میناکاری فیض الهی

میناکاری فیض الهی

میناکاری فیض الهی یکی از شناخته شده ترین برندهای صنایع دستی مینا کاری ایران است. استاد غلامعلي فيض اللهي را می توان از برجسته ترین هنرمندان این شاخه هنری دانست. در ظروف ساخته شده میناکاری استاد فیض الهی دقت فروانی وجود دارد که باعث شده طرفداران زیادی در بین علاقه مندان به هنرهای دستی ایرانی داشته باشند. گالری فیض اللهی شامل انواع ظروف میناکاری اصفهان با طرح های سنتی مورد پسند دوستداران هنر است. ایشان برای نخستین بار کتابی در زمینه آموزش میناکاری Minakari به رشته تحریر در آورده اند. کتاب میناکاری فیض الهی منبع بسیار خوبی برای علاقه مندان به آموزش این هنر اصیل ایرانی می باشد.

استاد غلامعلي فيض اللهي

استاد غلامعلی فیض الهی در سال 1338 و در خانواده ایی هنرمند و هنردوست چشم به جهان گشودند. آشنایی ایشان با هنر میناکاری از دوران کودکی و در محضر پدر آغاز شد . نقش و نگارهای زیبایی که پدر استاد بر پیکر بی جان فلز طراحی می کردند به آن روح میداد و باعث انگیزه اهل منزل برای فراگیری هنر مینا از پدر می شد. سرانجام از سال 1362 نزد پدر به شاگردی و فراگیری هنر میناکای مشغول شدند.

برادر ایشان استاد غلامرضا فیض الهی نیز در کنار استاد, از کلاس اخلاق و تجربه پدر بهره بردند. ایشان نیز هم اکنون در این حرفه مشغول به فعالیت می باشند. علاقه استاد به خاندان اهل بیت باعث شده تا به ساخت و طراحی ميناكاری های اماكن متبركه مانند ساخت درب و ضريح حضرت سيد الشهداء ، حضرت ابوالفضل العباس ، حضرت زينب و … مشغول گردند. همچنین استاد در کنار ساخت ظروف مینا کاری شده علاقه زیادی به فرهنگ و آثار تاریخی ایرانی و بخصوص اصفهان داشته که در این راستا به طراحی تابلوهایی از ابنیه اصفهان پرداخته اند.

آثار استاد غلامعلی فیض الهی در نمايشگاه های مختلفی مانند توانمندی های صادراتی ، روز جهانی صنايع دستی نمايشگاه هایی در بلگراد ، ‌باكو ، تايلند ، آلمان ، فرانسه ، ژاپن ، سوئيس ، عربستان ، چين ، مسکو ، سن پترزبوک ، کره جنوبی و بلاروس و … در معرض ديده علاقه مندان قرار گرفته است. مطمئنا فعالیت های فرهنگی , هنری ایشان مایه افتخار علاقه مندان به فرهنگ هنر ایرانی است.

استاد غلامعلي فيض اللهي
اپلیکیشن صنایع دستی
استاد هنر میناکاری اصفهان

استاد هنر میناکاری اصفهان

افتخارات خانواده فیض الهی به برادران ختم نشده و خواهران استاد نیز خود در کرسی استادی , یکی در امریکا و دو خواهر دیگر در ایران مشغول به تدریس هنر در دانشگاه می باشند. آموزش هنر میناتور و مینا رشته تخصصی خانواده محترم فیض الهی می باشد که یادگار هنر پدربزرگوارشان است.

از جمله مسئولیت های استاد غلامعلی فیض الهی به موارد زیر می توان اشاره نمود:

 • عضو و رئيس هيئت مديره شركت تعاونی مينا ، مينياتور و نقاشی
 • رئيس اتحاديه صنف صنايع دستی استان اصفهان
 • رئيس هيئت مديره اتحاديه صادراتی صنايع دستی
 • رئيس هيئت مديره سه قرض الحسنه متعلق به هنرمندان
 • مدرس دانشگاه هنر و علمي كاربردي نقش جهان
 • رئيس شورای هنری ستاد عتبات عاليات
 • عضو پژوهشكده هنرهاي سنتی
 • عضو کمیته استاندارد هنر مينا
 • مدرس رشته حقوق در دانشگاه
 • مدير كميسيون ماده صد شهرداری اصفهان
 • مدیر گروه صنایع دستی مرکز نوآوری نقش جهان
 • مدیر کارگروه مهارت در هنرهای دستی و سنتی
پیج صنایع دستی ایرانی در شبکه های اجتماعی

کتاب میناکاری فیض الهی

استاد غلامعلی فیض الهی کتاب با ارزشی در زمینه میناکاری به نام “هنر مینا” تالیف کرده اند که چراغ راهنمای بسیار خوبی برای دوستداران و دانشجویان رشته میناکاری می باشد. همچنین جلد دوم این کتاب در دست تدوین می باشد. فروشگاه بازار مینا با اجازه استاد غلامعلی فیض الهی به نشر رایگان مطالب کتاب هنر مینا در بخش آموزش میناکاری فروشگاه پرداخته است.

