خوشنویسی فارسی

خوشنویسی فارسی از هنرهای قدیمی ایرانی بشمار می رود. امروزه خوشنویسی با خودکار و قلم از استقبال بسیار خوبی در بین مردم برخوردار می باشد.خوشنویسی فارسی هنر اصیل ایرانی و صنایع دستی پارسی بوده که در هر دوره زمانی اساتید چیره دستی از خود برای ما یادگارهای با ارزشی به ارمغان گذاشته اند. هنر خوشنویسی نستعلیق از دیرباز تا کنون برای نوشتن متن اشعار و نوشته های با ارزش فارسی مورد استفاده قرار می گرفته , البته امروزه سعی می گردد برای زیبانویسی در نوشتار تحریری با خودکار و قلم نیز از آن بهره برد. کلاس ها و دوره های آموزشی مختلفی وجود دارد که در آن خوشنویسی با قلم به هنرجویان آموزش داده می شود. اصول و قواعد خوش نویسی یکسان است و با فراگیری دوره های مقدماتی و پیشرفته می توان خط زیبایی داشت که علاوه بر کسب درآمد در نوشتار روزمره نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تماس با واحد فروش: 09019277512

خوشنویسی فارسی , هنری به قدمت زبان شیرین پارسی

فیلم های فراوانی از آموزش رایگان خوشنویسی با خودکار در اینترنت و فضای مجاری وجود دارد و هر شخصی می تواند با تمرین و ممارست خط خود را زیبا کند. با فراگیری اصول و قواعد خوش نویسی نستعلیق می توانید سبک های دیگری مانند شکسته , ثلث و … را ساده تر فرا گیرید. کاربرد خوشنویسی در هنرهای دیگر مانند قلم زنی و میناکاری اصفهان کاملا مشهود است.

خوشنویسی فارسی

خوشنویسی فارسی، یک هنر شناخته شده با تاریخچه غنی و ارزشمند است. اگر یک نگاه اجمالی به دوره تاریخ این هنر و آثار به جا مانده از دوران قبل بیاندازیم، نامی از صدها یا هزاران استاد خوشنویسی می بینیم که همگی جزو برترین های حوزه خود بوده‌ اند. بسیاری از آثار باستانی و تاریخی ایران نظیر آثار دیدنی اصفهان شامل مساجد تاریخی، از این هنر جذاب و چشم نواز بهره گرفته اند. در یک تعریف ساده میتوان خوشنویسی را توضیح داد؛ چیزی که با روح و مهارت خوشنویس در می آمیزد تا یک اثر هنری جذاب را به نمایش بگذارد.

اپلیکیشن صنایع دستی

خوشنویسی با قلم

خوشنویسی فارسی به یک هنر دستی گفته می‌شود که فرد خوشنویس به واسطه قلم خوشنویسی، جملات کلمات و حروف را به زیبایی هرچه تمام تر، روی کاغذ می نویسد. خوشنویسی انواع مختلفی دارد. اگر به انواع جملاتی که با خوش خط نوشته شده ‌اند نگاهی بیاندازید، هر کدام، یک مدل یا یک سبک متفاوتی دارند. بر همین اساس، خوشنویسی به انواع مختلف تقسیم بندی می شود.

خوشنویسی فارسی

خوشنویسی با خودکار

آموزش خوشنویسی با قلم هم برای هنرجویان مفید است و هم برای اساتید این حرفه درآمد زا می باشد. از یک دیدگاه، خوشنویسی فارسی را از نظر ابزار خوشنویسی دسته‌ بندی می‌کنند؛ خوشنویسی با خودکار و خوشنویسی با قلم مخصوص این هنر، دو نوع اصلی هستند. از دیدگاه دیگر، خوشنویسی فارسی از نظر سبک و روش دسته بندی می شود. زمانی که نامی از خط خوشنویسی نستعلیق، شکسته نستعلیق، قطع ثلث، خط کوفی، خوشنویسی خط نسخ، خوشنویسی محقق، خط تعلیق یا … به میان می‌آید، منظور، سبک های مختلفی است که خوشنویس از آن استفاده می‌کند تا ظاهر خطوط و کلمات، متفاوت جلوه کند.

خوشنویسی نستعلیق، رایج ترین و متداول ترین مدل خوشنویسی فارسی است که کاربردهای زیادی دارد. فردی به نام میرعلی تبریزی این نوع خط خوشنویسی را ابداع کرد و تاکنون بسیار مورد توجه قرار گرفته است. خط نستعلیق یکی از زیباترین خطوط خوشنویسی می باشد که برای خلق آثار هنری جذاب در هر زمینه مناسب است.

