان در نظر گرفته شده تا با توجه چیدمان منزل طرح سرمه دوزی و رنگ بندی مورد نظر را انتخاب نمایند.

خرید انواع رومیزی ترمه بسادگی و با قیمت ارزان از طریق سایت و اپلیکیشن فروشگاه امکان پذیر است. پیشنهاد می کنیم قبل از خرید، عکس سرمه دوزی روی ترمه های مختلف را مشاهده کرده و با اطمینان خاطر بیشتری سفارش خود را ثبت کنید.

تماس با واحد فروش: 09019277512

سرمه دوزی روی ترمه

سرمه دوزی روی ترمه

سرمه دوزی روی پارچه ترمه

انواع ترمه یزد و اصفهان برای چیدمان منازل زیبای ایرانی در نظر گرفته شده است.زیبایی پارچه ترمه با تزئینات سرمه و تراشه های طلایی بیشتر می شود. قیمت سرمه دوزی روی ترمه متفاوت و با توجه به طرح و وزن هر محصول در نظر گرفته می شود.

طرح سرمه دوزی روی ترمه می تواند ساده و ارزان و یا سنگین و گران باشد. شما می توانید انواع مدل رومیزی ترمه را با توجه به میزان بوجه و سلیقه خود انتخاب نمائید.البته قیمت ترمه سرمه دوزی شده با توجه به ظرافت و کیفیت دوخت آن نیز در نظر گرفته می شود.

اپلیکیشن صنایع دستی

انواع پارچه ترمه سرمه دوزی

انواع ترمه یکی از منسوجات بسیار مرغوب و با کیفیتی هستند که در شهرهای مختلف از جمله کاشان و کرمان تولید می شوند ولی معروف ترین ترمه ایران متعلق به ترمه یزد است که برندهای هاشمی، سالاری، حسینی و غیره مرغوب ترین آنها می باشند.

فروش ترمه در تهران از طریق سایت و اپ فروشگاه ترمه اصفهان بسادگی و بدون حضور فیزیکی انجام می گردد. در این مطلب به توضیح انواع ترمه، نقوش، شکل و ساختار و برندهای آن پرداخته ایم.

ترمه چیست؟

انواع ترمه ها از پارچه های بسیار زیبا، نرم و لطیفی تشکیل شده اند که یکی از صنایع دستی نفیس، ارزشمند و شناخته شده کشورمان محسوب می شوند. قدمت آن به قبل از دوران صفویه می رسد و در حال حاضر در شهرهایی مثل کاشان، کرمان و تهران و بهترین نمونه آن در یزد تولید می گردند.

خرید ترمه ها به معنای حمایت از صنایع دستی کشور و کمک به حفظ این میراث فرهنگی است که علاوه بر جذابیت ظاهری، کاربردهای فراوان و ماندگاری بالایی دارند. سازمان ها و ارگان های خصوصی و دولتی می توانند برای خرید عمده ترمه یزد ، از طریق سایت و اپ فروشگاه در هر ساعت از شبانه روز اقدام کرده و از تخفیف های ویژه فروشگاه بهرمند شوند.

 

سرمه دوزی روی ترمه

سرمه دوزی روی ترمه

انواع نقوش ترمه

شناخت انواع ترمه، طرح و نقوش، شکل و ساختار و برندهای آن هدف اصلی این مقاله است. به عقیده هنرمندان و اساتید صنایع دستی کشور، نفیس ترین صنایع دستی نساجی کشور، ترمه ها هستند که در طرح و نقوش و مدل های مختلف و در تراکم های متنوع به فروش می رسند

و مرغوب ترین مدل آن در یزد بافته می شود. البته سرمه دوزی روی ترمه های یزد در اصفهان انجام می گردد. ترمه بافی یزد شهرت جهانی دارد چرا که به خارج از کشور هم صادر می گردد به نحوی که می توان گفت هنر بافتن این پارچه ها در خون و ذهن اساتید یزدی نهادینه شده است.

