میناکاری سفالی

میناکاری روی سفال

میناکاری روی سفال یکی از هنرهای اصیل ایرانی است. با ترکیب هنر سفالگری به همراه هنر میناکاری می توان ظروف بسیار زیبایی ساخت که هم جنبه تزئینی و هم جنبه کاربردی دارد. طرح های استفاده شده در ظروف میناکاری سفالی با سادگی و زیبایی خود چشم هر بیننده ایی را به سمت خود خیره می کند. میناکاری بشقاب سفالی با میناکاری بشقاب های مسی کمی متفاوت است. میناکاری روی مس اصفهان بسیار شناخته شده و علاقه مندان فراوانی دارد. قطب میناکاری بر روی سفال شهر لالِجینْ (لاله‌جینْ) استان همدان است. البته امروزه در شهرهایی چون اصفهان , این هنر بصورت حرفه ایی و تجاری دنبال می شود. مشتریان زیادی برای ظروف میناکاری سفال در تهران وجود دارد که هم از اصفهان و هم از همدان سفارشات خود را تهیه می نمایند.

میناکاری روی سفال، جلوه‌ای از هنر اصفهان

میناکاری روی سفال از هنرهای اصیل اصفهان محسوب می‌شود. از ترکیب سه عنصر اصلی طبیعت یعنی آب، آتش و خاک با یکدیگر، محصولی شگرف و زیبا به وجود می‌آورد. معمولاً طرح‌های میناکاری از الگوهای اسلیمی الهام گرفته‌شده است. زادگاه این هنر اصیل، شهر لالجین همدان است. میناکاری سفالی بیشتر برای تزیین امکان مذهبی نظیر مسجد استفاده می‌شود. هنرمندان ساکن اصفهان در این هنر دستی بر آتش دارند. ظروف ساخته شده سفالی از دیر باز تا کنون مورد استفاده مردم قرار داشته زیبایی این محصولات نیز از اهیمت بالایی برخوردار بوده است.

میناکاری روی سفال چیست ؟

نخستین سوالی که برای شما پیش خواهد آمد این است : میناکاری سفال چیست ؟ میناکاری روی سفال درواقع نوعی تکنولوژی است که قدمتی دیرینه دارد. میناکاری به‌طور عمده بر روی زیورآلات و اشیای تزیینی به کار می‌رود. جذابیت این هنر به‌قدری است که زنان خانه‌دار به‌عنوان منبع درآمد از آن استفاده می‌کنند. درواقع این هنر جزء صنایع‌دستی و سوغاتی شهرهایی مانند همدان و اصفهان است. مهد این هنر زیبا شهر اصفهان است. میناکاری را بیشتر می‌توان بر روی ظروف مسی انجام داد. نقوش جلوه بهتری روی این ظروف دارد. این هنر انواع مختلف و متنوعی دارد. از آن جمله می‌توان به میناکاری روی مس، طلا، و سفال اشاره کرد. رنگ آبی معرف میناکاری روی سفال و دیگر ظروف است. رنگ آبی به مخاطب نوعی آرامش را منتقل می‌کند.

همیشه ترکیب دو هنر عالی، موجب خلق چیزی نو می‌شود. میناکاری روی سفال هم حاصل ادغام دو هنر سفال‌گری و میناکاری است. شما برای انجام دادن این هنر باید به میناکاری و نقاشی تسلط کامل داشته باشید. نمونه‌های بسیار زیبایی از انواع میناکاری را می‌توانید در موزه لورر پاریس مشاهده کنید. سفال را معمولاً از شن، ماسه و آهک می‌سازند. فرآیند این نوع از میناکاری بسیار طولانی است و دارای چهار مرحله است. این چهار مرحله شامل، ساختن سفال، تهیه الگو، قلم‌زنی، لعاب زنی می‌باشند.

این هنر در اصفهان ته‌مایه مذهبی دارد. درواقع این کاری بسیار ارزشمند به شمار می‌آید. اصفهان در زمان صفویان مرکز کارگاه‌های مربوط به این فعالیت بود. میناکاری هنری همراه علم شیمی است. این محصول در طی فرآیندهای شیمیایی خلق می‌شود. در زمان‌های مختلف بر روی سفال‌ها طرح‌هایی از دغدغه اجتماع آن دوران نقاشی می‌شد. البته شما در اکثر ظروف تصاویری از طبیعت، گلو حیوانات اساطیری می‌بینید. شما از میناکاری روی سفال می‌توانید جهت زیباسازی محیط زندگی خود بهره ببرید. آموزش میناکاری روی سفال از طریق اینترنت بصورت آنلاین و یا کارگاه ها بصورت فیزیکی برای علاقه مندان قرار داده شده است. ظروف میناکاری سفالی سادگی و زیبایی منحصر بفردی دارد.

