حکاکی روی سنگ

حکاکی روی سنگ از هنرهای کاربردی بوده که قدمت تاریخی دارد.آثار حکاکی روی انواع سنگ ها از ابتدای پیدایش تمدن در سراسر دنیا قابل مشاهده می باشد. به این هنر قلمزنی روی سنگ نیز گفته می شود, چرا که قبل از وجود تکنولوژی های پیشرفته مانند دستگاه های لیزر و فرز امروزی , مردم با قلم های فلزی بر روی سنگ ها حکاکی می کرده طرح های خود را با توجه به محیط پیرامون و آداب و رسوم منطقه خود بر روی سنگ بجای می گذاشته اند. امروزه حکاکی لیزری سنگ با دقت بالایی انجام می شود و طرحهای پیچیده در کمترین زمان قابل پیاده سازی است.حکاکی روی سنگ انگشتر در ایران و بسیاری کشورهای منطقه به عنوان هنر صنایع دستی زینتی شناخته شده و از جایگاه خاصی برخوردار است. آموزش حکاکی روی سنگ هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین برای علاقه مندان در فضای مجازی امکان پذیر است.حکاکی روی سنگ از هنرهای خلاقانه و جذاب در ایران بشمار می رود.

تماس با واحد فروش: 09019277512

هنر حکاکی بر روی سنگ ها

حکاکی روی سنگ عقیق و سنگ های زینتی از استقبال خوبی در بین ایرانیان برخوردار است.امروزه معمولا حکاکی روی سنگ با لیزر انجام شده تا از دقت بالاتری برخوردار باشد. شما می توانید انواع سنگ های حکاکی شده از فروشگاه اینترنتی صنایع دستی سفارش دهید.حکاکی روی سنگ در اصفهان , مشهد و برخی از دیگر شهرهای کشور بصورت تجاری دنبال می گردد.حکاکی روی سنگ آموزش های خاصی داشته که علاقه مندان می توانند با گذراندن آنها به مهارت های لازم دست یابند.

حکاکی روی سنگ

حکاکی روی سنگ، یک هنر ظریف و منحصر به فرد است. در این هنر، هنرمند با استفاده از ابزارهای مخصوص نقش و نگارها یا نوشته هایی را روی سنگ های مختلف حکاکی می ‌کند. برخی از طرح و نقش ها باعث می شوند که سطح سنگ، برجسته تر به نظر برسد و برخی دیگر از حکاکی ها مثل نوشتن روی سنگ، باعث می شود که قسمتی از نوشته ها به صورت فرورفتگی دیده شود. هنر حکاکی روی انواع سنگ زینتی یا سنگ های گرانبها جنبه تزیینی دارد و برای ساخت انگشتر نگین دار بسیار استفاده می شود.

اپلیکیشن صنایع دستی

هنر حکاکی روی سنگ به مهارت، دقت و تمرکز زیادی نیاز دارد. هنرمند با ابزارهای باریک که یک مته بسیار ریز دارند، روی سنگ، حکاکی می کند. برخی از پیشرفته ترین تجهیزات برای این کار شامل ابزارهای لیزر برای حکاکی هستند که می ‌توانند نقش و نگارهای ظریف را روی سنگ ایجاد کنند، بدون اینکه ظاهری نامطلوب به وجود بیاورد. در دنیای سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند سنگ عقیق یا سنگ شرف شمس که برای نگین انگشتری بسیار کاربرد دارد، با هنر حکاکی روی سنگ بسیار سر و کار داریم.

حکاکی روی سنگ

حکاکی روی سنگ عقیق

دوره های آموزش حکاکی روی سنگ، هم به عنوان یک مهارت مورد توجه قرار دارند و هم افرادی که به این هنر علاقه مند هستند می توانند پس از یادگیری کامل آموزش ها، کسب و کار مستقل خود را راه بیندازند. یک کارگاه کوچک خانگی که در آن حکاکی روی انواع سنگ های زینتی را انجام می دهید می تواند به مرور زمان سودآوری خوبی برای شما داشته باشد.