 

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

طرح و نقوشی که در بافتن ترمه ها استفاده می شوند قدمتی به اندازه 400 تا 600 سال دارند که نسل به نسل منتقل شده است. اکثر ما از بین طرح و نقوش مختلف، بته جقه را می شناسیم و شاید نام ترمه با این طرح در ذهن ما نقش بسته باشد اما بجز این موارد، طرح و نقوش دیگری هم وجود دارند که به آنها نیز خواهیم پرداخت:

 • بته جقه : طبق نظر هنرمندان و اساتید ترمه بافی، بته جقه نمادی از سرو ایرانی است که در برابر سختی ها، مشکلات و فشارهای زمانه خم شده اما نشکسته است و حتی در بین زرتشتیان نیز معروف است. برخی مواقع نماد بته جقه به آتش تشبیه شده است و آتش هم شبیه به نور، خرد، عقل، حکومت و عرفان شده است. معمولا نیز اگر دقت کرده باشید، بوته ها در طرح ترمه به سمت چپ بافته می شوند و متمایل به راست خیلی کم است.
 • گل شاه عباسی : گل شاه عباسی یا گلجام یکی از گل های مقدس در نزد ایرانیان به شمار می رود که در آسیا به عنوان نماد خورشید یاد می کنند. استفاده از این طرح ابتدا در دوره هخامنشیان شروع شد اما در دوره صفوی به اوج خود رسید به همین دلیل لقب شاه عباس بزرگ به آن دادند.

گل شاه عباسی در انواع ترمه به شکل 4، 5 و 6 پر طراحی می گردد و گردش ختایی دارد. گردش ختایی همان طرح و نقوش و پیچش دسته های باریکی از گل هاست که در نهایت شاخه طبیعی گیاه را در پیش چشمان متصور می سازد. گل های شاه عباسی در ترمه های یزدی، طرح و نقوش راه راه دارند.

پارچه سرمه دوزی روی ترمه

 • بته خرقه ای : بته خرقه در ترمه به نقوشی گفته می شود که شکل بته شبیه به گونه بزرگ گیاه کاج است. قد کشیده و انحنای کم از شاخصه های دیگر آن است.
 • بته ترمه ای : این نوع نقوش بته ای شکلی شبیه به بته های کاج دارند و به فرم ساده، دوقلو و سه قلو با اندازه متوسط ساخته می شوند. بعضی اوقات داخل بته ها، گل شاه عباسی یا گل چند پر هم به کار می برند.
 • بته کشمیری : بته کشمیری در برخی از انواع ترمه بافی استفاده می شود و شاخصه آن وجود دو بته کوچک و بزرگی است که بته کوچک از کنار بته بزرگ بیرون زدگی پیدا می کند. نحوه قرارگیری بته ها به صورت جدا جدا یا چسبیده به هم در ردیف های مورب یا منظم و به شکل یک طرفه بافته می شوند و اگر بین آنها فاصله باشد، با شکوفه پر می کنند.

موارد دیگری که جزو انواع طرح های ترمه نام برده می شوند ولی استفاده کمتری دارند شامل:

جام – قاب قرآن – تاجی – بته سروی – بته گلزاری – بته کلاغی – افشان بند – نقش لری – خجسته – بته بادامی – بته تاجی – بته اژدری – بته خوابیده – بته کنگره ای – ترمه بند – رضا ترکی و غیره

 

سرمه دوزی در ایران

سرمه دوزی در ایران

انواع ترمه یزد

شکل و ساختاری که نقوش ترمه اجرا می شوند چندین مدل است که به شناخت بیشتر انواع ترمه کمک می کند:

 • طرح بندی : طرح بندی در پارچه های ترمه شبیه به لانه زنبور و به فرم های هندسی مختلف مثل مربع، لوزی یا مستطیل هستند که شاخصه ترمه های بافته شده در یزد است.
 • راه راه : خطوط به کار رفته به شکل عمودی و اریب به کار می روند و ضخامت های متفاوتی دارند. انواع شکل و ساختار راه راه که در ترمه های ایران به کار می روند شامل راه راه مورب، راه راه عمودی رنگارنگ، راه راه عمودی دو رنگ و راه راه عمودی با پهنای متفاوت می باشد.

انواع نقش مایه هایی که در انواع ترمه به کار می روند شامل موارد زیر هستند:

 • تزئینی : انواع خطوط مورب و منحنی در آن به کار می روند مثل شاخ گوزنی
 • گیاهی : نقش مایه های گیاهی بیشتر به شکل گل و بته است. گل و بته ها به فرم تکی یا دسته ای استفاده می شوند که گل شاه عباسی محبوبیت بسیار زیادی دارد.
 • حیوانی : معمولا حیواناتی که در انواع طرح های ترمه به کار می روند، مرغ و خروس، طوطی و طاووس هستند که شاید در ترکیب با یکدیگر هم به کار روند.

