ملیله کاری چیست؟

ملیله کاری چیست؟ و چه کاربردی دارد و چگونه تولید می شود. این هنر ایران باستان که قدمتی چند هزار ساله دارد را بشناسید و با آن به زمان سفر کنید. ملیله کاری اصفهان از شناخته شده ترین محصولات ملیله ایرانی بشمار می رود. کیفیت و تنوع محصولات در طول زمان دستخوش تغییرات مثبتی بوده است. ملیله کاری با مس , نقره و سایر فلزات امکان پذیر می باشد. عموما ساخت ظروف ملیله در اصفهان و زنجان انجام می گردد. و ظروف ملیله کاری تهران بیشتر از این دو شهر اصلی تامین می شود. کسانی که وسایل طلا و نقره کاری شده را دوست دارند و به صنایع دستی زنجان و اصفهان علاقه مند هستند، به نظر می رسد بهتر است درباره این حرفه اطلاعاتی را کسب کنند. برای پایخ به سوال هنر ملیله کاری چیست؟ تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تماس با واحد فروش: 09019277512

ملیله کاری اصفهان

ملیله کاری اصفهان چیست و چرا ارزشمند است؟ در طول تاریخ، تا چه اندازه به این هنر، بها می داده اند؟ وقتی شما یک وسیله ملیله کاری شده می بینید، ممکن است سوالات بسیاری مانند اینکه ملیله کاری چیست و چه افرادی معمولاً این محصولات را می خرند، برای شما پیش بیاید. ملیله کاری، تا حدودی شبیه به ظروف نقره است اما با آن تفاوت زیادی دارد.

ملیله کاری چیست

در این مقاله و با عنوان های زیر، مفصل به این موضوع می پردازیم:

 • ملیله کاری چیست و چه میزان قدمت دارد؟
 • ملیله کاری چیست و چگونه تولید می شود؟
 • ملیله کاری چیست و طراحی نقش ملیله روی صفحه مستطیلی
 • ملیله کاری چیست و چرا ارزشمند است؟
 • ملیله کاری چیست و چه وسایلی با آن ساخته می شود؟
 • ملیله کاری چیست؛ سخن پایانی
اپلیکیشن صنایع دستی

ملیله کاری چیست و چه میزان قدمت دارد؟

اگر بخواهید تاریخچه ملیله کاری را پیدا کنید و بدانید ملیله کاری چیست، باید به زمان هخامنشیان و ساسانیان و سلجوقیان برگردید؛ یعنی تقریبا 500 سال قبل از میلاد! و این بسیار اعجاب آور است، چرا که قدمت این هنر ارزشمند ایرانی که امروزه به دست ما رسیده را نشان می دهد. در روزگاران قدیم، هنر ملیله کاری، بیشتر روی بورس بوده و ظروف گرانبها برای قشر مرفه جامعه ساخته می شده است. اما امروزه این هنر، بیشتر حالت ویترینی دارد و استفاده از آن مانند گذشته ها از آن خبری نیست. البته هستند کسانی که به هنر و سبک کار ایرانی علاقه مند هستند و به دنبال خرید محصولات ملیله کاری می باشند.

هنر ملیله کاری چیست؟

اگر علاقه دارید که بدانید هنر ملیله کاری چیست , تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. برخی آثار تاریخی ایرانی به جا مانده از سالیان دور، توسط اعراب دزدیده شده است و تعدادی نیز هم اکنون در موزه های ایران نگه داری می شود؛ برخی در شوش و همدان پیدا شده و تعدادی هم ذوب شده تا فلز آن دوباره مورد استفاده قرار گیرد.ملیله کاری هم اکنون در زنجان بیشتر از سایر نقاط، تولید می شود و بعد از آن در شهرهای اصفهان، تهران و خراسان نیز تولید می گردد. دلیل وجود هنر ملیله کاری در خراسان، مسافرت گروهی از ایرانیان به این استان طی حمله مغول ها است که همزمان هنر ملیله کاری و فلزکاری را با خود به خراسان آورده بودند.

