تراش شیشه

تراش شیشه از هنرهای کاربردیست که برای تزئین محصولات دکوری مورد استفاده قرار می گیرد. البته تراش روی شیشه برای زیباتر کردن ظروف مورد استفاده در منزل هم کاربرد دارد. بر روی انواع سرویس های چای خوری،پارچ و لیوان و همچنین ظروف دیگر شیشه ایی و کریستالی می توان طرح های زیبایی با دست و ماشین بوجود آورد. هنر تراش روی شیشه توسط هنرمندان با ذوق اصفهانی انجام می گردد، البته در شهرهای دیگر نیز هنرمندان فراوانی مشغول به فعالیت در این زمینه می باشند.تراشکاری شیشه نه تنها در ایران ، بلکه در کشورهای دیگر مانند ایتالیا و چین نیز از محبوبیت خاصی برخوردار است.ابزار تراش روی شیشه هم دستی و هم ماشینی بوده که هر کدام برای سبک خاصی از این هنر مورد استفاده قرار می گیرد.شما می توانید برای خرید محصولات تراش روی شیشه و کریستال به فروشگاه صنایع دستی اصفهان مراجعه نمائید.

تماس با واحد فروش: 09019277512

هنر تراش روی شیشه و محصولات زینتی

هنر تراش روی شیشه و آینه هم بصورت محصولات مجزا، و هم ترکیبی از محصولات هنری متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.تراش کریستال نیز مانند تراشکاری شیشه است. در ساخت محصولات صنایع دستی ایرانی می توان از این هنر نیز بصورت ترکیبی استفاده نمود. برخی از اساتید دستگاه تراش روی شیشه را انتخاب کرده و برخی با دست طرح های مورد نظر را پیاده سازی می کنند.علاقه مندان می توانند آموزش تراش شیشه و کریستال را بصورت آنلاین در فضای مجازی دنبال کنند.

تراش روی شیشه

تراشکاری شیشه

تراش روی شیشه، یکی از هنرهای ظریف بی نظیر و بی همتا است که در گروه هنرهای مدرن و خلاقانه امروزی دسته ‌بندی می ‌شود. شاید تاریخچه غنی از تراش دادن سطح شیشه وجود نداشته باشد اما صنعت شیشه گری، قدمتی دیرینه دارد. تراش دادن سطح شیشه با شیشه‌گری بسیار متفاوت است. همه ما می‌دانیم که در صنعت شیشه گری، مخلوط مذاب به عنوان ماده اولیه ساخت شیشه به کار می رود و سپس به شکل های مختلف تبدیل می شود. انواع ظروف شیشه‌ای که همه ما می شناسیم در صنعت شیشه گری ساخته می شوند.

اپلیکیشن صنایع دستی

در هنر تراش روی شیشه، وضعیت کاملاً متفاوت است. در این هنر زیبا، ابزارهای خاصی به کار برده می شود تا روی ظروف شیشه ای، نقش و نگارهایی ایجاد شود. به دلیل اینکه شیشه، ظریف و شکننده است باید هنرمند، آنچنان ظریف، آرام و با دقت عمل کند که هیچ آسیبی به سطح شیشه‌ای وارد نشود. هنر تراش روی شیشه به تجربه و سرعت عمل نیاز دارد. همچنین هنرمندانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند افرادی با حوصله و با دقت هستند. جالب آن است که بدانید از این هنر می‌ توان برای تراشیدن سطح آینه و ایجاد نقش و نگارهای زیباتر نیز استفاده کرد. در ادامه مطلب درباره هنر تراش روی شیشه، ساخت لوازم تزئینی و دکوری و همچنین کاربردهای این هنر در صنعت طراحی دکوراسیون داخلی صحبت می کنیم.

تراش روی شیشه

هنر تراش روی شیشه

هنر تراش روی شیشه و کریستال یعنی هنرمند با ابزارهای ظریف، نقش و نگارهای مختلفی را روی ظروف شیشه ای و ظروف کریستالی ایجاد می کند. نقش و نگارهای هنری، متنوع هستند. از اشکال هندسی گرفته تا نقش و نگارهای اسلیمی، گل و برگ، طرح پرندگان و طرح های مدرن که الهام گرفته از خطوط منحنی هستند، قابل اجرا روی شیشه و کریستال می باشند. هر چقدر نقش و نگارهای تراش روی سطوح شیشه و کریستال، ظریف تر باشد، هم زمان بیشتری برای کار کردن صرف می ‌شود و هم قیمت نهایی محصول، گرانتر است.

