پارچه و دستباف

پارچه و دستبافت ایرانی را می توانید برای تولید بهترین محصولات صنایع دستی استفاده کنید. انواع پارچه و دستباف سنتی در داخل کشور تولید می گردد که می توان به پارچه ترمه،پارچه قلمکار،زری باف و … اشاره نمود. زیبایی طرح و رنگ پارچه های سنتی استفاده از آنها را برای محصولات دست ساز کشورمان ساده تر می کند.قیمت پارچه دست بافت نیز با توجه به جنس، سایز و کار انجام شده بر روی آن برآورد می گردد.ویژگیهای هر یک از پارچه های سنتی در ایرانی با توجه به جنس و کیفیت آنها متفاوت است. از این رو در تولید صنایع دستی متفاوتی استفاده می گردند. فروش پارچه های سنتی به تنهایی نیز امکان پذیر است و مشتریان گرامی می توانند از سراسر کشور بهترین آنها را سفارش دهند.

تماس با واحد فروش: 09019277512

آشنایی با پارچه‌های دستباف در ایران

پارچه های دستباف ایرانی در شهرها مختلف، تولید می شوند. پارچه های سنتی با هنر و آداب و رسوم هر منطقه از ایران ارتباط مستقیمی داشته و شما می توانید زیباترین پارچه های دستباف سنتی را از هر کجای کشور مشاهده کنید. ترمه یزد از مهم‌ترین پارچه‌های دستباف کشورمان بشمار می رود.امروزه بسیاری از پارچه ها با ماشین بافته می شوند اما در گذشته بیشتر با دست بافته و تولید می شده اند. طرح پارچه های سنتی ایرانی الهام گرفته از نقش های سنتی مطابق با آداب و رسوم کشورمان است.

پارچه و دستبافت

صنعت پارچه و دستبافت به صنعت نساجی مربوط می‌شود. انواع پارچه و انواع دستبافت را همه ما می شناسیم و البته خرید انواع آنها از طریق فروشگاه صنایع دستی در ایران امکان پذیر است. پارچه های زیبا و رنگارنگ برای دوخت انواع لباس، روتختی، پرده، رومیزی و ده ها محصول دیگر به کار می روند. پارچه ها و دستبافت ها از کنار هم قرار گرفتن تار و پود الیاف مختلف از جنس نخ، پشم، پنبه یا الیاف مصنوعی تهیه می‌شوند. پارچه های زیبا در طرح ها و رنگ های مختلف برای دوخت لباس، از هزاران سال پیش متداول بوده اند. دستبافت هم نوعی صنایع دستی محسوب می‌شود که جذابیت های خودش را دارد. امروزه علاقه مندان به هنرهای دست ساز ایرانی می توانند بهترین محصولات را از هر کجای کشور سفارش داده و در کمترین زمان تحویل بگیرند.

اپلیکیشن صنایع دستی

به انواع پارچه و دستبافت می توان به عنوان یک صنایع دستی بومی برای هر منطقه نگاه کرد. شاید شما انواع گلیم یا فرش یا قالیچه را دیده‌اید که جزو صنایع دستی بومی مناطق مختلف محسوب می شوند. شهرکاشان به شهر فرش های دستباف شهرت دارد. همچنین انواع گلیم، گبه و جاجیم جزو دستبافت عشایر محسوب می شوند. همان طور که می بینید صنعت پارچه و دستبافت، بسیار جذاب و متنوع است. این محصولات، هم ارزش خرید برای بازارهای داخلی را دارند و هم پتانسیل خوبی برای صادرات آنها وجود دارد.

پارچه و دستبافت

تاریخچه پارچه و دستبافت در ایران

‌نمی توان از تاریخچه غنی پارچه و دستبافت در ایران چشم‌ پوشی کرد! تمدن هزار ساله، اکتشافات باستان شناسی و مطالعات تاریخی، همه، اسناد و شواهدی را به ما نشان داده اند که این ادعا را ثابت می کنند. هزاران سال پیش، درست زمانی که جاده ابریشم برای تجارت از کشورهای شرق آسیا به سمت اروپا اهمیت پیدا کرد، پارچه های ابریشمی، کالاهایی گرانبها و پرطرفدار برای تجارت محسوب می شدند این تنها یک سمت قضیه است. پارچه های زیبا از زمان های دور در موارد متعددی به کار می ‌رفتند. تاریخچه پارچه و دستبافت در ایران به هزاران سال پیش از میلاد باز می گردد. اگر به تاریخچه پارچه در جهان نگاه کنید آثار آن حتی به عصر پارینه سنگی، چیزی حدود پنج هزار سال پیش از میلاد مربوط می شود. در دوران کهن به ویژه در مصر باستان، پارچه های کتان، پارچه های پنبه ای و پارچه های ابریشمی بسیار متداول بوده اند.