خوشنویسی نستعلیق

تاریخچه خوشنویسی فارسی حتی به دوران قبل از ظهور اسلام هم باز می گردد. در آن زمان خط نسخ و کوفی، متداول ترین خط برای نوشتن بود. در حدود قرن چهارم هجری قمری، بسیاری از هنرمندان خوشنویس، خطوط دیگری را نظیر خط ثلث، خط توقیع و خط ریحان ابداع کردند که هر کدام از نظر نحوه نوشتاری با یکدیگر فرق داشتند. به تدریج انواع سبک خوشنویسی دچار تغییر شد. حدود چهار قرن بعد یعنی در قرن هشتم هجری قمری، خط خوشنویسی نستعلیق ابداع گشت؛ چیزی که دنیای خوشنویسی فارسی را بسیار متحول نمود.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

تاریخچه خوشنویسی

در تاریخچه خوشنویسی فارسی، نامی از صدها خوشنویس معروف به چشم می خورد. علیرضا عباسی یکی از هنرمندان خوشنویسیبه شمار می‌رود که به خط نستعلیق و خط ثلث تسلط کامل داشت؛ تا جایی که آثار خوشنویسی او را در کتیبه ‌های تاریخی سر درب مساجد اصفهان می توان مشاهده نمود. پیشرفت خوشنویسی در کشور ایران به اندازه‌ای بود که حدود قرن نهم، دهم و یازدهم هجری قمری را دوره شکوفایی هنر خوشنویسی فارسی نام گذاشته ‌اند. این هنر حتی تا قرن سیزدهم همچنان دستخوش تغییراتی بود و هنرمندانی که پس از این دوره ظهور کردند، ظرافت های خاصی را به خوشنویسی بخشیدند.

نقاشیخط خوشنویسی فارسی

به دنبال تغییر و تحولاتی که چند قرن در پی یکدیگر در خوشنویسی فارسی ایجاد شد، از دهه ۳۰ و ۴۰ هنرمندان خوشنویس به دنبال ابداع روش دیگری در خوشنویسی بودند، به گونه ای که این اثر هنری، جذاب تر و چشم نوازتر خلق شود. هنر نقاشیخط را می توان یکی از سبک های هنر خوشنویسی ایرانی معرفی نمود. نقاشیخط عبارت است از نوشتن جمله ها یا کلمات به انواع خط خوش که با ترکیبی از نقاشی، رنگ ها و طرح ها روی سطوح مختلف خلق می ‌شود. در نقاشی خط معمولاً طرح ها حالت انتزاعی دارند و جزو هنرهای تجسمی محسوب می شوند. آنچه نقاشیخط را زیباتر می کند، به کارگیری یکی از سبک های خوشنویسی فارسی است.

خوشنویسی با خودکار

همانطور که در قسمت بالا هم اشاره کردیم، از یک دیدگاه می توان هنر خوشنویسی فارسی را به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد. خوشنویسی با خودکار و خوشنویسی با قلم، دو نوع ابزار مختلف را در نوشتن معرفی می‌ کند. هنر خوشنویسی با خودکار در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. دوره های آموزشی خوشنویسی جدید با انواع خودکار برای تمام سنین برگزار می‌شود. در این سبک خوشنویسی، از انواع خودکار برای نوشتن متن ها، کلمات، حروف و جمله ها به سبک های مختلف استفاده می شود. افراد در خوشنویسی با خودکار می‌آموزند که چگونه سبک های مختلف خوشنویسی را روی کاغذ و با یک ابزار ساده اجرا کنند.

آموزش خوشنویسی با خودکار

با فراگیری آموزش خوشنویسی با خودکار می توانید دستخط زیبایی داشته و امور روزمره خود را بخوبی انجام دهید. خوشنویسی با قلم متداول ترین و رایج ترین سبک خوشنویسی فارسی است. همه ما با قلم مخصوص خوشنویسی و جوهر مخصوص آشنا هستیم. قلم ها ابعاد و اندازه های مختلفی دارند و می‌توان از خطوط ریز گرفته تا جملات و کلمات درشت را با قلم خوشنویسی روی سطوح مختلف اجرا نمود. در هر دو روش، دوره های آموزش خوشنویسی توسط آموزشگاه ها یا به صورت انفرادی برگزار می‌شود. در این دوره ها علاقه مندان به هنر خوشنویسی یاد می گیرند که چگونه با قلم مخصوص خوشنویسی بنویسند؛ سبک های خوشنویسی حرف و خوشنویسی کلمات را می آموزند؛ خط خوشنویسی انگلیسی و حتی خوشنویسی فارسی را هم فرا می گیرند. متداول ترین سبک خوشنویسی فارسی که در ابتدا به افراد آموزش داده می شود، هنر خوشنویسی نستعلیق یا خط نستعلیق است. البته سبک خوشنویسی شکسته نستعلیق هم تا حدودی به سبک خط نستعلیق شباهت دارد اما در نوشتن برخی از قسمت ها با آن متفاوت است.

