واتساپ
هدایای تبلیغاتی

وظایف شغل میناکاری

وظایف شغل میناکاری روی مس در اصفهان بطور مشخص در نظر گرفته شده است ولی ممکن است در کارگاه های مختلف کمی متفاوت باشد. هنر میناکاری اصفهان از شناخته شده ترین هنرهای صنایع دستی کشورمان بوده که علاقه مندان فراوانی دارد.معرفی شغل میناکاری به هنرجویان کمک می کند تا بتوانند آینده روشن تری در این حرفه داشته باشند. اگر به تاریخچه و مراحل تولید میناکاری خلق اثری شاهانه توجه کنیم، می توانیم اساتید بزرگی همچون استاد شکرالله صنیع‌زاده و استاد حسین اسماعیلی را مثال زنیم و کارهایی که آنها انجام داده اند را جزء وظایف شغل میناکاری روی مس در اصفهان قلمداد کنیم.یاد آور می شویم که وظایف هنر میناکاری روی فلز با هنر میناکاری روی سفال متفاوت است.

تماس با واحد فروش: 09019277512

معرفی شغل میناکاری روی مس در اصفهان

شاید به جرات بتوان گفت که هنر میناکاری شغل پایدار است. ما در مجموعه مقالات سایت فروشگاه صنایع دستی اصفهان سعی کرده ایم، هنر میناکاری و همه آن چیزی که باید در مورد آن بدانید را به شما آموزش دهیم.پس از مطالعه مقالات می توانید با نکات تشخیص میناکاری اصل، آشنا شده و انتخاب بهتری در مورد خرید،آموزش و یا کار در زمینه میناکاری روی مس در اصفهان، داشته باشید.بسیاری از علاقه مندان می توانند کار میناکاری در منزل را بصورت پاره وقت نیز دنبال کنند.

وظایف شغل میناکاری روی مس در اصفهان

وظایف شغل میناکاری به صورت رسمی و معتبر از سمت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ارائه شده و ما نیز تعریف مختصر و هنری دیگری از آن ارائه داده ایم. اما نکته مهمتر اینجاست که این وظایف زمانی به درستی انجام خواهند شد که علاقه مندان با علاقه قلبی وارد این رده شغلی صنایع دستی شوند.«میناکاری از مشاغل صنایع دستی و هنر می باشد که شامل وظایف ترسیم نقوش ایرانی و اسلامی، هندسی ساده، ختایی و اسلیمی و جانوری انتزاعی و گیاهی بر روی ظروف مس (لعاب شده)، طلا و نقره (ساده، مرصع، حجره ای و غیره) و رنگ آمیزی آنها است و با تذهیب کاران، طلاسازان، مراکز هتلداری و صنایعی و گردشگری کشور در ارتباط می باشد».وظایف در نظر گرفته شده می تواند به هنرمندان در تولید ظروف مینا کمک بیشتری کرده و همچنین برای مشتریان در خرید میناکاری اصفهان نیز راهنما خواهند بود. مطمئنا کارگاه ها و اساتیدی که در این زمینه بدرستی فعالیت می کنند محصولات مرغوب تری نیز به بازار عرضه می دارند.

اپلیکیشن صنایع دستی

قبل از اینکه به توضیح وظایف شغل میناکاری بپردازیم بد نیست ابتدا توضیح مختصری در مورد میناکاری بدانید که اساسا میناکاری به چه هنری از صنایع دستی ایران گفته می شود. شغلی که امروزه به عنوان میناکاری رواج زیادی پیدا کرده و حتی به عنوان شغل خانگی پردرآمد مطرح شده، سابقه 5 هزار ساله دارد و در فرهنگ لغت دهخدا به این شکل تعریف شده: نقاشی کردن و تزئین فلزات مختلف مثل مس، طلا و نقره با رنگ های لعابدار مخصوص (عمدتا شیمیایی) در حرارت بسیار زیاد کوره تحت زمان مشخص می باشد تا لعاب و سپس نقاشی تثبیت شود.

وظایف شغل میناکاری روی مس در اصفهان

شغل میناکاری

اکنون که با تعریف میناکاری آشنا شدید قصد داریم معرفی شغل میناکاری را خدمت شما ارائه کنیم. این تعریف از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اقتباس شده است تا علاقه مندان و کارآموزان با وظیفه شغلی خود آشنا شوند:

این تعریفی است که برای شغل میناکاری در نظر گرفته شده است. به طور کلی و ساده اگر بخواهیم توضیح دهیم یعنی کسی که به میناکاری مشغول می شود وظیفه دارد از طریق همکاری با استاد مسگر و خمکار، فرم اولیه ظرف را ایجاد کند و سپس با لعاب کاری و تثبیت در کوره و بعد از آن نقاشی و تثبیت مجدد در کوره به خلق ظروف میناکاری شده بسیار زیبا بپردازد.مواردی که تحت عنوان وظایف شغل میناکاری عنوان شده اند باید برای هنرمندان و علاقه مندان جنبه دلی و روحیه امانت داری داشته باشد. در واقع هنر میناکاری به دلیل اینکه از هنرهای اصیل و قدیمی صنایع دستی ایران است، نسل به نسل منتقل شده و تا به امروز برحسب سلیقه افراد در حال تغییر و سازگاری بوده است. به همین دلیل هرگونه کوتاهی در تولید ظروف میناکاری و سرباز زدن از وظایف شغلی رعایت نکردن اصل امانت داری در میراث گرانبهایی است که به ارث رسیده است.