میناکاری بشقاب سفالی
کانال تلگرام میناکاری

مراحل میناکاری روی سفال

مراحل میناکاری روی سفال 4 مرحله است. باید استعداد و دانش زیادی جهت تهیه آن داشته باشید. در ابتدا تهیه ابزار و مواد مناسب بسیار مهم است. برای شروع، سفال خام، لعاب و سیاه‌قلم میناکاری لازم است. بسته به اینکه طرحتان روی چه مقیاسی می‌خواهید پیاده کنید. ظرفی را انتخاب می‌کنید. توجه داشته باشید هرچه ظرف بزرگتر به نتیجه رسیدن زمان‌برتر خواهد بود. لذا ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از ظرف‌هایی با قطر کم و کوچک استفاده نمایید.

میناکاری بر روی سفال

سمباده جزو اصلی‌ترین ابزارهای این نوع از میناکاری به شمار می‌رود. روی طرف موردنظر را به‌خوبی سمباده می‌کشیم تا همه‌جا آن صاف و یکدست شود. حالا ظرف ما برای انداختن الگو بر روی آن آماده است. به این منظور در اول کار نقطه مرکزی بشقاب را مشخص می‌کنیم. سپس ظرف را به قسمت‌های مساوی تقسیم‌بندی می‌نماییم. رعایت فاصله مساوی بسیار مهم است. اگر فاصله‌ها ناهمگون باشد طرح ما به‌درستی بر روی بشقاب منتقل نمی‌شود میناکاری روی سفال هنری بی‌بدیل است.

مرحله سوم این هنر شامل طرح‌های موردنظر خود به‌وسیله جوهر مخصوص میناکاری روی بشقاب می‌کشیم. اگر از وسیله‌ای به‌غیراز این استفاده کنید، نقوش حک‌شده به‌راحتی پاک می‌شوند. در گام بعدی برای تکمیل فرآیند تولید محصول، سیاه‌قلم را انجام می‌دهیم. در حقیقت سیاه‌قلم ترکیبی از گرافیت و چسب است که خودتان هم می‌توانید نسبت به تهیه آن اقدام کنید. سیاه‌قلم مهم‌ترین و درعین‌حال ساده‌ترین گام میناکاری روی سفال است. سعی کنید هنگام کشیدن طرح، دستتان نلرزد، زیرا طرح روی ظرفتان صورت زیبایی پیدا نمی‌کند. میناکاری سفال گلدان , بشقاب , قندان و ظروف کاربردی زیادی را شامل می گردد. که بسیاری از آنها مورد استفاده روزمره ما قرار می گیرد.

در مرحله آخر میناکاری روی سفال از لعاب استفاده می‌شود. در حقیقت گام لعاب‌کاری، تعیین رنگ ظرف موردنظر ما است. اینکه شما از چه ترکیب رنگی استفاده می‌کنند در نمای ظاهری نهایی آن تأثیر بسزایی دارد. انجام این هنر و مرحله نیاز به تبحر کافی دار در ادامه مایع لعاب را در قیف‌های مخصوص ریخته شده و در درون خطوط نقش‌های حک‌شده فرو می‌رود. لعاب‌کاری در طی چند نوبت انجام می‌شود. در انجام این هنر رنگ‌آمیزی دور بشقاب مهم است. معمولاً از رنگ‌های سبز، آبی فیروزه‌ای، قرمز، سفید در لعاب‌کاری ظروف سفالی استفاده می‌شود. بعد از تمامی این مراحل حالا بشقاب یا ظرف آماده رفتن به داخل کوره است. میناکاری قدمتی 50000 ساله دارد. شما می‌توانید انجام مرحله‌به‌مرحله این هنر را در شهر اصفهان ببینید. این شهر دارای زبردست‌ترین اساتید این حوزه است.

