واتساپ
هدایای تبلیغاتی

معرق کاری

معرق کاری در ایران نمونه ایی از هنر لوکس صنایع دستی ایرانی می باشد. این هنر بر روی متریال های مختلف قابل اجراست. معرق کاری چوب ار متداول ترین نوع آن بشمار می رود.معرق کاری اصفهان نیز قدمت بالایی داشته و هنرمندان زیادی در این زمینه مشغول فعالیت هستند و آثار زیبای را به بازار عرضه می کنند. با هنر معرق کاری و الهام گرفتن از فرهنگ های مختلف می توان آثار صنایع دستی متفاوتی را بوجود آورد. امروزه آموزش معرق کاری چوب برای علاقه مندان به هنرهای ایرانی در شهرهای مختلف هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین از طریق اینترنت وجود دارد. در صورتی که می خواهید بدانید معرق کاری چیست؟ تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تماس با واحد فروش: 09019277512

هنر معرق کاری، هنری شگفت انگیز

هنر معرق کار در کشورهای مختلف دنبال می شود. از این رو محصولات تولید شده با فرهنگ های مختلف ارتباط خوبی برقرار می کند.از معرق کاری ساده تا طرح های پیچیده ,همگی مورد پسند علاقه مندان به صنایع دستی قرار می گیرد. شما می توانید انواع ابزار معرق کاری , ظروف معرق کاری روی چوب و سایر متریال ها را در فروشگاه صنایع دستی اصفهان مشاهده و در صورت تمایل سفارش دهید.

معرق کاری در ایران

معرق کاری چیست؟

هنر معرق کاری در ایران یک هنر شناخته شده است. معرق کاری یعنی تکه های بریده شده چوب با ضخامت متفاوت با هنرمندی هرچه تمام تر در کنار یکدیگر چیده شوند، به طوری که یک اثر هنری خلق شود. نقش و نگارهای بسیار متنوع و البته بی نظیر را می توان توسط این هنر جذاب اجرا کرد.اگر به آثار هنر معرق در ایران نگاه کنید، بدون شک، مجذوب و مسحور آن خواهید شد! اولین و مهمترین مصالح برای اجرای این هنر چوب است. تکه های ریز چوب با ابزار مخصوص، برش می خورند و در کنار هم چیده می‌شوند. از تکه های فلز و کاشی هم برای اجرای هنر معرق استفاده می شود.

اپلیکیشن صنایع دستی

تاریخچه معرق کاری به دوران سلجوقیان باز می‌گردد. در آن دوران، هنر معرق یکی از هنرهای شناخته شده در جامعه بود که جزو هنرهای زیبا دسته بندی می شد. اکتشافات باستان شناسی و آثار به جا مانده از دوران سلجوقیان در قرن ششم هجری نشان می‌دهد که هنر معرق تا چه اندازه ظریف و پر طرفدار بوده است.هنرمندان ایرانی حتی در قرن هشتم هجری هم آثار شگفت انگیزی از هنر معرق کاری را ارائه داده‌اند. چه بسا بسیاری از این آثار با الگوگیری از اشکال منظم هندسی خلق شده اند. هنر معرق در تمام جهان شهرت دارد و امروزه شاهد آن هستیم که در سراسر جهان آثار هنری معرق به عنوان یک کالای صادراتی به فروش می رسد.

معرق کاری در ایران

هنر معرق کاری

چیدن کاشی های کوچک و بزرگ کنار یکدیگر برای ساخت بناهای باستانی، نمونه‌ای از هنر معرق محسوب می شوند؛ اما لازم به ذکر است که هنر معرق کاری در دیدگاه اول به هنر چوب مربوط می شود. معرق، یک هنر تزیینی است. هم از اشکال هندسی می توان برای خلق اثر هنری استفاده کرد و هم می‌توان نقش و نگارهایی به شکل منحنی یا اشکال مدرن را ایجاد نمود. آموزش معرق کاری شامل آشنایی با ابزار هنر معرق، انتخاب چوب مناسب برای برش، چگونگی کشیدن طرح و نقشه و اجرای آن ها می باشد. برای موفقیت در این هنر باید سال ها تجربه و مهارت کسب کرد. در ادامه مطلب درباره هنر معرق بیشتر صحبت می کنیم.