ملیله کاری چیست و چگونه تولید می شود؟

“اگر بتوانیم پاسخ این سوال را پیدا کنیم که ملیله کاری چگونه تولید می شود، می توانیم همزمان بفهمیم که ملیله کاری چیست.” ابتدا شمش های نقره با دستگاه، به مفتول باریک تبدیل می شود و با نقش هایی مانند بته جقه، پیچک، برگ و غنچه و اشک، نقش زده می شود؛ سپس با نقره عیار پایین تر، لحیم می شود.این کار نیازمند وقت گذاشتن، دقت، ظرافت و صبر و حوصله است تا طرحی ظرفیت و چشم نواز از آب در بیاید. در نمای این هنر، همچنان از طراحی های سنتی و اسلیمی بهره گرفته می شود. در این هنر و برای بدست آوردن مفتول های نقره، چندین بار نقره را داخل کوره می گذارند تا حرارت ببیند و به شکل دلخواه در بیاید.بعد از درست شدن مفتول، آن را موم اندود می کنند و سپس حدیده کرده تا مفتول نقره، ظریف و باریک شود. مفتول باید به قدری باریک شود تا از دستگاه نورد، رد شود. سپس نوبت به مرحله ملیله کاری می رسد.

پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

ملیله کاری چیست و طراحی نقش ملیله روی صفحه مستطیلی؟

در ادامه تولید هنر ملیله کاری باید بگوییم در این مرحله، باید مفتول های مسی یا نقره به شکل دلخواه استاد ملیله کار در بیاید و شکل نهایی ساخته شود. این شکل، از قبل طراحی و نگه داری شده است. در این مرحله، یک سطح مستطیلی شکل فلزی آهنی قرار می دهند و روی آن را موم اندود می کنند. سپس طرحی که قبلاً روی قالب گذاشته اند را روی سطح مستطیلی قرار می دهند. سپس، شروع می کنند به در آوردن طرح ملیله روی صفحه فلزی. به این صورت که ورق های نازک نقره ای را روی لبه های شکل قرار می دهند.

ملیله کاری اصفهان

ملیله کاری اصفهان در کارگاه های ملیله سازی مختلفی تولید می گردد. از این رو از کیفیت متفاوتی برخوردار است. آبکاری نقره و پلی استر کشیده شده بر روی ظروف ملیله کاری تاثیر مهمی در ظاهر محصولات خواهد داشت. اگر بخواهیم راحت تر توضیح بدهیم که ملیله کاری چیست باید بگوییم، مانند کاری که بچه ها با شابلون روی یک دفتر نقاشی انجام می دهند. یعنی قالب آماده را روی برگه نقاشی می گذارند و دور تا دور آن را با مداد می کشند تا شکل مورد نظر در بیاید. سپس استاد ملیله کار، فضاهای خالی و داخل شکل ملیله را به کمک مفتول ها، مدام جاگذاری می کند تا طرح مورد نظر دربیاید. در پایان، موم را ذوب می کنند تا اسکلت ملیله و طرح درست شده از صفحه آهنی جدا شود. سپس با قرار دادن ظرف در محلول اسید سولفوریک و با استفاده از برس سیمی، لکه های اضافه نقره را پاک می کنند. اگر استاد ملیله کار، دقت و خلاقیت داشته باشد می تواند نقش های بسیار زیبایی بیافریند که برای مشتری بسیار جذاب و گیرا باشد.

ملیله کاری چیست و چرا ارزشمند است؟

از آنجایی که ملیله کاری، هنری به جا مانده از ایران باستان و حتی قبل از میلاد است، ارزش خاصی پیدا می کند؛ ضمن آنکه هنری تلفیقی از زرگری و نقره کاری است. در ایران، مانند بسیاری از کشورها، طلا و نقره از محصولات گرانبها محسوب می شود و به همین دلیل، ملیله کاری ارزشمند است. بسته به اینکه عیار نقره به کار رفته چه میزان می باشد، همچنین چقدر ظرافت در طراحی نقوش به کار رفته است، قیمت محصولات ملیله کاری شده را تحت تأثیر قرار می دهد. در اصفهان، زنجان و تهران، هر کدام شیوه خاص خود را برای ساخت ملیله کاری دارند و طراحی ها با هم تفاوت دارد. یک استاد هنرمند و خلاق ملیله گر می تواند طرحی نو اجرا کرده و شگفتی بیافریند. با ملیله کاری می توان بسیاری از وسایل را طلا اندود و نقره اندود کرد و همان وسیله ساده را تبدیل به وسیله ای شیک و لاکچری نمود. فقط کافیست طرحی جالب به یک استاد ملیله گر بدهید و او آن را پیاده کند. این طرح می تواند مطابق ذوق و سلیقه مردم یک شهر یا یک کشور باشد؛ چیزی که برای آن شهر یا کشور ارزش دارد و می تواند نظرشان را درباره ملیله کاری جلب نماید.