خوشنویسی آنلاین

یکی از عباراتی که در سال های اخیر برای خوشنویسی فارسی با آن مواجه هستیم، خوشنویسی آنلاین است. شاید این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که خوشنویسی آنلاین چیست و چه تفاوتی با خوشنویسی سنتی دارد؟ همه ما با خوشنویسی سنتی آشنایی داریم؛ در این روش قدیمی، کاغذ مخصوص خوشنویسی، قلم خوشنویسی و جوهر فراهم می شود تا استاد خوشنویس، شروع به نوشتن جملات، کلمات یا عبارت ها کند. خوشنویسی آنلاین هم دقیقاً بر همین اساس استوار است اما تفاوت های اصلی در ابزار نوشتن و نحوه انتخاب سبک خوشنویسی بسیار وجود دارد.خطاطی و خوشنویسی نستعلیق آنلاین از طریق سایت هایی در زمینه نوشتار کامپیوتری انجام می گردد.

خوشنویسی آنلاین بر پایه یک برنامه خوشنویسی انجام می شود. برای این مدل خوشنویسی معمولاً وب سایت های اینترنتی یا اپلیکیشن‌ها طراحی شده که به گونه‌ای کدگذاری شده است تا کاربر بتواند با انتخاب یک جمله، اندازه نوشته و سبک خوشنویسی فارسی، نوع نوشته ای را که تمایل دارد به دست آورد. خوشنویسی آنلاین، یک برنامه از پیش تعیین شده است که تمام سبک های خوشنویسی در آن به صورت پیش فرض قرار دارد. با استفاده از برنامه خوشنویسی آنلاین، شما یک متن را به صورت معمولی می نویسید و پس از انتخاب گزینه های سبک خوشنویسی، اندازه فونت، رنگ و سایر قسمت ها، آن را به صورت خروجی دریافت می کنید.

در برنامه خوشنویسی آنلاین، هیچ مهارت خاصی لازم نیست و در بسیاری موارد جنبه سرگرمی دارد. برای طراحی پست های تبلیغاتی در رسانه های اجتماعی استفاده از خوشنویسی آنلاین پیشنهاد می شود. حتی اگر استعداد و مهارت خوشنویسی نداشته باشید، این برنامه ها به کمک شما خواهند آمد.

کسب درآمد با خوشنویسی فارسی

خوشنویسی فارسی در دوره های گذشته یک هنر نوظهور، اصیل و با ارزش محسوب می شد. ارزش این هنر را به اندازه‌ای بود که هنرمندان و خوشنویسان آن زمان بسیار محترم بودند و از هنر آنها برای تزئین و ساخت بسیاری از کتیبه های تاریخی، هنری و نظایر اینها استفاده می شد.
در دوره امروزه، خوشنویسی یک مهارت یا یک هنر فردی محسوب می شود. امروزه این هنر در حوزه خود، شناخته شده است و شاید بسیاری از افراد به خوشنویسی به عنوان یک منبع درآمد فکر نکنند. این تصور اشتباه است! هر فردی که هنر خوشنویسی را بداند و در آن به مهارت کامل دست پیدا کند می تواند از آن به عنوان یک منبع درآمدزایی استفاده کند.

خوشنویسی یا خطاطی، خلق خطوط و نوشته های زیبا است، بنابراین هر فردی که در این هنر، حرفه‌ای باشد می‌تواند هنر خود را در مدل های مختلف به فروش برساند. یک هنرمند خوشنویس با همکاری با مراکز چاپ کتاب، مراکز نگارگری، مینیاتوری، تذهیب، هنرهای صنایع دستی بومی و نظایر این ها می تواند به عنوان یک هنرمند مشغول به کار شود و از هنر خوشنویسی خود کسب درآمد کند.

برخی از هنرمندان خوشنویس به صورت شخصی کار می کنند. دریافت سفارش خوشنویسی فارسی برای بنرهای تبلیغاتی نمونه‌ای از این منبع کسب درآمد هستند. برخی دیگر هم با برگزاری کلاس های آموزش خوشنویسی در انواع خوشنویسی با خودکار یا خوشنویسی با قلم، علاقه مندان به این هنر را جذب می‌کنند و با دریافت مبلغ مشخصی شهریه، دوره های آموزشی خود را ارائه می دهند. به این ترتیب می‌توان پیش‌بینی کرد که با اندکی خلاقیت و فراهم کردن امکانات لازم به راحتی می توان از هنر خوشنویسی فارسی کسب درآمد داشت. تفاوتی نمی کند که کدام یک از سبک های خوشنویسی را دنبال می کنید، اگر بتوانید از این هنر در جایگاه خود به درستی استفاده کنید، به راحتی پیشرفت خواهید کرد.

با توجه به دنیای امروز که دنیایی پیچیده از ابزارها و برنامه های اینترنتی و فناوری‌ها می‌باشد، افراد با پرداختن به یک هنر سنتی و اصیل که مزیت رقابتی را ایجاد می کند، حتماً در خوشنویسی فارسی موفق خواهند شد. خلق تابلوهای هنری خوشنویسی یا نقاشیخط با زیباترین جلوه ظاهری و به فروش رساندن آنها در وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی، ایده هایی است که با دنیای امروزی، بیشتر سازگاری دارد.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 1 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
خوشنویسی فارسی هنر اصیل ایرانی
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)