میناکاری سفال اصفهان

ظروفی که با میناکاری روی سفال تهیه می‌شوند، بسیار ظریف و شکننده هستند. لذا در نگهداری آن‌ها باید دقت لازم صورت پذیرد. طرح‌های روی این وسایل ممکن است به‌راحتی پاک شوند. بهتر است برای تمیز کردن آن‌ها از اسفنج نم‌دار استفاده کنید. این وسایل را هرگز در معرض گرما قرار ندهید. گرما باعث ایجاد ترک بر دور ظرف سفالی می‌شود. امروز با پیشرفت ارتباطات شما به‌راحتی می‌توانید این هنر را بیاموزید. یادتان باشد میناکاری روی سفال یک هنر باستانی و دستی است که معرف قدمت و تاریخ یک کشور است. پس بهتر است در حفظ آن بکوشیم.

اگر می‌خواهید ظروف این نوع از میناکاری را تهیه کنید، باید به نکات زیادی توجه کنید. فاکتورهایی مانند وزن ظرف بسیار مهم است. اگر وزن ظرف کم باشد درگذر زمان تغییر شکل می‌دهد. درواقع زیبایی گذشته خود را از دست می‌دهد. یادتان باشد تمام سطح این اثر هنری اصیل اصفهانی باید صاف و یکدست باشد. وجود رگه و ترک نشان‌دهنده لعاب‌کاری ضعیف محصول است. اگر علاقه به هنرهای دستی ایرانی داشته باشید ممکن است از خود سوال کنید که چگونه مینا کاری روی ظروف سفالی انجام دهیم؟ که ایرادی در کارمان وجود نداشته باشد و محصولات استادانه ایی را به بازار ارائه دهیم. این کار به آموزش و کمی تمرین نیاز دارد. پس از آن شما نیز براحتی می توانید بر روی ظروف سفالی میناکاری کنید.

میناکاری سفال تهران

میناکاری سفالی

هر هنر اصیلی دارای هویت و شناسنامه است. ازآنجایی‌که میناکاری روی سفال محصول ارزان‌قیمتی نیست، لذا بهتر است نوع اصیل آن را بخرید. در نوع اصیل، نام اثر، سازنده و دیگر موارد لازم ذکرشده است. به این صورت اگر بعداً قصد فروش داشتید، راحت‌تر می‌توانید نسبت به این امر اقدام نمایید. نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که این هنر اصیل توسط هنرمندان اصفهان و همدان درست‌شده است.

آموزش میناکاری روی سفال

قیمت این نوع از میناکاری متغیر است. ملاک تعیین آن ظرافت و نوع طرح به‌کاربرده شده در ظروف می‌باشد. تنوع رنگ مورداستفاده در تهیه یک محصول از دیگر ملاک‌های مهم به شمار می‌رود. هرگز برای زدودن ناپاکی از روی وسایل میناکاری از اشیای زبر و تیز استفاده نکنید. آب گرم بهترین گزینه برای شستشوی میناکاری روی سفال است.

میناکاری سفال در همدان

میناکاری روی سفال هنری بسیار پرطرفدار است. بسیاری از افراد از آن به‌عنوان منبعی برای درآمد استفاده می‌کنند. نقوش و طرح‌های وسایل از قبل تهیه می‌شود و اغلب به‌صورت شابلون درمی‌آید. الگوهای میناکاری انواع متنوعی دارند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به الگوهای کاغذی، چوبی و پلاستیکی اشاره کرد. برای اینکه طرح موردنظر شما به‌درستی بر روی سفال منتقل شود. تمام ابعاد آن باید با سطح کار مماس باشد. الگو را روی کار گذاشته و با قلم مخصوص خطوط را بر روی آن رسم می‌کنیم. الگوهای میناکاری به‌راحتی در بازارهای بزرگ برای عموم در دسترس و قابل تهیه است. رنگ‌آمیزی بعد از طراحی هم باید به‌درستی انجام شود. رنگ مورداستفاده در این هنر طیف مینایی است. شما جهت خرید انواع طرح‌های این نوع از میناکاری به سایت ما مراجعه نمایید.