متداول ترین و رایج ترین شیوه برای اجرای هنر معرق، معرق کاری روی چوب است. کمتر کسی است که از تماشای هنر معرق شگفت ‌زده نشود یا لذت نبرد. شهر اصفهان هم در تولید آثار هنری معرق، زبانزد تمام جهان است. حتی آثار این هنر را می‌توان در بناهای تاریخی و قدیمی اصفهان هم مشاهده کرد.

برای معرق کاری روی چوب معمولاً از انواع چوب درخت توت، چوب سنجد، چوب گلابی و چوب آبنوس استفاده می شود. این چوب ها هم زیبا هستند، هم تنوع رنگ دارند و البته بسیار مقاوم می باشند. آثار معرق که با مرغوب ترین چوب ساخته می‌شوند، بسیار شکیل و زیبا بوده و تا سال های طولانی، دوام و ماندگاری خود را حفظ می کند.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

استادان زیادی در ایران به هنر معرق کاری مشغول بوده‌اند. طرح و نقشه های هنر معرق شامل خطاطی یا ایجاد شکل های هنری می باشد. همانند سایر هنرهای تجسمی، برای هنر معرق هم امکان خلاقیت و تغییرات و طرح و نقشه های اولیه وجود دارد. معرق می تواند در قالب یک تابلوی تزئینی ارائه شود یا حتی می‌تواند به صورت به یک وسیله کاربردی نظیر جعبه های چوبی، برای مشتری ارائه گردد. صنایع دستی چوبی هنوز هم جذاب و پرطرفدار هستند.

معرق کاری روی چوب

با انتخاب چوب مناسب برای معرق کاری روی چوب حتماً می توان نقش های جذاب تری ایجاد کرد. هنرمند معرق کار، چوب ها را با ضخامت های مختلف برش می‌زند و پس از آن که فرآوری روی آن انجام شد، برای خلق آثار هنری از آن استفاده می کنند. البته می توان علاوه بر چوب از سایر مصالح نظیر صدف، استخوان یا برخی فلزات رایج در صنایع دستی نظیر مس و برنج هم استفاده کرد. هر کدام از این مصالح با سلیقه و نظر هنرمند استفاده می شوند.

با نگاهی بر تمام آثار هنر معرق کاری می توانید آنها را به دو دسته معرق ساده و معرق حرفه ‌ای دسته بندی کنید. طرح های ساده برای هنر معرق شامل طرح هایی هستند که تعداد برش کاری چوب و تعداد قطعات چوبی آن بسیار ساده تر و کمتر است. شکل های هندسی کوچک تر، جزو معرق ساده دسته بندی می شوند.در مقابل، معرق کاری حرفه‌ای یعنی هنرمند بتواند نقش و نگارهای شامل طرح های هنر تذهیب، خطوط منحنی، گل و برگ، حیوانات یا سایر اشکال را با مهارت روی چوب خلق کند.

معرق کاری در ایران

تابلوهای معرق که به صورت حرفه‌ای تهیه می‌شوند شامل نقش و نگارهایی از هنر اصیل اصفهان هستند؛ به طور مثال طرح بته جقه، گل و مرغ، حیوانات، آیه های قرآن یا احادیث، نمونه ای از طرح های معرق کاری حرفه ای محسوب می شوند. برای اینکه این طرح ها زیباتر و شکیل تر باشد، هنرمند از انواع چوب برای خلق آثار هنری استفاده می کند. در قسمت بعدی با ابزارهای معرق کاری آشنا می شویم.

معرق کاری در ایران

ابزار معرق کاری

ابزار معرق کاری، ابزارهایی ساده هستند اما کار کردن با آن مهارت و تجربه نیاز دارد. اگر برای اولین بار است که وارد این هنر می شوید باید چندین سال به صورت مستمر کار کنید. ابزارهای هنر معرق شامل میز کار، تخته پیشکار، کمان اره، تیغه اره مویی، چکش، چسب، انبر، میخ و سمباده می باشد. مصالح اولیه که شامل انواع چوب است بر روی تخته پیشکار قرار می گیرد و هنرمند می تواند با استفاده از اره مویی، طرح و نقشه ها را برش بزند. اندازه تخته پیشکار، ۲۰ سانتیمتر در ۱۰ سانتیمتر است. برای صاف کردن ناهمواری های اطراف برش کاری از این تخته استفاده می شود.