انواع مدل های ترمه

انواع مختلفی از مدل های ترمه در ایران بافته می شوند که شناخت آنها برای انتخاب بهتر بسیار مهم است. بد نیست بدانید که این مدل ها علاوه بر اینکه در ترمه های ایرانی دیده می شوند در ترمه های کشمیری هم هستند و اصولا ترمه های ایرانی و کشمیری وجه تشابهات زیادی دارند. اسم انواع ترمه را به همراه مدل های مختلف پارچه آن در ادامه مشاهده می کنید:

 • شال چارقدی : برای بافتن انواع روسری یا بقچه از شال چارقدی استفاده می شود که اصالت آن کشمیری است.
 • شال بندی : انواع ترمه رومیزی و بقچه با این مدل ساخته می شوند. ساختار آن شبیه به کندوی زنبور است که در هر خانه یک گل به کار رفته است.
 • شال راه راه : این نوع مدل ترمه امروزه چندان رایج نیست و برای بافتن سجاف یا حاشیه استفاده می گردد. با این حال بسته به تقاضا، تولید می شوند.

انواع سرمه دوزی روی ترمه یزد

 • شال اتابکی : این نوع مدل ترمه از انواع ترمه های کشمیری است که برای بافتن آن از پشم لطیف استفاده می کنند و قیمت بالایی هم دارد. معمولا کسانی که بخواهند لباس فاخر و بسیار زیبایی از جنس ترمه داشته باشند از شال اتابکی استفاده می کنند.
 • شال کشمیری : این نوع مدل ترمه که در ایران هم دیده می شود پارچه بسیار زیبایی است که مزین به نقوش بته جقه، شاه عباسی، کمربندی، شاخ گوزنی و درختی است. برای دوختن لباس از این پارچه ترمه استفاده می گردد.
 • شال زمردی : برای دوختن انواع ترمه های رومیزی یا بیشتر انواع سجاده ترمه از شال زمردی استفاده می کنند که رنگ سبز زمردی آن بسیار چشم نواز است.
 • شال رضایی : یکی از نمونه های اعلای شال کشمیری است که به داشتن بته های درشتتر نسبت به سایر انواع ترمه شهرت دارد.
 • شال امیری : این مدل ترمه به خاطر داشتن نقوش ترکیبی از شاخ گوزن و بته جقه شهرت پیدا کرده است.
 • شال کرمان : ترمه مخصوص کرمان که رنگ های بکار رفته از روی اقلیم کرمان الهام گرفته شده اند.
 • شال یزد : انواع ترمه حسینی یزد، انواع ترمه هاشمی یزد، انواع ترمه سالاری یزد و غیره از مدل های آن محسوب می شوند که با کیفیت بسیار بالا، تنوع رنگ بی نظیر، تراکم های متنوع و قیمت مناسب به فروش می رسند.
 • شال محرمات : به انواع شال های راه راه با ضخامت متفاوت در خطوط گفته می شود.
 • شال کمربندی : این نوع ترمه در بین هندی ها بسیار معروف است و از آن به فرم لباس ساری استفاده می کنند. این نوع شال ها طرح خاصی ندارند و تنها مشخصه آنها بته بزرگ با چندین رج حاشیه است. ابعاد این نوع شال های ترمه، 275 در 80 سانتیمتر است.

خرید ترمه یزد

ترمه یزدی به عنوان مرغوب ترین نوع ترمه ایران مخصوصا انواع ترمه طرح هاشمی به فرم های مختلف به حساب می آید. انواع سفره ترمه، انواع رومیزی ترمه، باکس هدایای تبلیغاتی ترمه، بقچه ترمه، انواع رومیزی ترمه هاشمی با طرح های مختلف، ست 3 و 5 تکه ترمه، سجاده و جانماز، رانر ترمه و غیره از محصولات بسیار زیبایی هستند

که برای مصارف شخصی یا کادو به عزیزان و حتی هدایای تبلیغاتی سازمانی و ارگانی به فروش می رسند.فروشگاه صنایع دستی قیمت انواع ترمه خود را بسیار مناسب و پایینتر از سایر فروشگاه های صنایع دستی ایران در نظر گرفته تا همه افراد بتوانند از منسوجات ترمه در خانه خود داشته باشند.

تمامی ترمه هایی که به فروش می رسند همراه با شناسنامه هستند. شناسنامه ترمه به شکل دوخت نام برند در داخل آن مشخص هستند.در فروشگاه صنایع دستی اصفهان می توانید انواع رومیزی ترمه با قیمت و کلیه محصولات را با جزئیات بیشتر مشاهده کنید

و در صورت تمایل سفارش خود را ثبت نمایید تا با بسته بندی بسیار شکیل و در اسرع وقت ارسال گردند.برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع ترمه و قیمت و برندهای آن و کیفیت و مرغوبیت هر یک می توانید با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. انواع ترمه مرغوب در فروشگاه صنایع دستی اصفهان موجود می باشد.

 

منبع : بازار مینا  BazareMina.ir

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =