واتساپ
هدایای تبلیغاتی

مینیاتور فرشچیان

مینیاتور فرشچیان از شناخته شده ترین نقاشی های ایرانی و محبوب هنرمندان داخلی و خارجی بشمار می رود. مکتب نقاشی مینیاتور فرشچیان با مکاتب هنری دیگر متفاوت بوده و البته الهام بخش اساتید و هنرمندان معاصر می باشد. نقاشی های مینیاتور استاد فرشچیان در مضامین هنری، عاشقانه ، مذهبی و ملی ،توانسته یادگاراهای ماندگاری شود. مطمئنا قیمت تابلو مينياتور محمود فرشچيان گران بوده و البته ارزش مادی و معنوی بالایی خواهد داشت. عمر گرانمایه استاد محمود فرشچیان در جهت حفظ هنر و صنایع دستی کشورمان صرف شده و در این راستا شاگردان فراوانی را تربیت نموده اند. هنر مينياتور محمود فرشچيان از ماندگارترین هنرهای ایرانی با سبک متمایز خود می باشد. بسیاری از آثار هنری موجود در بازار نشات گرفته از طرح های نقاشی استاد فرشچیان می باشد.

تماس با واحد فروش: 09019277512

استاد فرشچیان بنیانگذار مكتب مینیاتور ایران

نقاشی مینیاتور فرشچیان از نقطه نظرهای متفاوت ، با دیگر آثار هنری متمایز است. مینیاتور استاد محمود فرشچیان در سبک هنری خاص ایشان طراحی می گردد. شما می توانید این موضوع را در آثار تابلو نقاشی مینیاتور استاد، مشاهده نمائید. یا توجه به این موضوع، یسیاری از آثار تابلو مینیاتور اصفهان هم الهام گرفته از از مکتب استاد فرشچیان می باشد.قیمت تابلو مینیاتور فرشچیان در کپی های مشابه هم بالاست و استادان بزرگی آثار محمود فرشچیان را به سبک خود بازنقاشی کرده اند. مشاهده عکس استاد فرشچیان در کنار آثار ماندگارشان برای هنرمندان افتخار بزرگیست.

مینیاتور فرشچیان

استاد فرشچیان، بنیانگذار مكتب نوین مینیاتور ایرانی

آثار هنری مینیاتور فرشچیان سبکی بی بدیل در نگارگری ایران هستند. این آثار هنری که تعداد آن به بیش از 150 عدد می رسد در موزه اختصاصی ایشان در سعدآباد، موزه آستان قدس رضوی و بخشی هم در موزه های خارج از کشور نگهداری می شوند. در این مقاله با سبک و آثار هنری معروف ایشان آشنا می شویم.سبک مینیاتور اصفهان با نام استاد گره خورده است. مینیاتور فرشچیان از شاهکارهای هنر نگارگری ایران محسوب می شود. استاد محمود فرشچیان در 4 بهمن سال 1308 در اصفهان دیده به جهان گشودند و با ذوق هنری و استعداد خود توانستند تأثیر بسیار زیادی روی نقاشی سنتی ایرانی یا نگارگری ایرانی بگذارند.

اپلیکیشن صنایع دستی

برخی وزیران امور خارجه همچون آقای کمال خرازی و محمد جواد ظریف به عنوان هدیه به سفرای کشورهای مختلف از مینیاتورهای فرشچیان استفاده کرده اند. مینیاتور ایرانی با سبک هنر استاد فرشچیان به کشورهای دیگر معرفی شده است. آثار استاد فرشچیان در کشورهای مختلف دنیا از جمله پاریس، نیویورک، شیکاگو و… نگهداری می شوند. ایشان در سال 1393 موفق به اخذ نشان افتخار با عنوان جهادگر عرصه فرهنگ و هنر شدند. در سال 1399 نیز توسط سامان یونسکو به همراه 4 تن از اساتید مینیاتور ایران به عنوان گنجینه های زنده بشری در جهان معرفی گردیدند.

مینیاتور فرشچیان

مینیاتور استاد فرشچیان

سبک مینیاتور استاد فرشچیان بسیار جدید و در نوع خود بی نظیر است و مکتب خاص خود را در نگارگری ایران به وجود آورده است. سبکی که استاد محمود فرشچیان برای خلق آثار هنری خود استفاده نموده در واقع سبکی است که از ترکیب تاریخ با شعر و ادبیات و حتی وقایع مقدس دینی و مذهبی به وجود آمده است.تابلوهای مینیاتور فرشچیان سبکی خلاقانه و بسیار بی بدیل هستند که المان های سبک سنتی را با مدرن ادغام کرده است. توانایی ایشان در خلق آثار هنری با بکارگیری نقوش متحرک، فضاهای گرد و منحنی، خطوط نرم و قدرتمند و ساخت رنگ های مواج به خوبی مشخص است.