به همین دلیل از نقطه نظر فروشگاه صنایع دستی اصفهان وظایف شغل میناکاری در واقع میراث هنری و اسلوب کاری هستند که از نسل های قبل به دست ما رسیده و چنانچه واقعا عشق و علاقه در این کار وجود داشته باشد در هیچ مرحله ای نیاز به یادآوری نیستند.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

شایستگی های شغلی میناکاری چیست؟

در کنار آشنایی با وظایف شغل میناکاری باید با شایستگی ها و مهارت های مورد نیاز آن هم آشنا شوید. افرادی که شایستگی ها و توانایی های لازم برای این شغل را داشته باشند طبیعتا قادر خواهند بود وظایف شغل میناکاری را نیز به نحو احسن انجام دهند. البته هنرمندان و علاقه مندان به صنایع دستی میناکاری نگران نباشند چرا که برای هر مهارت دوره های کامل آموزشی در سازمان فنی و حرفه ای برگزار می گردد. این مهارت و توانایی ها شامل موارد زیر هستند:

شایستگی های شغلی میناکاری

 • توانایی انتخاب فلز مناسب برای میناکاری
 • توانایی لعاب کاری ظروف مسی
 • توانایی طراحی نقوش
 • توانایی سوزن کاری و کپی طرح یا انتقال آن به ظرف میناکاری
 • توانایی قلم گیری نقوش برای ظروف مینا
 • قابلیت ساخت و ترکیب رنگ به همراه ساخت حلال مناسب
 • قابلیت رنگ آمیزی کردن ظروف مینا
 • توانایی رنگ آمیزی نقوش اسلامی و ایرانی
 • توانایی رنگ آمیزی نقوش هندسی ساده
 • توانایی رنگ آمیزی نقوش ختایی و اسلیمی
 • توانایی رنگ آمیزی نقوش جانوری انتزاعی
 • توانایی رنگ آمیزی اجزاء گیاهی (گل و …)
 • توانایی کوره کردن ظروف مینای نقاشی شده
 • توانایی ارائه کردن محصولات و بازاریابی
وظایف شغل میناکاری روی مس در اصفهان

شغل میناکاری بسیار حساس است و کسانی که واقعا به این هنر علاقه داشته باشند و توانایی لازم را کسب کنند قادر خواهند بود، وظایف شغل میناکاری را به درستی اجرا کنند.

وظایف شغل میناکاری روی مس در اصفهان

مراحل ساخت ظروف میناکاری

تا اینجا به صورت کلی با وظایف شغل میناکاری و قابلیت یا توانایی هایی که این افراد باید برای انجام آن داشته باشند آشنا شدید. در این قسمت قصد داریم با مراحل ساخت ظروف میناکاری به روش مینای نقاشی (نوع رایج و پرطرفدار امروزی) به صورت مرحله به مرحله شما را با وظایف یک استاد میناکاری آشنا کنیم.

قالب گیری ظروف : ابتدا ظروف مختلف میناکاری به شکل ظرف مورد نظر طراحی می شود. سپس استاد خمکار به روش خم کاری یا چکش کاری به فلز مدنظر که اکثرا فلز مس انتخاب می شود شکل می دهند. در روش خم کاری، قالب ظرف بر روی میله ای با سر گرد به چرخش در می آید و استادکار هم با فشار ورقه را خم می کند و به آن شکل می دهد.در روش چکش کاری ابزارهایی مثل چکش، میل قلوه، انبر و سندان و غیره، ورقه مسی به شکل ظرف دلخواه تبدیل می شود. بعد از اینکه مقداری ظرف مورد نظر چکش کاری شد، برای نرم کردن، آن را داخل کوره می برند و دوباره عمل چکش کاری را انجام می دهند.