عشق این مرد بزرگ به هنر و فرهنگ ایرانی باعث شده تا با توجه به دارا بودن مجوز دفتر وکالت بدون توجه به مسائل مالی پس از مسئولیت های روزانه در منزل تا پاسی از شب به نقاشی بر روی ظروف مسی پرداخته تا به یاد پدر بزرگوارشان روح این هنر را بر پیکر بی جان فلز دمیده و اثر ماندگار و سرمشق علاقه مندان این هنر خلق کند. استاد مانند سربازی در خدمت اعتلای فرهنگ و هنر این مرز و بوم بوده و ما امیدوارم که جامعه هنری کشورمان سالیان طولانی از محضر ایشان بهره ببرند.

ظروف میناکاری شده استاد غلامعلی فیض الهی بصورت سفارشی طراحی می شود البته خانواده محترم ایشان نیز مانند خود استاد در این زمینه فعالیت دارند. کیفیت محصولات میناکاری شده فیض الهی بالاست و جزء محصولات ویژه صنایع دستی محسوب می گردند.

استاد فیض الهی از پیشکسوتان هنر میناکاری اصفهان هستند . هنر و تجربه ایشان بایستی به نسل آینده منتقل گردد تا این هنر گرانبها بصورت صحیح پاسداری شود. به نقل از استاد امروزه بایستی خلاقیت بیشتری در زمینه طراحی صورت گیرد تا باعث عدم رکود در بازار میناکاری شود. این مسئله با وجود نیروی انسانی جوان و بسیار مستعد ایرانی دور از دسترس نیست. رسانه های ملی و خصوصی با اطلاع رسانی صحیح می توانند تاثیر بسیار مهمی در این زمینه داشته باشند.

کتاب میناکاری فیض الهی
کتاب میناکاری فیض الهی

میناکاری استاد فیض الهی

ورزش یکی از سرگرمی های سالم استاد غلامعلی فیض الهی می باشد. ایشان از سال 1353 در رشته کشتی مشغول به فعالیت بودند. و از آن زمان تا بحال عناوین زیادی را کسب نموده اند. چندین دوره قهرمانی در استان اصفهان , نایب قهرمانی کشتی آزاد پیشکسوتان ایران و کسب مقام سومی کشتی فرنگی کشوری نمونه هایی از افتخارات ایشان می باشد.

استاد فیض الهی را می توان نمونه ایی از الگوی صحیح برای جوانان ایرانی بشمار آورد. تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد , هنرمند برجسته میناکاری , و ورزشکاری متواضع شخصیتی است که از این مرد بزرگوار می توان در نظر داشت. یادآور می شوم که ایشان الگوی اخلاقی بسیار خوبی برای شاگرادان شان هستند که در عین داشتن توانایی های مختلف , همیشه متواضعانه در خدمت مردم تلاش می کنند.

هنرهای دستی ایرانی هنوز جایگاه واقعی خود را بین مردم بدست بیاورده , شاید دلیل آن نداشتن اطلاعات کافی در مورد این هنرهاست. بر عهده رسانه های خصوصی و دولتی است که با اطلاع رسانی صحیح فرهنگ استفاده و تاریخچه این صنایع بومی را به هموطنان عزیزمان یادآور شوند.

از قالی کرمان تا حصیر بافی های جنوب یا صنایع دستی شمال کشور همه و همه نشان دهنده هویت و اصالت بومی ایرانی ماست که براحتی بدست ما نرسیده و ما نیز بایستی میراث دار خوبی برای آیندگان باشیم. ارزش نهادن به صنایع دستی هر استان تاثیر مستقیم و متقابلی برای تک تک افراد هر منطقه از ایران دارد. شما می توانید زیبایی رنگ ها و تفاوت فرهنگ ها را در دانه دانه ظروف ساخته شده از سراسر کشور ببینید.

کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)