امروزه هنر تراش روی شیشه و کریستال یک حرفه محسوب می شود و به این جهت برای کارآفرینی و راه اندازی کارگاه هنری پیشنهاد خوبی خواهد بود. دوره های آموزش تراش روی شیشه هم به همین صورت ارائه می ‌شوند که در قالب مفاهیم تئوری و عملی می باشد. از این هنر، گاهی با نام تراشکاری شیشه و بلور هم یاد شده است. بسیاری از هنرمندان اصیل در این رشته دارای کارگاه بزرگ هستند که برند خود را نیز به ثبت رسانده ‌اند.

ابزار تراش روی شیشه

زیباترین ظروف شیشه و کریستال در بازار شامل نقش‌هایی دلفریب و چشم نواز هستند. این نقش ها با استفاده از ابزار تراش روی شیشه ایجاد شده‌اند.ابزارها و دستگاه های مخصوص تراشکاری شیشه و بلور تقریباً خاص و متفاوت هستند. این ابزارها هم برای کار کردن روی سطح شیشه طراحی شده اند و هم از برخی از آنها برای پردازش لبه های شیشه و از بین بردن تیزی و ناهمواری ها به کار می رود. با استفاده از بهترین ابزارهای تراشکاری شیشه و بلور، سطح نقش ها و طرح ها، صیقلی و براق تر می شوند.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

ابزار تراش روی شیشه شامل سمباده و دستگاه هایی است که به صورت مته، دارای لبه های 2 قسمتی یا 3 قسمتی هستند. با این ابزارها می ‌توان نقش و نگارهای ریز و درشتی را روی شیشه، بلور و کریستال ایجاد کرد. حرکت نرم و آرام دست هنرمند باعث می شود که طرح ها و نقش ها هر چه ظریف تر و زیباتر ایجاد شوند.تراش روی شیشه برای خلق سطوح شیشه ای که در موارد مختلف کاربرد دارد، پیشنهاد می شود. در قسمت بعدی که درباره طراحی داخلی ساختمان صحبت می کنیم، کاربردهای این هنر را بهتر متوجه می شوید. تراشکاری بلور و شیشه نه تنها برای تولید لوازم دکوری و تزئینی مناسب است بلکه می توان پانل ها و صفحات شیشه‌ای بزرگ را طراحی کرد و از آن برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده نمود.

هنر تراش روی شیشه

اگر نگاهی به محصولات شیشه و بلور در بازار داشته باشید آنقدر تنوع دارد که برای خرید یکی از آنها دچار سردرگمی می شوید! هنر تراش روی شیشه باعث شده است این محصولات، خاص و متفاوت باشند. از انواع گلدان، سرویس چای خوری و سرویس پذیرایی گرفته تا شیرینی خوری، کیک خوری، آجیل خوری، میوه خوری، شمعدان، آینه های دکوراتیو و هزاران محصول دیگر با تراشکاری بلور و شیشه تولید شده و به بازار عرضه گشته اند.

تراش روی شیشه برای لوازم تزئینی و دکوری فقط شامل ظروف نمی شود؛ برخی از مجسمه های کوچک شیشه ای بلورین وجود دارند که با همین هنر خلق شده اند. برخی از لوازم تزئینی و دکوری از شیشه های رنگی ساخته شده اند و به همان نسبت با هنر تراش روی شیشه، نقش و نگارهای خلاقانه‌ ای روی آنها حک شده است. خرید لوازم دکوری و تزئینی که با تراش روی شیشه تولید شده‌اند برای تغییر نمای داخل ویترین پیشنهاد می شود. این لوازم شیشه ای لوکس برای جهیزیه عروس یا هدیه دادن به مناسبت های مختلف، انتخاب ایده آلی هستند. اگر در بازار جستجو کنید، طرح و نقش ها، نظر شما را بسیار به خود جلب می کنند.

تراش روی شیشه

طرح و نقش هایی که روی لوازم دکوری با تراش روی شیشه خلق شده ‌اند، هم به سبک مدرن و هم به سبک کلاسیک هستند. به طور مثال، شما لوازم شیشه و بلور را می بینید که به سبک شیشه های زمان قاجاریه شباهت دارند. برخی از لوازم ‌دکوری شیشه ‌ای هم به سبک و روش هنر مدرن ساخته شده‌اند و یک مدل جدید را به نمایش می‌گذارند. در هر حالت، این هنر، جدید و خلاقانه است؛ هنوز هم می ‌توان طرح و نقش ها را تغییر داد و شیشه و بلور جدید با طرح های غیر تکراری تولید کرد. کسانی که در تولید لوازم دکوری فعالیت می‌کنند بهتر است همیشه از هنر تراش روی شیشه با قوه تخیل و ایده پردازی استفاده کنند. به این ترتیب، محصولات نهایی، پرفروش و پرطرفدارتر خواهند بود.