تاریخچه میناکاری روی سفال

طبق گزارش‌های موجود میناکاری روی سفال در ایران به وجود آمده و سپس مانند بسیاری از چیزهای دیگر به نقاط مختلف دنیا منتقل‌شده است. کشورهایی مانند چین و هند هم‌سال‌ها تلاش کردند تا ظروفی مانند کارهای اصفهان تولید کنند. ولی فرق از زمین تا آسمان است. درگذشته سفال را بیشتر به‌عنوان گلدان، ظرف و قاب استفاده می‌کردند. تنها مبنا است که حالت اکسید ندارد. به این معنا که می‌توان نقوش با تمام جزئیات بر روی کار پیاده کرد. نمونه‌های بسیار اعلای میناکاری روی سفال را می‌توان در آثار باستانی مشاهده کرد.

به‌عنوان‌ مثال در زمان هخامنشیان کاسه سفالی کم‌نظیری تولیدشده که اکنون از آن در موزه لس‌آنجلس آمریکا نگهداری می‌شود. اوج این هنر را می‌توان در زمان سلجوقیان دید. در این زمان اسم طراح و استادکار با خط میخی بر روی کار حک می‌شد. از بزرگان هنر میناکاری روی سفال می‌توان از آقایان غفاریان، هنردوست و نعمت اللهی یادکرد. آن‌ها نقش بسزایی در حفظ این صنعت دستی ارزنده داشتند. میناکاری در دوران پهلوی به دست فراموشی سپرده شد. جالب این است که نقوش هم در طی دوران مختلف دستخوش تغییر شده است. به‌عنوان‌مثال در دوران تیموریان بیشتر لباس درباریان و شاه روی سفال به چشم می‌خورد. در دوران صفویان طرح‌ها بیشتر حول، شکار، اسب‌سواری، مجالس بزم و شادی و دربار بود.

نمونه کارهای دوران ساسانیان را می‌توانید در موزه‌های لندن و بوستون ببینید. در دوران قاجار به‌وفور رنگ قرمز در رنگ‌آمیزی محصولات این هنر چشم می‌خورد. در زمان قاجار اما میناکاری بیشتر روی اشیایی نظیر قلیان و کوزه انجام می‌شد. نمادهایی از فرهنگ عربی به‌خصوص در دوران سلجوقیان بر روی ظروف دیده می‌شود. در دوران قاجار میناکاری روی سفال مختص طبقه اشراف بود. آن‌ها از این هنر بیشتر روی اشیایی مانند کمربند، گردنبند و وسایل مطبخ استفاده می‌شد. البته با توجه به تاریخچه این هنر و پیش زمینه فرهنگی هنری شهر اصفهان , میناکاری سفال اصفهان از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است.

میناکاری سفال اصفهان

در میناکاری روی سفال” فرد” از اهمیت بالایی برخوردار است. در حقیقت حکم نکته کلیدی مرحله آخر تولید این اثر هنری را دارد. زمانی که ظرف سفالی آماده ورود به کوره است، باید به مقدار لازم بر تمام سطح کار فرد پاشیده شود. فرد در میناکاری به مفهوم دانه‌های شیشه‌ای است. هدف استفاده از این ذرات، صاف و صیقلی کردن سطح سفال است. ضمناً این ذرات به کار خاصیت ضد آب بودن را هم اضافه می‌کنند. درنتیجه کیفیت خروجی میناکاری روی سفال از کوره به نسبت قابل‌توجهی بالا می‌رود.

چگونه یک هنر اصیل اصفهان خوب بخریم؟

زیبایی میناکاری روی سفال به‌قدری است که هرکس آن را می‌بینید یا دوست دارد آن را تهیه کند و یا به‌صورت امتحانی آن را در خانه بسازد. سفالشی بسیار قدیمی در کشورمان محسوب می‌شود. سفال به معنای گل شکل نگرفته بدون تزئین می‌گویند. درگذشته کاربرد بسیار داشته است. از سفال بیشتر کوزه، گلدان و دیزی می‌سازند. ظروف سفالی برای غذا خوردن و نگهداری مواد خوراکی انتخاب خوبی هستند. این ظروف هوا را داخل خود راه نمی‌دهند و درنتیجه عرق نمی‌کنند. درواقع خنک هستند. به‌عبارت‌دیگر هوا در آن‌ها جریان دارد. حال اگر همین سفال ساده به میناکاری مزین شود، چقدر جلوه متفاوت و دیدنی را پیدا می‌کند.. محصولات میناکاری روی سفال به دو صورت ماشینی و دستی تولید می‌شوند. این‌یک هنر اصیل اصفهان است.