به گفته امبرتو بالدینی که از اساتید معروف تاریخ و هنر و رئیس دانشگاه هنر فلورانس ایتالیا هستند برای درک مینیاتور فرشچیان باید درک هنری عمیق داشت و زمان زیادی صرف کرد تا بتوانید تأثیر ادبیات فارسی، کتاب های مقدس یهودیان و مسیحیان، قرآن و شعر کلاسیک را همراه با چاشنی تخیل در آثار هنری ارزشمند او درک کنید و به چشم ببینید. بر همین اساس گفته می شود که مدل مینیاتور فرشچیان با تمامی سبک های قدیمی خود متفاوت است هر چند در برخی جهات تشابهاتی دیده می شود اما در هر صورت سبکی جدید تأسیس کردند که در جهان آن را ستایش می کنند.

مینیاتور ایرانی فرشچیان نه تنها در ایران بلکه در جهان به شهرت رسیده است. استاد محمود فرشچیان آثار هنری ارزشمند زیادی داشته اند که بخشی از آنها در موزه محمود فرشچیان در مجموعه 110 هکتاری کاخ سعد آباد و برخی هم در موزه آستان قدس رضوی در تالار آثار استاد فرشچیان در صحن کوثر حرم مطهر رضوی نگهداری می شوند.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

موزه استاد فرشچیان

ساختمان موزه محمود فرشچیان نیز که آثار مینیاتور فرشچیان در آن نگهداری می شوند شامل بیش از 50 اثر مختلف و ارزشمند می باشند. این موزه در واقع یک ساختمان از دوران قاجار با مساحتی حدود 600 متر مربع است که رضاشاه با همسر چهارم خود به نام ملکه عصمت در آن زندگی می کرده اند. موزه محمود فرشچیان در کاخ سعدآباد در 26 مهر سال 1380 افتتاح گردید.

مينياتور محمود فرشچيان

تعدادی از آثار هنری و تابلو مینیاتور فرشچیان در داخل و خارج از کشور شهرت بسیار زیادی دارند هر چند تمامی آثار ایشان به دلیل الهام گرفتن از سبکی که خودشان ابداع کرده بودند ارزش هنری بسیار بالایی دارند. در ادامه به معرفی برخی از آثار مینیاتور استاد محمود فرشچیان می پردازیم.

 • مینیاتور فرشچیان آفرینش : تابلوی بسیار زیبای پنجمین روز آفرینش یکی از چند اثر نفیس و بسیار ارزشمند از مینیاتورهای فرشچیان است که در خلق آن از آیات مختلف قرآن در رابطه با مراحل 6 گانه خلقت و آفرینش کمک گرفته شده است. در این تابلو به روز پنجم آفرینش یعنی خلقت پرندگان و آبزیان اشاره شده است.

اگر به دقت به تابلو مینیاتور پنجمین روز آفرینش استاد محمود فرشچیان دقت کنید، انواع پرندگان با رنگ های مختلف را در قسمت بالایی و انواع ماهی و موجودات آبزی را در قسمت پایین و در دریایی پرتلاطم را مشاهده خواهید کرد. در وسط تابلو آفرینش فرشچیان نیز، انفجار اولیه حیات و شروع آفرینش را می بینید.مینیاتور فرشچیان آفرینش در سال 1352 به کمک تکنیک اکریلیک روی مقوای بدون اسید ترسیم گشت و در سال 1369 نیز به موزه آستان قدس رضوی تقدیم شد. ابعاد این تابلو مینیاتور فرشچیان 80 در 100 بوده و خلق این شاهکار هنری حدود 1 سال و نیم طول کشیده است.

مینیاتور فرشچیان
 • تابلو ضامن آهو مینیاتور فرشچیان : یکی از تابلوهای مینیاتور فرشچیان کیفیت بالا، تابلو ضامن آهو می باشد که هم اکنون در موزه وی در کاخ سعدآباد است. این اثر هنری در سال 1358 به روش اکریلیک و در ابعاد 80 در 100 سانتیمتر خلق شده است که علاوه بر جنبه هنری دارای جنبه معنوی، مذهبی و اعتقادی هم هست. در این اثر هنری تمرکز تمامی خطوط و نقوش تابلو روی حضرت امام رضا (ع) است با اینکه سایر بخش های این تابلو نیز ارزش هنری بسیار بالایی دارند.
مینیاتور فرشچیان

استاد محمود فرشچیان

همانطور که مشاهده می کنید تمامی ویژگی ها اعم از پرسوناژ، رنگ و فرم حضرت (ع) به نحوی است که در بالا قرار گرفته و بقیه موارد در فرود یا پایین دست قرار دارند. اثر دیگری نیز از مینیاتور فرشچیان به نام ضامن آهو 2 در سال 1389 به دست ایشان نقاشی شده که همزمان با ولادت امام رضا (ع) به موزه آستان قدس رضوی اهدا کردند.

 • تابلو نقاشی مینیاتور فرشچیان شمس و مولانا : یکی از 50 اثر هنری استاد محمود فرشچیان که در کاخ سعادت آباد نگهداری می شوند و در سال 1386 از آن رونمایی گردید و حتی تمبر آن هم منتشر شده است.