یکی از شاخه های اصلی هنر حکاکی روی سنگ، حکاکی روی انواع سنگ عقیق است. همه ما انگشترهایی که نگین عقیق دارند را دیده ‌ایم. حکاکی روی انواع سنگ های قیمتی، جایگاه شناخته شده ‌ای دارد. برای این کار از دستگاه لیزر یا مته حکاکی با اندازه بسیار ریز استفاده می‌شود. جدیدترین دستگاه های لیزر cnc، بسیار دقیق هستند و با ظرافت هر چه تمام تر می توانند روی سنگ عقیق، حکاکی را انجام دهند. استفاده از دستگاه برش لیزر cnc ویژه حکاکی روی سنگ عقیق، هم مقرون به صرفه است و هم در صنعت جواهرسازی پیشنهاد می شود. کار کردن با این دستگاه ساده است و می توانید سنگ های عقیق بسیاری را در مدت زمان کوتاه تری، حکاکی کنید. برخی از مدل های دستگاه لیزر حکاکی روی سنگ عقیق، کوچک هستند و به صورت رومیزی استفاده می ‌شوند، بنابراین برای افرادی که قصد راه اندازی یک کارگاه خانگی را دارند مناسب است. سنگ های عقیق در رنگ های مختلف وجود دارد و اگر بتوانید نقش و نگارهای یا نوشته های خلاقانه را روی آن ایجاد کنید، به این ترتیب نظر مشتریان خرید انگشتر نگین حکاکی شده را به سمت کسب و کار خود جذب خواهید کرد.

حکاکی روی سنگ نما

حکاکی روی سنگ نما در کنار حکاکی روی انواع سنگ زینتی، یکی دیگر از شاخه های اصلی این هنر است. ابزارهای حکاکی روی انواع سنگ نمای ساختمان، همان دستگاه های برش cnc هستند که در مقیاس صنعتی طراحی شده‌ اند. نحوه عملکرد دستگاه برش cnc برای سنگ های زینتی و سنگ نما تقریباً مشابه هم هستند اما دستگاه هایی که برای سنگ نما استفاده می شوند ابعاد و مقیاس بزرگ تری دارند و از نظر قدرت و مصرف برق هم بسیار پیشرفته تر است.حتماً سنگ نمای ساختمان های مختلف را دیده اید که شکل ها و نقش و نگارهای برجسته روی آن به کار رفته است. این در حقیقت، همان حکاکی روی سنگ بوده که با ظرافت زیاد ایجاد شده است.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

برای سنگ نمای ساختمان معمولاً سنگ گرانیت و سنگ تراورتن استفاده می شود. سنگ تراورتن برای نمای ساختمان بسیار مناسب است و مقاومت بالایی دارد.قیمت برش سنگ گرانیت و سنگ تراورتن با هم فرق دارد. کسانی که در حوزه برش و حکاکی روی انواع سنگ نمای ساختمان فعالیت می کنند، برای هر کدام از خدمات یا انواع سنگ، قیمت متفاوتی را به مشتری اعلام می کنند.هر چه حکاکی روی سنگ نما، سخت تر و دشوارتر باشد و نقش و نگارها پیچیده‌تر باشند، زحمت و زمان زیادی صرف می‌کند، بنابراین قیمت پروژه، گران تر است. حکاکی ویژه روی سنگ نما، هم در نمای بیرونی ساختمان ها اجرا می شود و هم برای پلکان های سنگی، شومینه سنگی، انواع نرده های و تزیینات ستون ها و پایه های سنگی در ساختمان سازی و محوطه سازی کاربرد دارد.

هنر حکاکی روی سنگ

حکاکی روی سنگ انگشتر شامل تمام سنگ های زینتی می ‌شود. در قسمت قبلی صرفاً درباره حکاکی روی انواع سنگ عقیق صحبت کردیم، اما در اینجا منظور، تمام سنگ های زینتی است که برای ساخت انگشتر و زیورآلات به کار می رود.سنگ های زینتی از گروه سنگ های فیروزه، سنگ شرف شمس، سنگ عقیق، سنگ یشم، زمرد، اوپال، زبرجد و ….، قابلیت تبدیل شدن به نگین انگشتر را دارند اما اگر بخواهید روی سطح سنگ ها حکاکی کنید، باید سنگ ها به قدری محکم و قوی باشند که در مقابل فشار مته حکاکی، ترک نخورند یا خرد نشوند. اگر به دنبال حکاکی روی سنگ انگشتر هستید و یکی از سنگ های زینتی را در اختیار دارید، بهتر است با افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند مشورت کنید.

زیباترین نوشته ها، آیات قرآنی، کلمه ها، عبارت شعر یا نقش و نگارها را می توان با حکاکی روی سنگ انگشتر ایجاد کرد. برای راه اندازی یک کارگاه خانگی می توانید با یک کارگاه ساخت انگشتر نقره و زیورآلات قرارداد ببندید و کار حکاکی روی انواع سنگ های زینتی را شما بر عهده بگیرید. اگر رکاب انگشتر، طراحی منحصر به فردی داشته باشد در کنار حکاکی های شما روی سنگ، قطعاً محصولی زیباتر خلق می‌شود. این محصول، به سرعت نظر مشتری را جلب می کند و این همان چیزی است که برای فروش بیشتر به آن نیاز دارید.