ملیله کاری چیست و چه وسایلی با آن ساخته می شود؟

ملیله کاری از جمله هنرهای زیبا و جالبی است که میتوان هم برای خانه شخصی خرید و هم هدیه داد. این هنر امروزه نسبت به قدیم، طراحی و نقاشی جالب تری دارد، چرا که استادان خلاقی هستند که برای آن وقت می گذارند. در قدیم، استفاده های این هنر محدود بوده است اما امروزه استفاده های بسیاری از آن سراغ داریم. مخصوصاً که در دوره ما، راه صادرات باز است و روش های اینترنتی رونق بسیار داشته، فروش و بازاریابی ملیله کاری مانند دیگر هنرهای ایرانی – اسلامی یا سنتی را راحت کرده است.

ملیله کاری با مس

  • ملیله کاری با مس کاربردهای فراوانی دارد که هم جنبه تزئینی و هم جنبه کاربردی بودن ظروف را نشان می دهد. خرید میناکاری روی مس از طرف مشتریان استقبال خوبی داشته و محبوبیت این نوع کالا را نشان می دهد. رنگ زیبای نقره ایی آن با سایر محصولات دکوری قابل ست شدن است.
 • ملیله کاری برای ویترین خانگی: ظروف جالبی با ملیله کاری درست می شود که نشان دهنده زبردستی و توانمندی استاد ملیله گر است. بانوان، این نوع هنرهای فاخر را بسیار دوست دارند. ظروفی مانند لیوان، فنجان، گلاب پاش و… برای ویترین، بسیار زیبا هستند.
 • ملیله کاری در طلا و جواهرات: طلا و جواهرات جالبی با این هنر درست می شوند؛ جواهراتی که جذاب و دیدنی هستند. مثلا انگشتر، سنجاق، زنجیر و پلاک. در تهران، ملیله کاران، روی جواهرات خوب کار می کنند.
 • ملیله کاری برای کادو دادن: ملیله کاری، هدیه ای لوکس و گاهی لاکچری است. اگر دوست داشتید هدیه ای فاخر به دوست، خانواده و یا همکاران خود بدهید، می توانید یک وسیله ملیله کاری شده اهدا کنید. مثلا اگر شغل خاصی دارید که با افراد شیک، سروکار دارید و احترام و جایگاه خیلی خاصی برای آنها قائل هستید، می توانید هنر ملیله کاری خریداری کنید.
 • ملیله کاری برای جهیزیه: اگر زوج جوان هستید و می توانید برای خرید صنایع دستی زیبا و گران قیمت، خرج کنید و دوست دارید نقش و نگار ایرانی وارد خانه خود کنید، می توانید هنر ملیله کاری را در خرید جهیزیه قرار دهید.

ملیله کاری تهران

ملیله کاری تهران همان ظروف تولید شده در اصفهان است که به سفارش مشتریان برای تهران ارسال می گردد. هنر ملیله کاری، برگرفته از ذوق، خلاقیت و استعداد هنرمندان در این رشته خاص است. انواع ظروفی که توسط این هنر خلق می شوند، ارزشمند بوده و هم برای استفاده های شخصی و هم برای هدیه دادن، توصیه می شوند. هدایای تبلیغاتی مناسب برای شرکت ها و کسب و کارهای بزرگ، هدیه برای جشن تولد یا سال نو، نمونه هایی از کاربردهای ملیله کاری هستند. برای خرید محصولات ملیله کاری می توانید از طریق مشاوران سایت و قسمت تماس با ما اقدام نمایید.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
5 based on 4 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
ملیله کاری چیست و ظروف ملیله چه کاربردی دارند؟
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)