رد پای پارچه در هندوستان در تاریخچه پارچه و دستبافت نیز دیده می‌شود. مردمان چین هم در این تاریخچه سهیم هستند. پارچه‌های پنبه‌ای، حدود ۳ هزار سال قبل از میلاد در کشور هندوستان استفاده می شدند. در همان زمان، مردم چین از پارچه برای موارد مختلف استفاده می کردند. تاریخچه پارچه و دستبافت در ایران، تاریخچه غنی و رو به رشدی دارد. همچنان که تمدن در کشورهای مختلف گسترش پیدا کرد، سرزمین های ایران باستان، چین، سوریه و مصر، نقش مهمی در تکامل تاریخچه پارچه داشتند.

اکتشافات باستان شناسی نشان داده‌اند که اولین پارچه بافته شده در منطقه کرمان یافت شده است که به پنج هزار سال پیش از میلاد مربوط می‌شود. از الیاف حیوانی برای این بافت، استفاده شده است. انواع پارچه و دستبافت به مرور زمان به صنعت نساجی و صنایع دستی معرفی شدند. زیباترین پارچه ها به دوران سلطنت پادشاهان ایران باستان، به ویژه در زمان هخامنشیان مربوط می‌شود. پارچه های زربفت بافته شده از ابریشم و نخ طلا در لباس پادشاهان چین و هندوستان نیز مشاهده شده اند. بسیاری از پارچه های گرانبها در موزه های سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

اگر بخواهیم انواع پارچه و دستبافت را دسته بندی کنیم، از نظر جنس پارچه و نوع الیافی که در تار و پود به کار رفته، می توان این کار را انجام داد. ساده ترین و مقاوم ترین پارچه کرباس نام دارد که هم وزن سبک داشته هم مقاوم است و هم به واسطه خنک بودن، برای دوخت لباس های تابستانی به کار می رود. پارچه هایی که در دنیای مدرن امروزی بسیار پرکاربرد هستند با نام پارچه های نخی و پارچه‌ های پنبه‌ای شناخته می‌شوند. این پارچه‌ها سبک بوده و امکان تهویه هوا از لا به لای تار و پود آنها وجود دارد. پارچه های نخی برای فصل گرما مناسب هستند. از دیگر پارچه های پرطرفدار در صنعت نساجی، پارچه های کتان هستند. الیاف کتان از گیاه کتان به دست می‌آیند که می‌توانند رطوبت و آب را به سرعت جذب کنند.

انواع پارچه و دستبافت

پارچه های کتان برای دوخت رومیزی، روتختی و پرده، انواع سفره و دستمال نظافت کاربرد دارند. از دیگر انواع پارچه می‌توان به پارچه ابریشم، پارچه جیر، پارچه‌های پلی استر و پارچه های مخمل اشاره کرد. از میان انواع پارچه و دستبافت محصولاتی که با الیاف ابریشم طبیعی، تهیه می‌شوند گرانقیمت هستند و معمولاً برای محصولات متنوع و لوکس به کار می روند. مثلاً دوخت انواع لباس مجلسی و پرده های لوکس و سلطنتی با استفاده از پارچه های ابریشمی و پارچه های حریر پیشنهاد می شود. انواع دست بافت محصولاتی هستند که به عنوان صنایع دستی آنها را می‌توان معرفی کرد. دستبافت شامل فرش، گلیم، جاجیم، گبه یا محصولات نمدی هستند. در قسمت بعدی این صنایع دستی را بیشتر معرفی می کنیم.

یکی از انواع پارچه و دستبافت که جزو زیباترین و بهترین صنایع دستی ایران محسوب می شوند، پارچه هایی هستند که به عنوان شال سنتی از ابریشم یا حریر تهیه شده‌اند. پارچه های تمام ابریشم یا پارچه های تمام پشم جزو پارچه های مرغوب ایرانی محسوب می شوند. یکی دیگر از انواع دستباف از گروه صنایع دستی، شامل انواع گلیم، قالیچه و جاجیم است. این محصولات در شهرهای مختلف، بومی سازی شده اند. مثلاً قالیچه کاشان، فرش دستباف تبریز و گلیم یا گبه مخصوص عشایر استان خوزستان در تمام جهان شهرت دارند. انواع پارچه و دستبافت از ایران به عنوان یک کالای پرطرفدار به کشورهای خارجی صادر می‌شوند. میزان درآمد صادراتی از این محصولات قابل توجه است. صادرات انواع پارچه و انواع دستبافت در گروه صادرات غیر نفتی قرار دارند.