اره مویی یک وسیله مهم در معرق کاری است. اره مویی، تیغه های مختلفی دارد که برای برش کاری ظریف یا ضخیم تر به کار می رود. برای چسباندن قطعات برش خورده در معرق به یکدیگر از انواع چسب فوری، چسب چوب یا چسب کاغذ استفاده می شود. هر کدام از این چسب ها در جایگاه خود مهم هستند. چسب چوب برای ثابت کردن برش های ریز در کنار یکدیگر مناسب است، اما چسب کاغذ برای پوشش دهی اطراف تخته نئوپان به کار می رود.

ابزار معرق کاری

از ابزارهای پولیش نظیر دستگاه پولیش یا سنباده برای صاف کردن ناهمواری های سطح معرق استفاده می شود. یکی دیگر از ابزارهای معرق کاری، دستگاه کمپرسور است. کمپرسور باعث می شود فرایند پاشش پلی استر و رنگ روی سطح معرق، راحت تر انجام گیرد. پلی استر، یک مایع خمیری شفاف است که همانند یک رزین باید روی سطح هنری کشیده شود تا دوام و استحکام لازم را برای تمام قطعات چوبی فراهم کند.متداول ترین چوب برای هنر معرق کاری شامل چوب اقاقیا، آبنوس، توسکا، زبان‌گنجشک، توت، شمشاد، گردو، نارنج، سنجد و عناب است. این چوب ها رنگی هستند و می توانند جلوه این هنر زیبا را بهتر نمایان کنند.

کارگاه معرق کاری

راه اندازی یک کارگاه معرق کاری کار نسبتاً آسانی است. هیچ سختی خاصی ندارد اما اگر طرح و برنامه قبلی برای یک کار هنری نداشته باشید و هدف خود را از راه اندازی کارگاه مشخص نکرده باشید، فعالیت شما در مدت کوتاه به شکست منتهی می شود. کارگاه هنر معرق نیاز به تجهیزات و لوازم به تعداد هنرمندان دارد. اگر به فکر راه اندازی این کارگاه هستید ابزارها را باید با قیمت مناسب بخرید و تمام ملزومات ایمنی برای کارگاه را هم فراهم کنید.

ایمن بودن کارگاه معرق کاری بسیار مهم است. در کارگاه، حجم زیادی چوب نگهداری می شود؛ کمپرسور با برق کار می کند و پلی استر و رزین و انواع چسب هم ماهیت شیمیایی دارند؛ تمام این موارد نشان می‌دهد که کارگاه های هنر معرق در معرض خطر آتش سوزی یا انفجار قرار دارند. برای کارگاه خود باید سیستم اطفای حریق قرار دهید و کارگران و تمام هنرمندانی که قرار است در آنجا مشغول به کار شوند را آموزش دهید. اگر قرار است از فروش آثار معرق کاری، درآمد کسب کنید، تولید محصولات با کیفیت جدید و زیبا ضرورت دارد. اگر بتوانید علاوه بر چوب، سایر مصالح نظیر فلز، استخوان یا صدف را هم تهیه کنید، شانس موفقیت شما بیشتر می شود. در قسمت بعدی مشاهده می کنید که چگونه می توانید آثار هنری خود را به صورت گسترده بفروشید.

فروشگاه معرق کاری

یک فروشگاه معرق کاری تمام محصولات خود را با ضمانت نامه به مشتری ارائه می دهد. اگر آثار هنری معرق مخصوص به یک کارگاه باشد و برند این هنر ثبت شده باشد، بهتر است بر روی آثار هنری، نام یا نشان کارگاه هم به صورت یک لوگوی کوچک نمایش داده شود. امکان خرید آثار هنری معرق هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی وجود دارد. آنچه باعث می شود یک فروشگاه اینترنتی معرق کاری موفق تر باشد، تهیه عکس های با کیفیت از محصولات است. وقتی یک مشتری به وب سایت فروشگاهی مراجعه می کند حتماً باید تصویر واضح و شفاف از آثار هنری داشته باشد.

قیمت گذاری صحیح برای فروش آثار معرق عامل دیگری است که حجم فروش را افزایش یا کاهش می‌دهد. از آنجایی که صنایع دستی معرق کاری، انتخاب خوبی برای هدایای های تبلیغاتی و شرکتی هستند، کارگاه ها می توانند با ثبت سفارش عمده برای مشتری به سودآوری خوبی برسند.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 3 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
معرق کاری در ایران
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)