میناکاری روی سفال اصفهان

در مدل صنعتی میناکاری روی سفال به‌وسیله قالب‌ریزی انجام می‌شوند. به شیوه سنتی هم همان‌طوری است که همه می‌دانید. مدل صنعتی این هنر بیشتر در شهرهای بزرگ دیده می‌شود. قیمت نوع صنعتی این هنر از دستی آن کمتر است. اما این روش یک حسن دارد و آن اینکه از مقاومت و دوام بالاتری نسبت به نوع سنتی برخوردار است. به خاطر همین استحکام امکان طراحی نقوش و الگوهای متفاوت و پیچیده بر روی آن به‌راحتی فراهم است. در نوع دست‌ساز این محصول شما شاهد رگه‌ها و گاهی ناصافی در سطح کارخواهید بود که البته چون یک وسیله هنری است، به زیبایی بصری آن می‌افزاید.

نکته جالب اینکه شما ظروف میناکاری روی سفال صنعتی را می‌توانید بدون نگرانی در معرض حرارت قرار دهید. به طبع هیچ‌چیز به ارزش مدل طبیعی آن نیست. امروزه برای تولید این هنر بیشتر از طرح‌ها و الگوهای گل و مرغ استفاده می‌شود. در هنگام خرید این هنر از محکم بودن اعضایی که به آن وصل هستند، اطمینان حاصل کنید. نوع و میزان لعاب فاکتور مهمی در سنجش مرغوبیت این نوع اجناس است. نوع سایه‌ای که بر روی اثر می‌خورد از نمادهای مهم به‌حساب می‌آید. در اصطلاح میناکاری به سایه فرد می‌گویند. فرد زدن به دو روش غرق آبی و پمپی انجام می‌شود. در فرد زدن بیشتر از رنگ‌های سبز و آبی آسمانی استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که کار تمام شدن اما گذاشتن این ظروف در داخل کوره خود نیازمند مهارت خاصی است. زیرا اگر کمی نامرتب باشد، خروجی صاف و صیقلی نخواهیم داشت.

درمجموع می‌توان گفت که میناکاری روی سفال هنری منحصربه‌فرد در ایران محسوب می‌شود. خاستگاه این صنعت دستی ارزنده، شهرهای اصفهان و همدان است. در اصفهان استادان زبردستی به تولید این محصولات اشتغال دارند. مراحل ساخت ظروف میناکاری بسیار طولانی و البته نیازمند مهارت و دقت فراوان است. در کل این محصول در طی چهار مرحله آماده می‌شود. که برخی از آن‌ها مهم هستند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به مراحل لعاب‌کاری، رنگ‌آمیزی و فرد اشاره کرد. اگر هرکدام از این گام‌ها درست صورت نگیرد، محصول نهایی، چیز مرغوبی نخواهد بود.

آثار مرغوب این هنر را می‌توانید در موزه‌های معتبر و مشهور دنیا مانند موزه لورر فرانسه و لس‌آنجلس مشاهده کنید. قدمت این هنر چیزی حدود 500 هزار سال است. در دوران مختلف نقوش و طرح‌های مختلفی بر روی این اثر زده می‌شد. به‌عنوان‌مثال در زمان تیموریان بیشتر طرح درباریان مرسوم بود. اگر قصد تهیه میناکاری روی سفال رادارید به رنگ، شکل و لعاب آن دقت کنید. شما می‌توانید طرح موردنظر خود را با مراجعه به سایت ما انتخاب کنید و سپس نسبت به خرید آنلاین آن اقدام نمایید. در کل وجود یک اثر هنری در خانه یا محل کار آن‌هم نوع دست‌ساز خالی از لطف نیست و روحی تازه به زندگی شما می‌بخشد.

به این محصول امتیاز دهید
product image
بالاترین امتیاز
1star1star1star1star1star
میانگین امتیازات
4.5 based on 22 votes
نام برند
بازار مینا
نام محصول
میناکاری روی سفال اصفهان و همدان
کپی رایت - بازار مینا : هر گونه کپی با ذکر منبع مجاز می باشد . (تصاویر محصولات سایت بازار مینا بصورت اختصاصی تهیه شده و کپی آنها فقط در صورت درج لوگوی بازار مینا بر روی عکس بلامانع خواهد بود.)