اگر به دقت به این تابلو نگاه کنید سر شمس به مثال خورشید است و نشان دهنده در بر گرفته شدن کل جهان توسط اوست. مولانا هم بر روی کره زمین نقاشی شده که گویی شمس آن را نگه داشته است و به عبارتی تمام دنیا زیر پای مولوی هستند.علت این اثر مینیاتور فرشچیان در جواب به 2 کتاب غروب علمای عجم و نقوش العربیه هندسیه بوده که در آن بسیاری از اندیشمندان و مفاخر ایران به دانشمندان عرب منتسب شده اند. این نقاشی طی مدت 2 ماه و در سال 1386 که به انتخاب یونسکو، سال مولانا نامگذاری شده بود در مراسم مولانا در نمایشگاه آثار نگارگری اساتید نگارگر اصفهان رونمایی گردید.

 • تابلو عصر عاشورا : تابلو عصر عاشورا از آثار با ارزش هنری، مادی، معنوی، مذهبی و تاریخی استاد فرشچیان است که در سال 1355 با دقت زیاد به جزئیات این مصیبت پرداخته تا کمی بینندگان را در درک این واقعه عظیم یاری کند. در توضیح این تابلو می توان چندین صفحه نوشت و باز هم شرمسار باقی ماند که چرا حق مطلب ادا نمی شود. این تابلو در سال 1369 به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.

آثار محمود فرشچیان

 • مینیاتور فرشچیان بهار : مینیاتور فرشچیان با مضمون بهار در 2 طرح متفاوت کشیده است. مینیاتور فرشچیان تابلو فرش بوی بهار و تابلو فرش دستباف شکوفه بهار از استاد فرشچیان این دو نمونه ارزشمند ایشان هستند.
 • مینیاتور اسب فرشچیان : نقاشی مینیاتور اسب رهوار مشق استاد فرشچیان و مینیاتور اسب سرکش دو تابلو هنری مینیاتور از ایشان با مضمون اسب هستند که شهرت بسیار زیادی دارند.
 • مینیاتور لیلی و مجنون فرشچیان : تابلو فرش مینیاتور طرح لیلی و مجنون استاد فرشچیان که در سایز و اندازه های مختلف و با قیمت مناسب که به شکل هدیه ای نفیس قابل خریداری هستند.
 • تابلو ابراهیم نبی : تابلو گلستان شدن آتش بر حضرت ابراهیم (ع)
 • تابلو ستایش : برداشتی مفهومی از آیه ‘یسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَ مَا فِی الأرْضِ’
 • تابلو یتیم نوازی علی با نام اصلی پناه : مهربانی و یتیم نوازی حضرت علی (ع) را نشان می دهد.
 • طراحی پنجمین ضریح حرم امام رضا (ع)
 • طرح ضریح جدید حسین بن علی در کربلا
 • یا رب
 • اولین پیام
 • توسل
 • کوثر و رمی جمرات
 • مینیاتور امام زمان فرشچیان
  و غیره.

تمامی این آثار هنری به شکل تابلو فرش همراه با قاب مینیاتور فرشچیان با طراحی نفیس و ارزشمند به فروش می رسند. شما عزیزان می توانید این قاب ها را در اندازه های مختلف و با طراحی گوناگون در بخش قاب مینیاتوری خریداری نمایید.

آثار مینیاتور فرشچیان

آثار مینیاتور فرشچیان به قدری از جنبه های مختلف ارزشمند است که علاوه بر نگهداری آنها در موزه اختصاصی ایشان در کاخ سعدآباد و آستان قدس رضوی و همچنین برخی کشورهای اروپایی، به صورت تابلو فرش در سایز و اندازه های مختلف و قاب های متنوع تولید شده است.در کنار این موارد کسانی که علاقه مند باشند می توانند کتاب های حاوی آثار مینیاتور نقاشیان را هم خریداری کنند. به عنوان نمونه به چند مورد از معروف ترین آنها اشاره می کنیم:

کتاب‌های محمود فرشچیان

 1. کتاب 5 جلدی از آثار هنری محمود فرشچیان که شامل 150 اثر نگارگری است و توسط انتشارات گویا در 258 صفحه رنگی به چاپ رسیده است.
 2. کتاب آلبوم 10 برگی برگزیده آثار مینیاتور استاد محمود فرشچیان در قطع رحلی
 3. کتاب قلم گیری ها استاد محمود فرشچیان به دو زبان فارسی و انگلیسی و دارای 35 طرح: این کتاب مرجع و منبع برای هنرمندان و نقاشان که بدون رنگ بوده تا جنبه آموزشی و تمرینی پیدا کند.
 4. طراحی های استاد محمود فرشچیان از انتشارات خانه فرهنگ و هنر گویا در 260 صفحه و قطع رحلی

آثار هنری مینیاتور فرشچیان با کیفیت بالا، ارزش بسیار رفیعی دارند و برای کسانی که تازه به این رشته هنری علاقه مند شده اند یا قصد دارند به مقام استادی در این سبک برسند به عنوان مرجع و منبع معرفی می گردد. نگارگری ایران در عصر معاصر خود را مدیون تلاش ها و ذوق هنری استاد فرشچیان می داند.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 4 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
مینیاتور فرشچیان آثار ارزشمند نقاشی ایرانی
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)