پارچه و دستبافت

طرح و نقش های پارچه و دستبافت

طرح و نقش های بسیار زیبایی برای تهیه انواع پارچه و دستبافت به کار می روند. به طور کلی، بسته به اینکه فرهنگ و رسوم هر منطقه چگونه است، طرح ‌ها و نقش ‌های پارچه و انواع دستبافت متفاوت است. به طور نمونه، محصولات مربوط به عشایر استان خوزستان و اقوام ایل بختیاری، طرح و نقش های متفاوتی را در محصولات دستباف شامل می شوند. در مقابل، دستبافتی که متعلق به مردمان ناحیه گیلان و مازندران است، طرح و نقش متفاوتی دارد. انواع پارچه و دستبافت از رنگ های شاد و تند و تیز تهیه می شوند. پارچه ها با رنگ های مختلف برای دوخت لباس یا محصولات پارچه ای به کار می روند. نمی توان رنگ یا طرح خاصی را به محصولات پارچه یا دستبافت اختصاص داد. هر چقدر طرح و نقش ها جذاب تر باشند، محصولات نهایی، زیبا تر خواهند بود.

پارچه های گرانقیمت ایرانی

در میان پارچه و دستبافت، برخی از پارچه ها بسیار گران قیمت تر نسبت به سایر پارچه ها هستند. از جمله پارچه های گرانقیمت شامل پارچه کشمیر، پارچه ابریشم خالص پارچه های زربفت نام دارند. هر اندازه، الیاف طبیعی در بافت پارچه بیشتر باشد، قیمت آن گران تر خواهد بود. برای برخی از پارچه های گران قیمت در جهان، از الیاف طبیعی پوست حیوانات وحشی استفاده می شود که جزو گرانترین پارچه ها قرار می‌گیرند. پارچه‌هایی که از الیاف پوست بدن گوزن قرمز تهیه می‌شوند یا الیافی که از برخی از گونه های شتر در نواحی آمریکا یا فلات تبت به دست می آیند، گرانقیمت هستند و در موارد خاص از آنها استفاده می شود.

پارچه و دستبافت ترمه

یکی از زیباترین پارچه های ایرانی از گروه پارچه و دستبافت، پارچه های ترمه هستند. پارچه های ترمه، پارچه های پرطرفدار و پرکاربرد به شمار می روند. حتماً با رومیزی های ترمه سر و کار داشته اید! پارچه های ترمه یزد و ترمه اصفهان در تمام جهان شهرت دارند. پارچه‌های ترمه، پارچه هایی زیبا و گرانقیمت هستند که برای محصولات صنایع دستی، تهیه رومیزی یا سرویس خواب از آنها استفاده می شود. پارچه های ترمه در رنگ های قرمز، قهوه ای، آبی، کرمی روشن، سفید و طلایی با طرح ها و نقش های متنوع در بازار موجود هستند. استفاده از ترمه برای پارچه و دستبافت، یک انتخاب ایده آل است. محصولاتی که با این پارچه ها تهیه می شوند از سوی مشتریان بسیار مورد استقبال قرار می گیرند. رومیزی های ترمه، پرفروش‌ترین محصولات از گروه پارچه و دستبافت ترمه محسوب می‌شوند.

کارگاه پارچه و دستبافت

راه اندازی کارگاه پارچه و دستبافت یکی از مدل‌های کسب درآمد در گروه صنایع دستی است. اگر به این کسب و کار به عنوان منبع درآمدزای هنر و صنایع دستی نگاه کنید، درآمد بیشتری خواهد داشت. صنایع دستی همیشه پر طرفدار هستند و می‌توان برای صادرات آن هم برنامه‌ریزی کرد. پارچه های زیبا و گران قیمت را می توان برای محصولات صنایع دستی آماده نمود. از طرف دیگر انواع دستبافت شامل فرش، قالیچه یا گلیم در کارگاه های قالیبافی آماده می‌شوند و ظرفیت صادراتی هم دارند. اگر برنامه ریزی دقیقی برای رونق کارگاه پارچه و دستبافت انجام شود و مشکلات تامین مواد اولیه بر طرف شده باشد، می توان مطمئن بود که پتانسیل های خوبی را برای صادرات خواهد داشت. انواع پارچه های ابریشمی، پارچه های ترمه و الیاف طبیعی برای صنایع دستی پارچه و دستبافت گزینه های خوبی هستند. اگر سرمایه کافی را در این زمینه دارید حتماً طبق مدل کسب و کار صنایع دستی، موقعیتی را فراهم کنید که محصولات کاربردی و جذاب را به بازار ارائه نمایید. در این صورت، درآمدزایی خوبی برای پارچه ها و انواع دستبافت خواهید داشت.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 4 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
پارچه و دستبافت برای صنایع دستی ایرانی
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)