حکاکی روی سنگ

حکاکی لیزری روی سنگ

اکنون که با انواع حکاکی روی سنگ آشنا شدید شاید بهتر باشد نگاه کوتاهی بر دستگاه حکاکی لیزری و نحوه عملکرد آن داشته باشیم. به دستگاهی که با استفاده از پرتوی پر توان لیزر روی سنگ، نقش و نگارهایی را حکاکی می‌کند، دستگاه حکاکی لیزر گفته می‌شود.انواع سنگ زینتی، سنگ های شفاف، نیمه شفاف، سنگ های تیره و حتی سنگ های سخت که در ساختمان به کار می روند، قابلیت تراش و حکاکی با دستگاه برش لیزری را دارند. از این دستگاه برای ساخت سنگ مزار، سنگ های تزئینی در نمای ساختمان یا محوطه و ساخت برخی تزئینات داخلی ساختمان های مسکونی یا تجاری استفاده می شود.

طرز عملکرد دستگاه حکاکی لیزری برای حکاکی روی سنگ به این صورت است که تصویر مورد نظر که قرار است روی سنگ حکاکی شود، از طریق رایانه دستگاه، طراحی شده و دستور حکاکی برای اجرا ارسال می شوند. تمام کارهای حکاکی به صورت خودکار آغاز شده و پرتوی لیزری، با حرکت آرام و پیوسته از خروجی دستگاه، لایه بسیار ظریفی از سطح سنگ را حکاکی کرده و در حقیقت، نقش و نگارها را ایجاد می‌کند. عمق این لایه ها با توجه به تنظیمات و مدل دستگاه حکاکی می تواند از 1 تا چند میلی‌ متر متغیر باشد. قیمت خرید دستگاه حکاکی لیزری بر اساس مدل دستگاه، شرکت سازنده یا عملکردی که برای حکاکی روی سنگ دارد متغیر است. برخی از دستگاه های حکاکی، ویژه سنگ های ساختمانی هستند و برخی دیگر فقط برای سنگ های زینتی و ظریف به کار می روند. هر چه قدرت و توان پرتوی لیزری بیشتر باشد، قادر است سنگ های سخت را با ضخامت بیشتر لایه برداری کند.

حکاکی روی سنگ با فرز انگشتی

یکی دیگر از دستگاه هایی که برای حکاکی روی سنگ کاربرد دارد با نام دستگاه فرز انگشتی شناخته می شود. اگر به شکل ظاهری دستگاه فرز انگشتی نگاه کنید شبیه به یک قلم بزرگ و قطور است که یک مته باریک دارد و عملکرد آن شبیه به همان دریل است که برای کارهای سوراخ کاری یا برش استفاده می شود.دستگاه فرز انگشتی، هم می‌تواند روی سنگ حکاکی انجام دهد و هم برای پردازش و لایه برداری سطح سنگ ها کاربرد دارد. برای انجام کارهای ظریف و دقیق و نقش و نگارهایی که ویژه سنگ های زینتی و نگین انگشتر هستند، حکاکی روی سنگ با فرز انگشتی پیشنهاد می شود.

هنرمند، دستگاه فرز انگشتی را مانند یک قلم در دست می گیرد و از طریق دکمه می‌تواند دستگاه را روشن کند و با حرکت آرام و پیوسته، طرح و نقش مورد نظر را روی سطح سنگ حکاکی نماید. برخی از انواع دستگاه های فرز انگشتی دارای چند مته مختلف هستند که کاربردهای متفاوت برای سطح سنگ را پوشش می دهند. خرید دستگاه فرز انگشتی برای حکاکی روی سنگ زینتی یا ساخت مجسمه های سنگی کوچک، یکی از ملزومات راه اندازی این مدل کارگاه ‌ها است. اگر در خانه کارگاه کوچک راه بیندازید، با یک دستگاه فرز انگشتی معمولی می توانید در مدت کوتاهی به درآمدزایی برسید. هر چه کارهای هنری شما ظریف تر و جدیدتر باشند، مشتری های بیشتری جذب می کنید.برای حکاکی روی انواع سنگ ها به خصوص سنگ های زینتی باید دقت داشته باشید که فشار وارد شده به سنگ به گونه ای نباشد که باعث شکستن یا ترک خوردن آن شود.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 2 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
حکاکی روی سنگ از هنرهای خلاقانه و جذاب
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)