یکی از مهم ترین کاربردهایی که تراش روی شیشه ارائه کرده است ساخت ابزارهایی برای طراحی دکوراسیون داخلی در ساختمان است. برای توضیح این جمله، توجه شما را به پارتیشن های شیشه ای نقش دار و طرح دار جلب می کنیم که در مطب پزشکان، لابی هتل، مزون لباس، آرایشگاه ها یا حتی لابی مجتمع های مسکونی دیده‌اید. وقتی به پانل های شیشه ای نقش دار نگاه می کنید، آنچنان درخشندگی دارند که شما را به دنیای رویا و خیال می برند؛ چه چیزی بهتر از این که طراحی داخلی را با استفاده از عناصر شیشه و نور انجام دهید؟!

تراش روی شیشه باعث می شود پانل های شیشه ای، شبیه شیشه های مات یا شیشه های خراشیده شده، دیده شوند. اگر این صنعت با اندکی خلاقیت و هنر همراه شود، محصولات نهایی برای دکوراسیون داخلی منحصر به فرد و غیر تکراری خواهند بود.به طور مثال، شما طرح هایی از گل و برگ را روی شیشه ایجاد می کنید و سپس می توانید با رنگ طلایی یا نقره ای، فرورفتگی ها را رنگ آمیزی کنید. این یعنی علاوه بر درخشندگی نور که روی شیشه مشاهده می شود، انعکاس رنگ از سطوح طلایی یا نقره‌ای را هم مشاهده کنید.استفاده از تراش روی شیشه برای طراحی پانل های شیشه ای زیبا برای داخل سالن نشیمن هم پیشنهاد شده است. حتی می توانید اطراف یک آینه را با شیشه تزیین کنید. نقش و نگارهای مختلفی از هنر مدرن و هنر کلاسیک یا سنتی برای طراحی داخلی آپارتمان، شرکت یا لابی هتل پیشنهاد می شود. برای طراحی داخلی هتل های لوکس یا طراحی داخلی پنت هاوس و یا حتی طراحی دکوراسیون داخلی ویلا می توان درب های شیشه ای بزرگ را طراحی کرد که به صورت کشویی و لولایی باز و بسته می شوند؛ در حالی که پانل ها با هنر تراش روی شیشه تزیین شده اند. این ایده، منحصر به فرد و خاص است که اگر بتوان آن را اجرا کرد، حتماً پر طرفدار و پر فروش خواهد بود. بهترین شیشه برای این کار، شیشه های نشکن یا همان شیشه های دو جداره برای دکوراسیون داخلی هستند.

خرید اینترنتی لوازم دکوری شیشه

با توجه به توضیحاتی که درباره هنر تراش روی شیشه ارائه دادیم و با نگاه کردن به تصاویر این هنر زیبا شاید علاقه مند شده اید که لوازم تزئینی و دکوری را برای خانه خود بخرید. اگر در حوزه طراحی داخلی فعالیت می کنید، شاید زمان آن رسیده است که از عنصر شیشه در طراحی های خود استفاده کنید.در هر صورت، این هنر، نمایی جذب کننده و متفاوت ایجاد می کند؛ چه در داخل ویترین خانه باشد و چه برای طراحی داخلی ساختمان های اداری و تجاری استفاده شود.شیشه، یک عنصر است که نور را منعکس می‌کند. وقتی شما با تراش روی شیشه، نقش و طرح هایی را خلق می کنید در واقع، مسیر عبور نور را مسدود می کنید، بنابراین یک درخشندگی خاص را در سطح شیشه به وجود می آورید.لوازم تزئینی و دکوری شیشه ای را می توانید به صورت اینترنتی بخرید. کافی است به فروشگاه های اینترنتی لوازم کادویی و یا شیشه و بلور مراجعه کنید و محصولات مورد نظر خود را سفارش دهید. می توانید از این هنر به عنوان یک کسب و کار خانگی هم استفاده کنید و به درآمدزایی برسید.

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 3 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
تراش روی شیشه
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)