لعاب کاری : در این مرحله استاد میناکار، سطح ظرف را با لعاب می پوشاند اما قبل از انجام این کار طبق اصول و وظایف شغل میناکاری باید سطح ظرف را تمیز کند. چون وجود هرگونه آلودگی و کثیفی مانع از متصل شدن درست لعاب به سطح ظرف خواهد شد.تمیز کردن سطح ظروف مسی هم روش های مختلفی دارد که برای هر کدام از مواد مختلفی استفاده می شود مثل مخلوط سرکه و نمک و غوطه ورسازی ظرف داخل آن یا اینکه ریختن سرکه و سپس نمک بر روی ظرف و سپس تمیزسازی با یک برس سیمی. روش دیگر هم استفاده از اسید سولفوریک با درجه خلوص مشخص می باشد. نهایتا پس از تمیزکاری باید لعاب کاری انجام شود. لعاب مینا ابتدا به شکل پودر است و در اثر ترکیب با محلولی خاص به فرم محلول با غلظتی مشخص تبدیل می شود. لعاب کاری نیز به دو روش دستی یا به کمک پیستوله انجام می گیرد.

پختن لعاب : بعد از اینکه لعاب خشک شد نوبت به پختن لعاب در کوره ای با درجه حرارت بسیار بالا و تحت مدت زمان مشخص می رسد. تعیین کردن درجه حرارت مورد نیاز و مدت زمانی که ظرف باید حرارت ببیند از جمله وظایف شغل میناکاری است. این مرحله شاید 2 تا 3 بار تکرار شود.

رنگ سازی : برای نقاشی کردن مینا باید از رنگ مخصوص میناکاری روی مس استفاده شود که همان رنگ های نسوزی هستند که از اکسید فلزات مختلف به دست آمده اند و رنگ بندی متنوعی دارند. رنگ ها به شکل پودری هستند و برای حل شدن باید حلال مورد نظر ساخته شود که این مورد نیز از وظایف شغل میناکاری است.

طراحی نقوش : در این مرحله هنرمند میناکار باید توانایی خود را در کشیدن نقوش مختلف مثل اسلیمی، بته جقه، ختایی و غیره به رخ بکشد. برای اینکار طرح مورد نظر روی کاغذ پیاده سازی شده و سپس با سوزن کاری با دوده به سطح لعاب منتقل می گردد.

نقاشی : در این مرحله استاد میناکار به نقاشی طرح و نقوشی که از مرحله قبل مشخص کرده می پردازد. رنگ سفید در میناکاری وجود ندارد و از رنگ سفید لعاب کمک گرفته می شود.

پختن نقاشی : این مرحله نیز بسیار حساس است چون هنرمند و استاد میناکار باید درجه حرارت کوره و مدت زمانی که مورد نیاز است تا طرح و نقوش رنگ آمیزی شده پخته شوند و رنگ ها تثبیت گردند را تعیین کند. اشتباه در این مرحله باید سوختن رنگ ها یا ریخته شدن آنها خواهد شد. به همین دلیل این مورد از وظایف شغل میناکاری بسیار حساس و اثرگذار هستند.

یقینا سؤال مهمی که تا اینجا در ذهن شما شکل گرفته این است که با این میزان تلاش و زحمت و وظایف شغل میناکاری که عنوان شدند، درامد شغل میناکاری چقدر است؟ درآمد شغل میناکاری بستگی به کار و تلاش، علاقه واقعی و مهارت شما بستگی دارد. نکته مهم در این رابطه این است که سرمایه اولیه زیادی لازم ندارید و می توانید کوره پخت ظروف مینا را کرایه کنید. بجز در مواردی که قصد کارآفرینی و احداث کارگاه تولیدی میناکاری را داشته باشید که در این موارد باید کوره خریداری کنید.فروشگاه صنایع دستی اصفهان برای حمایت از شغل خانگی میناکاری و کمک به خانم های خانه داری که از این شغل به عنوان منبع درآمد اصلی خود استفاده می کنند وارد میدان عمل شده است. در این فروشگاه امکان خرید اینترنتی صنایع دستی میناکاری حاصل تلاش این هنرمندان که ظروف تولید شده آنها استانداردهای لازم این مجموعه را داشته باشد، قرار داده شده است.

درامد شغل میناکاری

درامد شغل میناکاری در صورتی که به صورت حرفه ای مشغول به کار شوید بسیار مناسب است و بسیاری از افراد به عنوان شغل اصلی خود در منزل به آن مشغول هستند. کار میناکاری در منزل از جمله شغل های پردرآمد محسوب می گردد. به شما عزیزان و علاقه مندانی که مایل به خرید ظروف صنایع دستی مختلف هستید توصیه می کنیم با فرهنگ سازی خرید صنایع دستی، از کار و اشتغال داخلی حمایت کنید. طبیعتا با حمایت بیشتر، وظایف شغل میناکاری با رغبت و علاقه بیشتری دنبال خواهند شد و نتیجه فروش صنایع دستی میناکاری، رونق بیشتر هنر میناکاری خواهد بود که پتانسیل صادرات فعال و ارزآوری و اشتغال هر چه بیشتر جوانان را دارد. وظایف شغل میناکاری باید با علاقه قلبی انجام شوند.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 3 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
وظایف شغل میناکاری روی مس در اصفهان
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)